Jump to content

fum negru in sarcina.mult fum


Recommended Posts

am 320d 2003 150hp are 140 mii km si scoate fum negru dupa 3000rmp..am schimbat filtru epurator dar problema nu a disparut ...nu m-ar deranja f tare daca nu ar manaca si ulei (w-30 bmw original)..sa fie un inceput de sfarsit pt turbina ?.. am citit pe un topic " consumul de ulei la turbina " cum vine asta ? astept cateva sfaturi ..thx
Link to comment
Share on other sites

Cat ulei mananca?

 

 

pai am facut revizia acum vreo 7 mii si era sus pe joja (pe max) iara acum s-a aprins becul ..deci nush cam cat inseaman asta ..dar cred ca peste 500 ml in 7000 ..

unde sa ma uit daca pierde pe la turbina ..ca la prima vedere pare ok

Link to comment
Share on other sites

Stefann tu glumeºti ? Dacã 0W-30 e uleiul dat de producãtor (BMW) de ce mama dracu ar pune cineva altceva ? BMW nu ÎÞi spune pui 0W-30 pânã la 100mii KM apoi pui 0W-20 :twoup:

 

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?c...ntentId=7044829

 

Ok , cum spui tu Dane . Nu intru in polemici . Chiar nu isi au rostul . Daca tu vrei sa bagi 0w-30 intr-un diesel de 5-6-7 ani cu 150-200k km la bord e strict treaba ta . Chiar nu ma intereseaza si nu ma priveste .

 

Eu in masina mea bag 5w-40 Castrol Magnatec , are 162k km acum , o am de 2 ani de la aprox 118-120k km , am facut 42-44k km si 4 schimburi de ulei pana acum si masina merge beton , motorul suna rotund , nu papa gram de ulei si toate lucrurile sunt super ok . Fiecare face cum crede si cum il taie capul :twoup:

 

Am avut un amic care era la fel ca tine , s-a dus la nu stiu ce service si aia i-au spus sa bage intr-un 330d 10w-60 RS ...... si pe urma in aprox 300km i s-a aprins becu si omu in continuare se certa cu mine ca nu am dreptate si ca ce stiu eu ..... ca daca asa i-au spus aia si i-au aratat nu stiu unde ..... asa e .

Link to comment
Share on other sites

unde sa ma uit daca pierde pe la turbina ..ca la prima vedere pare ok

 

pe dedesupt...dai scutul la o parte

astazi am desfacut valva egr sa o curatz si nu era asa muradara , avea ceva pe acolo dar nu parea grav in schimb avea ulei ca si in galeria de admisie nu mult dar era ...e normal ?? cum ajunge acolo ,presupun ca din turbina ..

masina trage normal ...si nu scoate nici un zgomot ciudat turbina iara fumul este negru ...deci unde este uleiul?

Link to comment
Share on other sites

Nu exista masina care sa nu manance un pic de ulei.

Ma rog, a ta e la vanzare deci te inteleg. :twoup:

 

Ciupanezule , de ce sa mint , poate o manca , dar pe joja nu se vede . Un 100ml-200ml la 10-12k km nu se vede nici macar pe joja . Eu spun ca nu se simte consumul de ulei pe joja Din cei 5 litrii cat intra , pe joja dupa 10-12k km nu lipseste nimic pe joja(sau nu se observa).

 

Asta nu o spun ca e masina mea la vanzare , asta e realitatea si cei care ma cunosc mai bine de pe forum stiu bine cum am avut grija de masina si pot spune daca mint sau nu in ceea ce spun.

Link to comment
Share on other sites

Stefane ce nu ÎnÞelegi când fabricantul maºinii Îti spune BAGA ULEIUL X ? Sau eºti tu mai deºtept ca ei ºi ºtii sigur cã dupã un anumit numãr de km se pune alt ulei ? Dacã era aºa, spunea producãtorul, nu Stefann

 

Ok , ti-am spus , nu intru in polemici . Poate vreau sa bag Floriol sau Bunica......acu care e problema ? Eu doar mi-am exprimat parerea ......

 

P.S. Daca esti curios , da un mail la BMW (firma mama , nu AB) si intreaba-i ce ulei iti recomanda la o masina diesel care are 200k km si 7 ani vechime :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Stefane ce nu ÎnÞelegi când fabricantul maºinii Îti spune BAGA ULEIUL X ? Sau eºti tu mai deºtept ca ei ºi ºtii sigur cã dupã un anumit numãr de km se pune alt ulei ? Dacã era aºa, spunea producãtorul, nu Stefann

 

Ok , ti-am spus , nu intru in polemici . Poate vreau sa bag Floriol sau Bunica......acu care e problema ? Eu doar mi-am exprimat parerea ......

