Jump to content

e46 318 d


etavi

Recommended Posts

salut, am am sa pun si eu poze cu masina, cum arata cand am luato saraca si cum este acuma.

 

masina s-a odihnit 8 luni , fostul proprietar nu avea bani sa o scoata de la garaj, asa ca am achitat eu tot si am luato.

1500 pompa de motorina.

Era daramata complet, cauciucurile si jantele varza, mizerie si praf .. vai si amar

Spoilerul din fata legat cu o funie :twoup: fostul proprietar un tigan nici macar permis nu avea, ce dracu sa stie el de masini si cum se ingrijeste o masina.

 

 

Am platit ce era de platit iau pus aia ulei si dai bataie pe autobanda pt ca eu stau undeva la 50 km de unde era masina.

NU va spun ce fum ce sunete .. :twoup:

in fine am ajuns acasa am si bagato la o spalatorie repede..parca se mai schimbase la fata un pic nu ?

nu va speriati atunci a fost prima si ultima oara cand a vazut perii ..

 

asa, dupa care am inceput prin schimbarea discului de ambreiaj, turbo nou, la directie niste bucse binenteles iam schimbat si jantele iam pus unele de m6 (apropos le am de vanzare pe cele vechi daca va intereseaza si ieftin undeva la 300), filtre ulei tot tot nou.

Iam dat jos tiganiile alea de flacari , tauri si mai stiu eu ce acsibilduri au lipit aia , iam schimbat masca fata, incarcatatura clima, am scos vreo 5 kg de mizerie de prin ea de la bonboane la haine si adidasi :D si iam instalat niste muzica slabut deocamdata dar mai urmeaza.

Un subwoofer o statie un mp3 player , initial iam pus un dvd player dar ma deranja la condus .

ei bine o gramada de bani dar eu zic ca merita ..

 

nu stiu cat de bine am luat eu masina asta, va cer parerea.

am dat un opel astra bertone coupe , un renault scenic si 500, restu ce am bagat sa tot fie undeva la 3 mii.

post-13353-1220779999_thumb.jpg

post-13353-1220780280_thumb.jpg

post-13353-1220780462_thumb.jpg

post-13353-1220780650_thumb.jpg

post-13353-1220780675_thumb.jpg

post-13353-1220780692_thumb.jpg

post-13353-1220780732_thumb.jpg

post-13353-1220781077_thumb.jpg

post-13353-1220781096_thumb.jpg

Edited by etavi
Link to comment
Share on other sites

sincer nu cred ca a meritat schimbul;de fapt departe de a fi meritat(numai daca opel-ul si renault-ul aveau mari probleme);mai ales ca ai mai bagat si ulterior ceva banuti in ea;oricum ar fi,sa te bucuri de noua masina si cat mai putine probleme cu ea sa ai!
Link to comment
Share on other sites

sincer nu cred ca a meritat schimbul;de fapt departe de a fi meritat(numai daca opel-ul si renault-ul aveau mari probleme);mai ales ca ai mai bagat si ulterior ceva banuti in ea;oricum ar fi,sa te bucuri de noua masina si cat mai putine probleme cu ea sa ai!

m-am gandit si eu un pic .. faza e ca anul este 2003 la bmw iar opelul era 2001 respectiv 2000 renaultul si le aveam la vanzare :twoup:

 

DrãguÞã maºina dar mergeau alte jante. :twoup:

 

S-o stãpâneºti sãnãtos!

merci, dar la ce te referi alte jante, mai mici mai mare alt model ¿?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ok, mergeam pe autobanda si deodata am simtit ca motorul incepe sa tremure la aceleratie.Nu pierdea potentie dar tremuratul ala ma baga in sperieti, asa ca am ajuns acasa si direct la un service la un amic de-al meu, incepe omul sa imi faca o lista si imi zice ca s-ar putea sa fie rulmentul de la cardan sau ceva de genu asta, ok se schimba.

4 zile fara masina, cealalta o aveam la vopsit asa ca mi-am luat un scooter sa alerg cu el pana una alta :) imi schimba ala cardanul din mijloc , unde sa ajuns de la un biet rulment, dupa care facem proba pe autobanda si pok, iarasi tremuratul.Noroc ca in drumul nostru in alt oras e un service diesel pompe si injectii cred ca singurul de prin zona.

Ajungem la ala repede, astia 2 mecanii find buni prieteni ne baga in fata deschide capota si supriza dadea motorina pe la un injector.

Curatare injectoare si nu stiu ce simeringuri, noroc ca nu am schimbat nici un injector pana la urma, total cu tot u cardan , echilibrare roti si schimbul de ulei, filtru si filtrul de motorina 700 europeni.

ma mancat :)

La 2 zile am prins o oferta 220 telescoape pe gas cu tot cu montat asa ca nu am stat pe ganduri si leam schimbat si pe alea, mi-au scazut 60 echilibrarea deci undeva la 160.

Acuma nu mai scoate nici fum (inainte la acelerare scotea un pic de fum care se obs in oglinda, probabil si acuma scoate dar nu il vad deci e la limita normalului) si asina se comporta bunicel.

A scazut si consumul un pic.

Am ajuns la concluzia ca BMW-urile sunt super masini, daca nimeresti o masina buna.

Edited by etavi
Link to comment
Share on other sites

citeam pe forum despre curele si lanturi de distributie, si in loc sa ma dumiresc m-am bagat in ceata de tot.

a mea e pe lant ? sper ?

e46 2003 diesel 318

 

Este pe lanĂž distribuĂžia ĂŽnsĂŁ e bine sĂŁ schimbi curelele (alternator, servo, pompĂŁ de apĂŁ), rolele Âşi ĂŽntinzĂŁtoarele.

Link to comment
Share on other sites

citeam pe forum despre curele si lanturi de distributie, si in loc sa ma dumiresc m-am bagat in ceata de tot.

a mea e pe lant ? sper ?

e46 2003 diesel 318

 

Este pe lanĂž distribuĂžia ĂŽnsĂŁ e bine sĂŁ schimbi curelele (alternator, servo, pompĂŁ de apĂŁ), rolele Âşi ĂŽntinzĂŁtoarele.

multumesc :) foarte de treaba.

Link to comment
Share on other sites

citeam pe forum despre curele si lanturi de distributie, si in loc sa ma dumiresc m-am bagat in ceata de tot.

a mea e pe lant ? sper ?

e46 2003 diesel 318

 

Este pe lanĂž distribuĂžia ĂŽnsĂŁ e bine sĂŁ schimbi curelele (alternator, servo, pompĂŁ de apĂŁ), rolele Âşi ĂŽntinzĂŁtoarele.

 

Dupa cati km e recomandat schimbatul acestor curele (alternator, servo, pompa de apa) ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.