Jump to content

BMW E90


shimano

Recommended Posts

M-am hotarat sa schimb masina si m-am oprit la un E90 pe care doresc sa-l achizitionez din De in urmatoarea luna. As vrea un 320d (2005) si cu cat mai multe optiuni asa ca am o lista de nelamuriri despre aceastea.

Am sa punctez in continuare intrebarile mele si v-as ruga sa ma ajutati daca cunoasteti, caci pareri de la necunoscatori am auzit destule.

1. Navigatia este pe DVD la toate, cumva acest DVD citeste si mp3 ?! Tot legat de nagivatie care este diferenta intre display-ul color mic si cel mare ? Care este business si care este professional ? Am vazut ca unele cu nagivatie au 2 fante (pentru 2 cd-uri), oare de ce ?!

2. Este standard la toate sa aiba cotiera ? Dar jack pentru intrare audio in cotiera au toate ?

3. 4 geamuri electrice este standard sau numai 2 ? Inchiderea automata a oglinzilor este optional sau exista in standard ?

4. Rotile de 16" sunt cele mai mici existente ? Nu merg si de 15" (aveam un set nou de iarna) ?

5. Modelul 320d este echipat cu filtru DFP sau este optional ? Am vazut pe mobile.de ca doar la unele scrie ca ar avea (as prefera sa nu aiba).

6. Exista optiune de interfata pentru I-pod astfel acesta se poate accesa si prin comenzile de pe volan ? La car kit cu bluetooth poti sa vezi agenda telefonului pe ecranul navigatiei ?

7. Senzorii de parcare vor fi afisati pe eranul navigatiei (daca exista) atunci cand devin activi ?

8. Computerul de bord este identic la toate sau exista si acolo diferente de optiuni ?

 

In functie de lamuririle la aceste cateva probleme as vrea sa ma orientez si ca nivel de dotare. Neaparat as vrea sa aiba navigatie pentru ca schimba aspectul masinii si iti afiseaza totul pe acel ecran color.

Link to comment
Share on other sites

1. modulul de navigatie nu citeste altceva decat dvd-ul cu navigatie, nu poti vedea filme sau asculta muzica cu el

2. cotiera este optionala daca nu ma insel

4. nu intra rotile de 15, s-a mai discutat, atinge in etrieri

6. exista interfata pentru ipod si poti utiliza comenzile de pe volan

7. senzorii de parcare sunt afisati pe ecranul masinii (daca are)

8. la comp de bord parca sunt acelasi la toate, daca ai ecran iti afiseaza mai multe optiuni decat daca nu ai avea

Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat sa schimb masina si m-am oprit la un E90 pe care doresc sa-l achizitionez din De in urmatoarea luna. As vrea un 320d (2005) si cu cat mai multe optiuni asa ca am o lista de nelamuriri despre aceastea.

Am sa punctez in continuare intrebarile mele si v-as ruga sa ma ajutati daca cunoasteti, caci pareri de la necunoscatori am auzit destule.

1. Navigatia este pe DVD la toate, cumva acest DVD citeste si mp3 ?! Tot legat de nagivatie care este diferenta intre display-ul color mic si cel mare ? Care este business si care este professional ? Am vazut ca unele cu nagivatie au 2 fante (pentru 2 cd-uri), oare de ce ?!

2. Este standard la toate sa aiba cotiera ? Dar jack pentru intrare audio in cotiera au toate ?

3. 4 geamuri electrice este standard sau numai 2 ? Inchiderea automata a oglinzilor este optional sau exista in standard ?

4. Rotile de 16" sunt cele mai mici existente ? Nu merg si de 15" (aveam un set nou de iarna) ?

5. Modelul 320d este echipat cu filtru DFP sau este optional ? Am vazut pe mobile.de ca doar la unele scrie ca ar avea (as prefera sa nu aiba).

6. Exista optiune de interfata pentru I-pod astfel acesta se poate accesa si prin comenzile de pe volan ? La car kit cu bluetooth poti sa vezi agenda telefonului pe ecranul navigatiei ?

7. Senzorii de parcare vor fi afisati pe eranul navigatiei (daca exista) atunci cand devin activi ?

8. Computerul de bord este identic la toate sau exista si acolo diferente de optiuni ?

 

In functie de lamuririle la aceste cateva probleme as vrea sa ma orientez si ca nivel de dotare. Neaparat as vrea sa aiba navigatie pentru ca schimba aspectul masinii si iti afiseaza totul pe acel ecran color.

