Jump to content

dash pc


Recommended Posts

Mie cel putin mi se par ciudat de mici preturile :blink:

6798[/snapback]

 

Nu sunt ciudate pentru ca ai vazut ca sunt firme de care nu a auzit nimeni.Mie imi e teama de calitatea produselor,ca te trezesti ca nu rezista la drumurile noastre.Poate ei acolo nu au probleme,dar la noi cine stie.Preturile pot fi mici pentru ca poate au renuntat la anumite specificatii care le-au considerat nesemnificative pentru ei.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

un prieten si-a luat de pe ebay cu 150 $ un display de 8" cu touchscreen, telecomanda, intrare analog + rgb, telecomanda...

 

din pacate a prins o mare oferta pe care eu n-o mai gasesc acum, desi sint geana pe ei. problema cea mai mare e cu plata, ca de trimis ii poti convinge sa-ti trimita si in romania. dar pina n-o sa avem acces la paypal sau alte instrumente similare, vom fi nevoiti sa apelam tot la varul din america sau unchiul din germania :blink:

Link to comment
Share on other sites

umm... imi retrag o parte din criticile de mai devreme. se pare ca pe ebay e o adevarata explozie de displayuri, de la 1.8" pina la 8" sau chiar mai mari (pentru acasa), la preturi destul de rezonabile. si sint firme din hong kong care accepta plata cu western union... deci... se poate.

 

din pacate WU face niste conversii idioate intre $ si EUR, si niciodata nu poti afla care o sa fie rata lor de schimb, si trebuie mereu sa trimiti mai multi bani ca sa acoperi. plus 15 $ taxa, plus 8 $ taxa de nu stiu ce a vinzatorului, plus transport. deci pretul creste binisor. ma duc sa mai studiez, am ajuns la pagina 14 :blink:

Link to comment
Share on other sites

ce a zis prietenu tau,e multumit de calitate?de cat timp il foloseste?am vazut ca sunt multi pe Hong-Kong care vand,ma gandesc sa nu fie facut aiurea si sa se strice repede.

nu e problema cu paypal-ul sau user de ebay.am eu si cont de paypal si carte de credit pe State.oricum nu trimit banii pe Western ca e prea scump.imi e frica numai de teapa,ca la cantitati mari poti sa te pacalesti,nu e exclus ca ala care le vinde acolo sa fie un roman.trebuie sa se intalneasca cineva cu ala de vinde ca sa "pipaie"marfa inainte sa o cumpere,ca altfel cine stie ce iese.

mai am un prieten in NY,am vorbit cu el si a zis ca ma ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Daca zici ca are RGB si poate fi conectat la o placa video cu TV-Out, atunci ce rezolutie ai nevoie si ce refresh? E ceva comun, sa fie suportat de orice placa?

6862[/snapback]

 

RGB inseamna ca are conector exact ca monitorul, il poti lega deci pe orice placa video. optiunea asta insa e destul de rara si mai scumpa, evident. majoritatea au intrare video analogica, deci merg doar pe placi cu tv-out (numai sa se pupe PAL/NTSC, desi majoritatea sint duale) sau cu o placa normala cu iesire RGB plus un adaptor.

Link to comment
Share on other sites

RGB inseamna ca are conector exact ca monitorul, il poti lega deci pe orice placa video. optiunea asta insa e destul de rara si mai scumpa, evident. majoritatea au intrare video analogica, deci merg doar pe placi cu tv-out (numai sa se pupe PAL/NTSC, desi majoritatea sint duale) sau cu o placa normala cu iesire RGB plus un adaptor.

6928[/snapback]

 

Da, sau cu un adaptor. Practic si analogicul ala poate fi luat direct de pe pinii unei placi normale.