 

P.S. Daca esti curios , da un mail la BMW (firma mama , nu AB) si intreaba-i ce ulei iti recomanda la o masina diesel care are 200k km si 7 ani vechime :twoup:

 

Firma mama vinde masini noi, ii doare in cot de masina ta cu 200k km si 7 ani vechime. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Stefane ce nu ÎnÞelegi când fabricantul maºinii Îti spune BAGA ULEIUL X ? Sau eºti tu mai deºtept ca ei ºi ºtii sigur cã dupã un anumit numãr de km se pune alt ulei ? Dacã era aºa, spunea producãtorul, nu Stefann

 

Ok , ti-am spus , nu intru in polemici . Poate vreau sa bag Floriol sau Bunica......acu care e problema ? Eu doar mi-am exprimat parerea ......

 

P.S. Daca esti curios , da un mail la BMW (firma mama , nu AB) si intreaba-i ce ulei iti recomanda la o masina diesel care are 200k km si 7 ani vechime :twoup:

 

Nu intra cĂŁ nu are rost. Mi-ar recomanda acelaÂşi ulei ca la prima revizie a maÂşinii.

 

Ma indoiesc . Defapt sunt 99% sigur ca nu ti-ar recomanda acelasi lucru . Ar fi ilogic si chiar daunator :twoup: E la fel ca in orice obiect ..... nu are cum sa iti recomande sa bagi acelasi ulei intr-o masina noua , 0k , 0 ani ca intr-una de 7 ani si 200k km sau mai bine ...... e aberant ! In tot acest timp , cei 200k km+ si cei 7 ani motorul s-a mai uzat , tachetii etc ..... toate sunt mai tocite , mai obosite ..... e logic sa nu ii mai trebuiasca acelasi fluid , sa ii trebuiasca unul mai vascos :D

 

P.S. Explica-ne si noua de ce daca la o masina de 7 ani si 200k km bagi 0W-30 mananca 1L ulei in cateva mii de km si daca bagi 5W-40 nu mananca si merge rotund ? E evident ca consumul de ulei la o masina este un lucru rau si daunator in general pentru motor , care ar fi logica si rostul pentru a persista in prostie si a baga tot 0W-30 care ti-l mananca pe paine in loc sa bagi un ulei mai vascos , care ii face bine motorului si care este ok ? Este ilogic ce spui tu.

 

Fix acelasi lucru este si cu aditivii care se pun in benzina/motorina la masini , dupa un anumit numar de km , pentru a mai curata injectoarele , pentru a mai curata motorul ..... una peste alta pe romaneste , ii face bine masinii . Eu unu personal nu cunosc ca BMW-ul sa iti recomande cand cumperi masina sa ii pui aditivi la un anumit nr de km.......

Link to comment
Share on other sites

Andrei vezi de bicicleta ta te rog.

 

Stefann hai sĂŁ bĂŁgĂŁm ulei de M3 la vreo 250 mii km , poate ne dĂŁ Âşi ceva putere ĂŽn plus. Sincer, mi-e imposibil sĂŁ cred ceea ce spui. Ai dat tu email la BMW Âşi Ăži-au spus aÂşa ceva ? PoĂži sĂŁ ne ĂŽmpĂŁrtĂŁÂşeÂşti Âşi nouĂŁ rĂŁspunsul lor ?

 

Eu vorbesc una , tu intelegi alta (sau poate nu vrei sa intelegi) . Ce legatura are uleiul care il pui cu puterea ? Ulei mai vascos pui in timp , datorita gradului de uzura al motorului (si al tuturor elementelor sale) si evident din cauza varstei/nr de km a masinii . Este ceva normal si evident logic (din punctul meu de vedere) . In fine , fiecare baga ce vrea in masina lui .

 

Hai sa ne oprim aici . Daca esti interesat de ce raspuns iti da BMW , nu pot sa iti spun altceva decat sa le dai un mail si sa astepti raspunsul lor (nu te impacienta , o sa dureze ceva , dar fi sigur ca o sa vina).

 

P.S. Ce ai cu bicicleta lui Andrei ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

mdaa..nu ma ajutatzi prea mult ...treaba cu uleiul e simpla ..daca pun mai gros .probabil mananca mai putzin dar asta nu inseamna ca am rezolvat problema ,astazi am completat si pot sa zic exact si cat a mancat ,1l si 300 mai exact ....cea ce mi se pare f mult .la bmw ul precedent tot 320d dar de 136 hp nu manca mai mult de 200 ml pe 15 mii km .si avea si 210km..deci nu merge teoria cu uzura motorului (ulei mancat =problema)

am facut programare si la tester,dar nu cred sa ma lamureasca ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.