 

1. Daca ai navigatie vine automat si cu radio professional care citeste Mp3

2.Nu este standard cotiera;cu jack-ul nu stiu, dar eu nu l-am pus optional si era, deci daca are cotiera are si jack

3.geamurile sunt standard toate 4 electrice, oglinzile nu(doar daca iei pachetul electric pt oglinzi)

4.Probabil merg si pe 15, nu cred ca e nicio problema, dar standard vine cu 16 chiar si pe 318

5.....nu stiu

6.I-pod nu stiu sa fie, poate doar la noul model, asta de 177cai

7.Da

8.Este identic

Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat sa schimb masina si m-am oprit la un E90 pe care doresc sa-l achizitionez din De in urmatoarea luna. As vrea un 320d (2005) si cu cat mai multe optiuni asa ca am o lista de nelamuriri despre aceastea.

Am sa punctez in continuare intrebarile mele si v-as ruga sa ma ajutati daca cunoasteti, caci pareri de la necunoscatori am auzit destule.

1. Navigatia este pe DVD la toate, cumva acest DVD citeste si mp3 ?! Tot legat de nagivatie care este diferenta intre display-ul color mic si cel mare ? Care este business si care este professional ? Am vazut ca unele cu nagivatie au 2 fante (pentru 2 cd-uri), oare de ce ?!

2. Este standard la toate sa aiba cotiera ? Dar jack pentru intrare audio in cotiera au toate ?

3. 4 geamuri electrice este standard sau numai 2 ? Inchiderea automata a oglinzilor este optional sau exista in standard ?

4. Rotile de 16" sunt cele mai mici existente ? Nu merg si de 15" (aveam un set nou de iarna) ?

5. Modelul 320d este echipat cu filtru DFP sau este optional ? Am vazut pe mobile.de ca doar la unele scrie ca ar avea (as prefera sa nu aiba).

6. Exista optiune de interfata pentru I-pod astfel acesta se poate accesa si prin comenzile de pe volan ? La car kit cu bluetooth poti sa vezi agenda telefonului pe ecranul navigatiei ?

7. Senzorii de parcare vor fi afisati pe eranul navigatiei (daca exista) atunci cand devin activi ?

8. Computerul de bord este identic la toate sau exista si acolo diferente de optiuni ?

 

In functie de lamuririle la aceste cateva probleme as vrea sa ma orientez si ca nivel de dotare. Neaparat as vrea sa aiba navigatie pentru ca schimba aspectul masinii si iti afiseaza totul pe acel ecran color.

 

 

1.Navigatia este cu DVD la toate, care citeste si mp3( din 2005 s-ar pute sa nu aiba activata functia mp3, dar se rezolva la reprezentanta). Pe display-ul mic arata navigatia doar cu sageti iar la cel mare cu harta.Business este cel cu o singura fanta pt cd ( alt dezavantaj este ca daca nu are cd-changer nu poti asculta cd cand navighezi), iar cel cu doua este professional.

2.Cotiera este standard la toate, optional este cea glisanta. Intrarea audio este standard.

3. 4 geamuri electrice sunt standard. Inchiderea automata a oglinzilor este optionala.

4. ???

5. In 2005 era optional, iti dai seama dupa ornamentul final de la toba - daca este orientat in jos nu are.

6. Exista optiune pentru interfata I-Pod care se poate accesa prin comenzile volanului. La car-kit poti vedea agenda in functie de tipul si softul telefonului.De ex. la nokia o descarca doar la cele cu soft nokia- la cele cu symbian nu o descarca .

7.Da

8.Este la fel la toate. Singura diferenta esta ca la unele iti arata si nivelui uleiului pe bord sau display.

Link to comment
Share on other sites

6. La telefoanele Nokia pe platforma 40 (Nokia 6230, 6300, 6500c ... ca sa enumar cateva modele mai bine vandute) nu prea exista probleme de conectare cu, car kit-ul. La cele pe platforma 60 ( cu sistem de operare Symbian) mai sunt probleme la modelele mai vechi Symbian 7,8. De la 9.1 si 9.2 s-au mai rezolvat. Oricum e bine ca si iDriveul sa aiba o versiune de soft mai noua!

 

Numai bine

Edited by paulgsm
Link to comment
Share on other sites

6. La telefoanele Nokia pe platforma 40 (Nokia 6230, 6300, 6500c ... ca sa enumar cateva modele mai bine vandute) nu prea exista probleme de conectare cu, car kit-ul. La cele pe platforma 60 ( cu sistem de operare Symbian) mai sunt probleme la modelele mai vechi Symbian 7,8. De la 9.1 si 9.2 s-au mai rezolvat. Oricum e bine ca si iDriveul sa aiba o versiune de soft mai noua!

