Jump to content

jante 17" pe e46


cyborg

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mi-ar place pe la vara, dar au zis unii ca nu se merita. cica sparge bucsi/amortizoare. dar mai intai de toate sparge creierii cu zgomotul produs.

3623[/snapback]

In Ro. dupa parerea mea nu este indicat sa folosesti 17"...Zgomot..nu cred ca acesta ar fi motivul!Mai degraba "spartul" bucsilor,amortizoarelor....Masina devine mult mai rigida.In schimb,in curbe la viteza mare exista clar o diferenta.Eu unul am renuntat la 17",nu pot spune ca sunt f.multumit de 15" dar prefer confortul...oare am inceput sa imbatranesc?

Link to comment
Share on other sites

oare am inceput sa imbatranesc?

Ei, amice dci42, ma tem ca raspunsul este DA.

In ultimul timp am inceput sa ma intreb si eu daca modificarea sensibila a stilului meu de condus, in special in ultimii 3-4 ani, nu are cumva de-a face mai mult cu varsta decat cu experienta acumulata.

Niciodata nu am condus masina ca un descreierat. Dar, daca fac o comparatie intre modul in care mergeam cu masina acum 10 ani si modul in care merg astazi, diferenta este destul de mare. Pe vremuri, depasirile erau mult mai din scurt (multe manevre de depasire pe care le faceam atunci, le consider acum depasiri imposibile).

Ma "strecuram" in traficul din Bucuresti mult mai agil (si mai "la mustata").

Deseori ma luam la mini-intreceri, la plecarea de la semafor (OK, mi se mai intampla si acum, dar mult mai rar). Viteza de croaziera la drum intins este aceeasi, si atunci si acum (120..140 Km/h), dar atunci mergeam cu o Dacia pe sosele cu o banda pe sens, acum merg fie cu BMW-ul fie cu un Renault Megane pe sosele mult mai sigure. Si tot asa mai departe.

In propria mea vanitate, imi place sa cred ca am devenit mai responsabil, mai precaut, ca stilul meu de condus s-a rafinat... dar, pe de alta parte, nu pot sa nu-mi pun cunoscuta intrebare din "Lethal Weapon":

"Am I too old for this shit?"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Vad ca unii vor sa treaca de pe cele de 17" cu care venea echipata masina din fabrica cu altele mai mici. Din cate stiam eu toata lumea dorea sa creasca dimensiunile jentilor si nu sa le scada. Stabilitate mai buna in viraje, aderenta mai buna, ca sa nu mai vorbim de look. Te zguduie un pic in oras ( personal nu am simtit ca e prea tare la suspensii cu cele de 17"), ca astea-s drumurile pe la noi, dar pe europeana la peste 200 km/h se simte ca ai alta stabilitate.

Eu vreau la un E46 sa trec pentru vara de pe cele originale de 17", cu care a venit echipata masina ( si pe care am montat acum anvelope de iarna), la 18" sau chiar 19".

La Bavaria dimensiunea maxima este de 18", cu anvelope mixte ( 225-40-ZR18 pe fata si 255-35-ZR18 pe spate) si costa destul de mult - cele mai ieftine sunt 3200 euro setul si merg pana pe la 4800 euro. De aia am colindat site-urile celor de la BBS, AEZ, Borbet, Alessio, OZ, ATM si altii. Am gasit variante mai ieftine decat la Bavaria. Intrebarea mea este daca stie cineva care din firmele noastre de tuning aduc jentile la pretul de dealer. Intreb asta pentru ca am vazut la unii preturi cu cel putin 25-30% mai mari decat cele recomandate de producatori (de exemplu BBS).

Alta intrebare era... cat de "indicat" e sa tot schimbi anvelopele de iarna si de vara, pe aceeasi janta, functie de anotimp?

:blink:

Link to comment
Share on other sites

mi-ar place pe la vara, dar au zis unii ca nu se merita. cica sparge bucsi/amortizoare. dar mai intai de toate sparge creierii cu zgomotul produs.

3623[/snapback]

 

Salut.

Eu am jante pe 18'' pe E46 meu dar e adevarat ca sunt pe drumurile din Suedia...In Oradea sunt destule gropane dar faptul ca arata bine intrece faptul ca produc un pic de zgomot...

