Jump to content

zgomaot stanga spate


bogdans

Recommended Posts

bmw e34 525. am un zgomot infundat la roata stanga spate la trecerea peste denivelari. ce i de la service si la itp imi spun ca nu i nici o problema sau ca nu pot sa o descopere din cauza ca masina este foarte grea si ei nu pot sa genereze o asemenea forta ca sa vada jocurile. nu inteleg de ce spun ca e grea are 1475 kg. zilele trecute ma uitam pe talonul unui vw polo si avea 1250 kg si e jumatate din bmw meu. ce sa fac? multumesc
Link to comment
Share on other sites

Ai urcat maÂşina pe elevator?

 

Ar trebui sĂŁ schimbi service-ul.

 

si la mine suna la fel

am fost in 6 service-uri in Sibiu si peste tot acelasi raspuns: nu se vede nimic...

masina a fost urcata pe elevator, s-a tras de roti, de tot ce se putea trage pe acolo, am schimbat bucsile antiruliu, degeaba...

au facut si ture mecanicii cu masina, au sesizat zgomotul produs doar la gropi, nu pot sa isi dea seama de unde provine zgomotul.

am facut itp-ul acum 1 saptamana si nici macar acolo nu au vazut sa bata ceva pe spate...

ramane sa schimb bucsile si tot ce tine de suspensie, altfel nu vad rezolvare...

Link to comment
Share on other sites

Ceva asemanator am avut si eu, flansele din capul amortizoarelor erau distruse, 130 lei perechea, manopera numai stiu, dar sunt cateva ore bune de lucru. Ciudat ca mi-au pus diagnosticul din start la un service la care merg de fiecare data, nu stiu la voi de ce e asa mare mister. :)
Link to comment
Share on other sites

Ceva asemanator am avut si eu, flansele din capul amortizoarelor erau distruse, 130 lei perechea, manopera numai stiu, dar sunt cateva ore bune de lucru. Ciudat ca mi-au pus diagnosticul din start la un service la care merg de fiecare data, nu stiu la voi de ce e asa mare mister. :)

 

 

cum verific daca flansele alea sunt defecte?

mersi

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ai cum, doar in mers daca se aude mai mult zgomot in partea de sus, in capul amortizorului, ca si cum ar fi o bucsa uzata. Flansele sunt tot un fel de bucse, amortizeaza socurile amortizorului in caroserie.

Le: zgomotul poate fi si din cauza bieletelor antiruliu.

Edited by ando
Link to comment
Share on other sites

Cand incep sa se duca acele flanse, prima oara apare scartait pe spate, din portbagaj. Asta pt ca flansa e formata dintr-o carcasa de tabla, cauciuc si o bucsa vulcanizata prinsa in acel cauciuc. Cand se dezlipeste acea bucsa, ea freaca de cauciuc si genereaza acel scartait. Dupa aia incepe sa bata fier pe fier. La mine facea la viteze mici pe denivelari usoare. Pe loc, apasand pe portbagaj nu faceau zgomot, doar in mers se manifestau.

Vezi si aici mai multe detalii. Daca ai suspensie simpla pe spate o bucsa e cam 50RON, la aia cu reglaj automat e 150RON: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=30098&hl=

Link to comment
Share on other sites

Da, se lasa arcul cu amortizor cu tot in jos si se desface flansa prinsa in 3 suruburi de oala amortizorului. Recomand inainte sa le schimbati sa dati carpetele de mocheta jos de pe lateralele portbagajului ca sa aveti acces la capetele amortizoarelor. Mergeti cu masina si puneti pe cineva sa se uite la ele daca fac zgomot sau salta axul cu totul. Abia dupa aia sa le cumparati daca e cazul.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.