 

Numai bine

 

Eu am nokia E90 care are symbian v9.2 si tot nu descarca agenda si am si la idrive ultima versiune de soft. Am citit pe aici pe forum ca exista niste programe la nokia care sincronizeaza agenda cu idrive-ul.

Si da, la cele cu platforma 40 nu exista nici o problema.Iti arata si semnalul telefonului pe idrive.

Edited by b10sct
Link to comment
Share on other sites

5. De ce preferi o maşină fără DPF ? sunt curios.

Filtrul DFP este foarte pretentios mai ales pentru un om ca mine care 90% foloseste masina in oras si in trafic (nu am unde s-o turez cu adevarat). Se infunda usor si daca bine stiu se poate curata doar o data sau de doua ori dupa care il schimbi si stiu ca ar fi peste 500 euro - nu putin. Am avut inainte tot diesel cu turbina geometrie variabila si am curatat-o odata.

 

Zicea un coleg mai sus ca daca nu ai cd-changer atunci cand folosesti navigatia nu se poate asculta decat radio - mi se pare o porcarie. Dar oricum mi-a placut sa aud ca vine standard cu jack in cotiera asa ca macar poti folosi un mp3-player.

9. CD-Changer-ul este si acela optional (la cele cu navi) ? Unde este situat, cumva in portbagaj ? Care este chestia cand are 2 fante de cd masina ? Uite poze:

http://img237.imageshack.us/img237/7971/98dd27gg9.th.jpg http://img231.imageshack.us/img231/7845/cd1227gj1.th.jpg

10. Sistemul audio este compus standard din boxe fata - spate ? Sunteti multumiti de calitatea sunetului ? De ex in comparatie cu Audi, care in general are un sound calitativ.

11. Masinile care au xenon inseamna ca este bi-xenon sau doar normal pe faza scurta ?

12. Care au climatronic - este dublu la toate, nu-i asa ?

Edited by shimano
Link to comment
Share on other sites

Chestia cu 2 fante de cd e simpla: de fapt sunt doar 2 fante:

 

Prima - pt CD-ul audio

A doua - pt DVD-ul navigatiei

 

Pt ca avem de a face cu 2 fante pe acea masina avem navigatie Professional (navigatie 3d); modelele cu o singura fanta au navigatie Business (arata harta in format 2d si indicatiile rutiere in timpul navigarii sunt prin sageti stanga, dreapta, inainte...etc)

 

 

Pe modelele cu navi Business nu se poate folosi si navigatie si asculta muzica in acelasi timp; daca doriti sa navigati .... treceti pe radio :twoup:

 

P.S. Naviatia din fotografiile de mai sus este Professional.

Link to comment
Share on other sites

La sunet Audi este cu mult peste BMW

Nu sunt cel mai in masura sa imi dau cu parerea.... dar... vreau sa zic ca, in primul rand, noi percepem sunetele diferit (adik ceea ce mie poate imi suna bine, pe tine s-ar putea sa te zgarie). In al doilea rand, nu cred ca Audi este deasupra BMW la sonorizare, si in orice caz, daca este, nu cu "mult". Un amic are un A4 nou noutz pe care si-a pus cel mai tare sistem audio oferit de dealer, de la Bang&Oluffsen. Eu am sonorizarea cu sistem Logic 7. Pentru un om obisnuit, nici o diferenta in calitate (la volum, Logic 7 e putin mai puternic). Deci.. egalite fraternite..... zic si io...

 

PS: => de acord cu Ciupanezu

Edited by padrez
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ma repet putin cu cateva intrebari la care nu am primit raspuns deoarece sunt niste factori in cautarea masinii :) :

 

9. CD-Changer-ul este si acela optional (la cele cu navi) ? Unde este situat, cumva in portbagaj ?

10. Sistemul audio este compus standard din boxe fata - spate ?

11. Masinile care au xenon inseamna ca este bi-xenon sau doar normal pe faza scurta ?

12. Care au climatronic - este dublu la toate, nu-i asa ?

13. Cele cu navi prof au toate bluetooth ? Ma mira faptul ca am gasit azi 8buc pe mobile.de si la nici una nu scria de bluetooth for phone.

Edited by shimano
Link to comment
Share on other sites

uite aici un intreg topic pe tema webasto. ar trebui sa gasesti acolo informatile necesare.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=10316

 

edit: a, nu stiu sigur daca este vorba de webasto, dar la e90 ai un buton "rest" care iti pastreaza temperatura in masina timp de 15 minute dupa ce opresti motorul, cu conditia sa fi ajuns la 90grade si sa ai bateria buna.

Edited by padrez
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.