Jump to content

Pot sa montez modulul de computer de bord la un e36 ce nu are?


Recommended Posts

Salut,

 

E primul meu post aici si as dori sa aflu daca pe 320i al meu din '95 pot monta modulul acela de computer de bord,mentionez faptul ca in locul acelui modul cu 18 butoane eu am unul de aceiasi marime ce indica numai temperatura si ceasul.

Marea mea nelamurire vine de la faptul ca daca il monteaza un profesionist, fire etc. modulul acela mai are nevoie de ceva? si anume sensori, alte cutii ce contin electronica cu care masina care e echipata din fabrica cu computer de bord vine,insa a mea nu le are...

 

 

Va rog nu raspundeti din auzite,doar daca in mare aveti idee sau ati incercat vreodata asa ceva.

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...
Salut man,pai tu la 2.0 nu ai man obd din acela in bord?eu am din acela,imi arata temperatura,ceasul si cam atat,tu nu ai la fel?Florine,auzi dar obdul are o clapeta jos ,adica dedasubt daca imping de clapeta obdul iese inafara ca vreau sa ajung la bricheta sa trag niste lumina albastra in tuburile de jos pe unde vine caldura la picioare.
Link to comment
Share on other sites

Am si uitat de topicul acesta... mai sunt cateva similare...

Da merge pus. Sunt tutoriale pe net care te indruma pas cu pas, trebuie numai sa stii ce sa cauti.

<_<

 

 

OFF: or mai fi topicuri similare, dar daca nu au titluri sugestive sunt foarte greu de gasit, iti dai seama ca am si eu un servici, nu am ore de stat pe un forum + ca exista posibilitatea sa nici nu gasesc ce caut... P.S. Asta e cel mai apropiat titlu de ce cautam eu...

Da vorba ta, o sa incerc sa caut si pe net...

Link to comment
Share on other sites

Salut man,pai tu la 2.0 nu ai man obd din acela in bord?eu am din acela,imi arata temperatura,ceasul si cam atat,tu nu ai la fel?Florine,auzi dar obdul are o clapeta jos ,adica dedasubt daca imping de clapeta obdul iese inafara ca vreau sa ajung la bricheta sa trag niste lumina albastra in tuburile de jos pe unde vine caldura la picioare.

 

Bogdane...OBD este una si OBC cu totul alta . Din OBD nu tragi fire ci bagi o "mufa" care la capatul celalalt are agatata o interfata sau un computer. Ai terminat cu intretinerea si acum te pui pe tunning vad eu cu mare surprindere...lumini albastre...Deci ma bucur ca acorzi in sfarsit atentie masinii si nu-ti fa probleme cum ca ar fi greseala din proiectare...OBD/ OBC

Link to comment
Share on other sites

Eu am cautat mult si bine pe net pana am gasit exact tutorialul de care aveam nevoie, complet, corect, din toate punctele de vedere.

Eu l-am scos foaie cu foaie la imprimanta si m-am luat dupa desen.

de AICI

 

 

Insa vezi ca trebuiesc lipite firele, cu pistolul, nu cum scrie acolo.

In rest totul e ok.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Masina mea are ceas analogic din fabrica si nici cablajul preinstalat pt OBC nu se vede.

Am gasit pe bmwfans cablaj original pt check control si temp.ext. Presupun ca asta este una din cele 2 mufe pt OBC. Sau mai de graba de la MID-ul cu 11 butoane. Si mai trebuie una care va trebui sa-i trag eu fire presupun, pt restul de functii... dar oare nu se gaseste pur si simplu si celalat manunchi de fire de la a 2-a mufa , complet ?

 

... pt mine este destul de neclara procedura pt ca eu trebuie sa plec de la 0. Ce am gasit sunt prezentari ale unor conversii de la modulele cu mai putine butoane la cel cu 18

Edited by waterresistro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.