Asa arata masina mea cu 18'' BBS Challenge

post-167-1106397501_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vad ca unii vor sa treaca de pe cele de 17" cu care venea echipata masina din fabrica cu altele mai mici. Din cate stiam eu toata lumea dorea sa creasca dimensiunile jentilor si nu sa le scada. Stabilitate mai buna in viraje, aderenta mai buna, ca sa nu mai vorbim de look. Te zguduie un pic in oras ( personal nu am simtit ca e prea tare la suspensii cu cele de 17"), ca astea-s drumurile pe la noi, dar pe europeana la peste 200 km/h se simte ca ai alta stabilitate.

Eu vreau la un E46 sa trec pentru vara de pe cele originale de 17", cu care a venit echipata masina ( si pe care am montat acum anvelope de iarna), la 18" sau chiar 19".

La Bavaria dimensiunea maxima este de 18", cu anvelope mixte ( 225-40-ZR18 pe fata si 255-35-ZR18 pe spate) si costa destul de mult - cele mai ieftine sunt 3200 euro setul si merg pana pe la 4800 euro. De aia am colindat site-urile celor de la BBS, AEZ, Borbet, Alessio, OZ, ATM si altii. Am gasit variante mai ieftine decat la Bavaria. Intrebarea mea este daca stie cineva care din firmele noastre de tuning aduc jentile la pretul de dealer. Intreb asta pentru ca am vazut la unii preturi cu cel putin 25-30% mai mari decat cele recomandate de producatori (de exemplu BBS).

Alta intrebare era... cat de "indicat" e sa tot schimbi anvelopele de iarna si de vara, pe aceeasi janta, functie de anotimp?

:blink:

7455[/snapback]

De curiozitate cati km.ai pana acum cu masina facuti in RO?Te intreb pt ca eu am facut aproximativ 25 mii cu 17" si pot afirma cu tarie ca asta a fost cauza pt. care a trebuit sa schimb aproape toate articulatia.In ceea ce priveste look-ul si stabilitatea in curbe si nu numai,sunt de acord cu tine.

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate cati km.ai pana acum cu masina facuti in RO?Te intreb pt ca eu am facut aproximativ 25 mii cu 17" si pot afirma cu tarie ca asta a fost cauza pt. care a trebuit sa schimb aproape toate articulatia.In ceea ce priveste look-ul si stabilitatea in curbe si nu numai,sunt de acord cu tine.

8909[/snapback]

 

Am facut 25000 km si nu am nici un fel de probleme cu suspensia. La revizia de la 24000 km totul a fost OK. Cat despre look :) ...stai sa vezi cum o sa arate cu 19"! :) Pentru vara vreau sa gasesc ceva pe 19"...poate RK II de la BBS sau de ce nu niste RS-GT :blink: .Astea-s mai scumpe dar arata beton.Aveam si o poza cu un M3 cu jante BBS RS-GT...dar nu pot sa o atasez... :)

Link to comment
Share on other sites

How's about niste SSR GT3?:blink:

10422[/snapback]

Nu arata rau de loc. Numai ca Speed Star Weels sunt japonezi si modelele sunt inmarea lor majoritate create special pentru masinile lor. Ara arata bine pe un Lexus sau o Acura...dar parca tot niste BBS-uri sau Breyton arata mai bine pe BMW. In primul rand specificatiile jantelor sunt conforme cu BMW seria 3...si in al doilea rand am vazut ca si tie-ti plac cele de la BBS odata ce ai pe masina acele Challenge-uri

Link to comment
Share on other sites

Nu arata rau de loc. Numai ca Speed Star Weels sunt japonezi si modelele sunt inmarea lor majoritate create special pentru masinile lor. Ara arata bine pe un Lexus sau o Acura...dar parca tot niste BBS-uri sau Breyton arata mai bine pe BMW. In primul rand specificatiile jantelor sunt conforme cu BMW seria 3...si in al doilea rand am vazut ca si tie-ti plac cele de la BBS odata ce ai pe masina acele Challenge-uri

10429[/snapback]

 

Uita-te la e46fanatics.com cati au SSR GT3:)

 

Mie imi plac BBSurile, cu breyton nu ma pot obisnui, chiar daca la E39 lui maica-mea iam cumparat Breyton Magic Racing, arata destul de bine...dar..ma rog

Si credeam ca in japonia nu sunt SSR GT3 pt ca astea sunt ceva derivatie americana pt piatza lor, dar poate gresesc..

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am rezolvat problema. mi-a adus cineva din germania un set original sh, la 100 de oiro, fara nici o zgaraietura :blink: sunt pe 15", dar eu am familie, am copil, drumuri lungi la mare, la slanic... cu masina incarcata, nu cred ca mi-ar prinde bine unele de 17". am vrut sa le tin pana la primavara, dar n-am avut rabdare :)

post-85-1107422690_thumb.jpg

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.