Jump to content

Nu trage la fel de bine tot timpul.


Forius

Recommended Posts

@DSF: Ai observat ca daca mergi mai forjat, cutia schimba mai rapid si mai sus si raspunde mai repede la apasarea pedalei de acceleratie?

 

Oricum, nu ai cum sa resetezi cutia apasand nu stiu cum pedala de acceleratie pentru cateva secunde si spunand Tatal Nostru in gand. :twoup:

 

Parerea mea...

E normal sa schimbe mai repede ca doar cica se adapteaza la stilul de condus. Eu am zis de la inceput in post ca nu cred in fazele cu resetatul cutiei cu combinatii de apasat pe pedala si pus contactul.

Eu doar am afirmat ca se cunoaste diferenta clar in momentul in care resetez adaptarile din Carsoft 6.5, nu dureaza mult max 10-15 km pana de "adapteaza" la loc.

Cred ca se leneveste rau cutia din cauza stilului de condus , merg 95% numai pe autostrada, si nu prea am unde sa-i dau ca ma urc pe aia din fata.

 

Iar intradevar cred ca exista o corelatie intre impulsul dat de pedala de acceleratie si adaptarile de pe cutie.

Link to comment
Share on other sites

Bah...nu stiu ce dreaq face ea acolo cand tin apasata pedala de acc 45 sec cu contactul pus...cert este ca leneveala care apare uneori in reactia cutiei, dispare...

Diferenta nu este mare...ceva cam de genul mers cu benzina Petrom Partener de 95 (si ceva apa) si mers cu OMV 100 !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

No, haideti sa va lamuresc care-i treaba ca doar eu am deschis topicul asta.

Faza e urmatoarea:

asa cum am spus la inceput, masina are nevoie de un filtru de particule nou! Are 200.000 km masina si cere inlocuirea lui.

Intre timp eu l-am dat jos sa vad daca fara filtru ala merge bine (am pus toba de esapament in locul lui la o firma de esapamente). Cocluzia? Masina merge lafel.

De ce?

Am fost la reprezentanta si am facut test de motor. Ce au gasit? Un injector care mai are putin si se strica de tot, o bujie moarta si pb cu filtru de particule.

Am schimbat injecotorul si bujia - cost: 2.000 lei noi. Am intrebat care e faza cu filtru de particule, daca tre neaparat inlocuit. Zicea tipu ala ca masina daca nu are filtru da o eroare, nu stiu cum ii zice- da e notat in foile alea pe care le-am primit de la ei cu rezultatele testului de motor. Ei bine zicea omu ca apare eroarea aia si motoru nu traga cum trebuie si ca pana nu schimb filtru nu scap de pb. Mi-am zis ca oi vedea eu daca mai apar pb - ma gandeam ca poate o fi fost bujia aia sau injectoru devina. Am mers ce am mers si hopa mitica - masina iar face figuri, iar nu trage lafel (pb apare din cand in cand - cand o apuca). Deci? Are dreptate nenea. Sa schibam filtru de particule. Alte pb nu sunt la masina.

Deci ce zic eu: daca aveti pb cu masina, mergeti la reprezentanta, va pune calculatorul original si vedeti ce are masina. Cel mai simplu. Un test dinasta e 230 lei la reprezentanta. Da macar stii ce ii si cum ii.

Acum cred ca v-ati lamurit toti care e faza cu filtru asta de particule - cand masina zice sa il schimbi, il schimbi si gata, nu ai ce face. Daca vrei sa mearga masina cum trebuie. Atatea povesti ca daca il dai jos n-ai pb, ca nu stiu cum si nu stiu ce. Masina e facuta cu filtru si fara el nu merge bine, sau mai bine zis nu merge tot timpul bine.

O sa va mai scriu cand am pus filtru nou sus sa va spun daca mai sunt pb.

Acum ma interesez daca nu cumva e mai ieftin la reprezentanta in Ger, ca in Romania e 5.700 lei noi cu tot cu tva. Spre surprinderea mea e mai ieftin ca la oricare magazin de piese auto - cica nu se poate aduce numa pe original si daca si ei il iau de pe la reprezentante si mai pun si adaosuri iesi mai scump.

Sa fiti sanatosi si sa aveti grija de maveurile voastre.

papa

Edited by Forius
Link to comment
Share on other sites

Scuze de offtopic, dar pentru ca s-a tot vorbit aici de Sprint Booster, ma intereseaza si pe mine. Am un 535d din 2005, transmisie automata (steptronic). De unde imi iau Speed Booster?

 

Vezi ca AICI ai mai multe detalii. Eu de la ei am luat, vorbeste cu Stamatis !

Da-le detaliile masinii, ei iti vor trimite o proforma ce trebuie platita in contul lor, iar intr-o saptamana ai cutiuta acasa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.