 

Descrierea de la iesirea video a unei placi, in caz ca are cineva nevoie:

 

Pin Name / Description

1 RED Red Video (75 ohm, 0.7 V p-p)

2 GREEN Green Video (75 ohm, 0.7 V p-p)

3 BLUE Blue Video (75 ohm, 0.7 V p-p)

4 ID2 Monitor ID Bit 2

5 GND Ground

6 RGND Red Ground

7 GGND Green Ground

8 BGND Blue Ground

9 KEY - Key (No pin)

10 SGND Sync Ground

11 ID0 Monitor ID Bit 0

12 ID1 or SDA Monitor ID Bit 1

13 HSYNC or CSYNC Horizontal Sync (or Composite Sync)

14 VSYNC Vertical Sync

15 ID3 or SCL Monitor ID Bit 3

 

Female:

post-32-1105430198.gif

 

Male:

post-32-1105430210.gif

 

Iar despre rezolutie? Ai idee ce refresh si ce rezolutie suporta?

Link to comment
Share on other sites

refreshul cred ca la astea ieftine e ca la orice lcd de laptop... 60hz pe care insa nu-i simti deloc suparator. rezolutia difera, in general sint rezolutii "ciudate", pentru filme 16x9, chestii de genul 900x400 sau prostii d-astea.

 

pentru analogic trebuie sa te contrazic, trebuie pus un modulator ca sa construiesti tv-out-ul. exista si o solutie simpla rau, cu 3 rezistente si inca ceva care-mi scapa, dar iti iese alb-negru.

Link to comment
Share on other sites

refreshul cred ca la astea ieftine e ca la orice lcd de laptop... 60hz pe care insa nu-i simti deloc suparator. rezolutia difera, in general sint rezolutii "ciudate", pentru filme 16x9, chestii de genul 900x400 sau prostii d-astea.

 

pentru analogic trebuie sa te contrazic, trebuie pus un modulator ca sa construiesti tv-out-ul. exista si o solutie simpla rau, cu 3 rezistente si inca ceva care-mi scapa, dar iti iese alb-negru.

6941[/snapback]

 

Deci ca idee, rezolutia nu ar fi problema mare, din cate am inteles.

Despre analogic, nu am incercat vreodata, dar daca ii dai din pini, RGB + masa la fiecare, nu poti sa iesi intr-un monitor cu intrare analogica? Si cu alb negru te refereai la convertorul ala simplu sau daca pui direct?

Link to comment
Share on other sites

stai, stai

 

prin intrare analogica in display eu inteleg o singura mufa RCA (de obicei galbena). nu prea ai ce pini sa-i dai :blink:

6955[/snapback]

 

Bine ca ai mentionat atunci :)

Ai o poza cu ea ca sa vad? Ca eu ma refeream la chestii de genul R, G, B, H, V separat pe un cate un cablu fiecare. Deci nu e aceeasi chestie de care zici tu.

Link to comment
Share on other sites

ce poza ? o mufa rca galbena :blink: pe displayurile de masina e de obicei un jack foarte mic, si cablul are in capatul celalalt mufa corespunzatoare galbena rca pentru conectarea cu pc/dvd/whatever.

 

am gasit si o rezolutie mai concreta pentru 7-8" : 1440x234 :)

Link to comment
Share on other sites

ce poza ? o mufa rca galbena :blink: pe displayurile de masina e de obicei un jack foarte mic, si cablul are in capatul celalalt mufa corespunzatoare galbena rca pentru conectarea cu pc/dvd/whatever.

 

am gasit si o rezolutie mai concreta pentru 7-8" : 1440x234 :)

6964[/snapback]

 

Pai pana la urma e vorba de aceeasi mufa. Eu ma refeream sa ii dai din pini, mai bine zis din gaurile in care intra pini in mufa de 15 pini de la o placa VGA. Am folosit pini pentru ca prima solutia si cea mai simpla, faci un cablu cu mufa male (cu 15 pini) sa o bagi in placa video si in capul celalalt RCA-uri.

Link to comment
Share on other sites

pai si ce pini legi ? nu merge, tre sa modulezi semnalul ala... ti-am zis.

7054[/snapback]

 

Inseamna ca pana la urma tot vorbim de chestii diferite. Eu ce monitoare am avut cu intrare analogica, aveau cablul original cu o mufa de 15 pini male intr-un capat, care o bagai in placa video si la celalalt capat aveau 6 RCA-uri de astea rotunde, cate una pentru R, G, B, H si V. In timp am ramas in mod ciudat cu mai multe monitoare decat cabluri si trebuia sa le fac eu cablurile si legam pur si simplu RCA-urile la iesirile din placa video (asezarea pinilor la mufa de la placa video de 15 pini e mai sus) si mergea direct. De asta intrebam daca e cazul si aici.

Link to comment
Share on other sites

ATENTIE mare la tepari nostrii ....romanii adica.....ar fi bine cum a zis wlf sa vada cineva marfa sau nu stiu sa iei de la un power seller care viinde farte multe produse dar sa nu va bucurati la preturile cele mai mici ca alea sunt in general teapa.(depinde de firma produsului......nu cred ca sunt tepari pe frima mai slabe dar oricum).Eu unul as lua de pe ebay germania...nu stiu dar imi inspira incredere . :blink:
Link to comment
Share on other sites

ATENTIE mare la tepari nostrii ....romanii adica.....ar fi bine cum a zis wlf sa vada cineva marfa sau nu stiu sa iei de la un power seller care viinde farte multe produse dar  sa nu va bucurati la preturile cele mai mici ca alea sunt in general teapa.(depinde de firma produsului......nu cred ca sunt tepari pe frima mai slabe dar oricum).Eu unul as lua de pe ebay germania...nu stiu dar imi inspira incredere . :blink:

7098[/snapback]

 

Teparii nostri nu prea se risca la 200$.Si mie tot de chestia asta imi era teama.De obicei "hackerii" vand produse de firma si scumpe de la 500 in sus,si le pun pe Anglia,ca de acolo scot banii.In Germania sunt foarte scumpe,nu merita.Chestia cu power seller nu e garantata 100% pentru ca hackerii fura useri cu foarte multe tranzactii ca sa poata fi mai usor de pacalit fraierii.oricum e risc sa trimiti banii si astepti dupa marfa.Cel mai bine e sa vada cineva marfa si sa dea banii pe loc nu de la distanta.Asa vreau sa fac.

Link to comment
Share on other sites

ATENTIE mare la tepari nostrii ....romanii adica.....ar fi bine cum a zis wlf sa vada cineva marfa sau nu stiu sa iei de la un power seller care viinde farte multe produse dar  sa nu va bucurati la preturile cele mai mici ca alea sunt in general teapa.(depinde de firma produsului......nu cred ca sunt tepari pe frima mai slabe dar oricum).Eu unul as lua de pe ebay germania...nu stiu dar imi inspira incredere . :blink:

7098[/snapback]

 

baza de date ebay este una singura, exista doar mai multe siteuri in diverse limbi.

problema e ca daca vrei sa cumperi produse de la cineva din germania, iti vine sa plingi cind vezi preturile, desi marfa e in general tot aia din hong kong.

Link to comment
Share on other sites

ba da, dar RCA doar se infige si mufa e mult mai mica decit la BNC. si cablul nu e coaxial.

7132[/snapback]

 

Deci pana la urma inteleg ca ar merge facut cum ziceam? Mufa care e in capat nu e o problema, doar sa fie compatibil ce scoate placa video cu ce vreo LCD-ul ala.

(in BNC-urile de la monitor intra cablu normal, ca si la capatul cu pini)

Link to comment
Share on other sites

nu, nu merge, tocmai asta iti explic :blink: la ce zic eu e o singura mufa, pe care vine un semnal modulat.... cam ca la cablul tv.

7138[/snapback]

 

Aha, deci un singur RCA pentru tot semnalul, nu ca la monitor cu mai multe separat pentru RGBHV. Si atunci cum faci sa mearga pe semnalul care iese din placa video?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.