Jump to content

Substanta lipire originala BMW


Stefann

Recommended Posts

am avut si eu problema cu apa in masina pe la usa soferului. fusese umblat in interiorul usii si evident pe o portiune de vreo 5-6 cm era dezlipit materialul ala din fata de usa. am folosit un fel de silicon negru cauciucat, similar cu ce se vede in poza, doar ca era marca 2+2 (se gaseste in comert mai peste tot). se cheama "Super Black RTV" - Silicone Instant Gasket.

 

era identic cu ce era inainte pe masina...tine si acum perfect :)

 

Exact ala am si eu acum si mi-a fost recomandat.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 months later...

Se gaseste la bmw solutie pt chedere.

 

Pentru curatat suprafata de vechiul adeziv:

 

Glue Remover 83 11 0 009 712

 

Pentru lipit suprafata curatata:

 

Profile rubber adhesive 81 22 9 407 524 (sau Terokal 2444)

 

Timp de uscare 20 min. Masina nu trebuie folosita cel putin 1 ora

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

@Bavaria("Nu merge pentru chedere dezlipite.Poate daca sunt foarte putin dezlipite."):

 

In TIS (daca am inteles eu bine) zice ca daca e putin dezlipit trebuie dezlipit mai serios pe o suprafata mai mare (ma refer la chederele de pe usi).

A lipit cineva cu terokal pana la urma?

Link to comment
Share on other sites

@Bavaria("Nu merge pentru chedere dezlipite.Poate daca sunt foarte putin dezlipite."):

 

In TIS (daca am inteles eu bine) zice ca daca e putin dezlipit trebuie dezlipit mai serios pe o suprafata mai mare (ma refer la chederele de pe usi).

A lipit cineva cu terokal pana la urma?

 

Toate Coupeurile vor avea aceasta problema mai devreme sau mai tarziu

Eu am lipit cu terokal si a tinut cateva luni dupa care s-a dezlipit din nou, acum am lipit cu BISON ( ADEZIV DE CONTACT) mare atentie ca trebuie sa cumperi adezivul tip prelandez nu acela gen poxipol care se intareste ca plasticul ...

 

To secretul consta nu in adezivul propriuzis ci in felul in care lipesti

 

Inainte sa te apuci de treaba izolezi bine toata zona pe langa care vei sta cu celofan deoarece trebuie sa cumperi si diluant ( fara nu va tine mult timp, eu sunt patit) ... cateva bucati de banda tip pansamaent medicinal si te apuci sa stergi foarte bine chederul invelit in catifea cat si chederul de pe interior din cauciuc

Dupa asta aplici adezivul de contact si ASTEPTI fara sa lipesti chederul aproximativ 20 minute , pui adeziv si pe chederul cauciucat de pe caroserie si pe cel care s-a desprins .... in timpul asta cauti si iti confectionezi niste bucati de lemne pe care le sprijini in scaunul fata, scaunul spate ( acoperi cu un cearsaf si interiorul masinii sa nu zgarii cumva pielea sau ceva din interior), spatarul scaunului fata si tot asa de jur imprejurul chederului , intre timp tii si tu cat poti cu man pana incepe sa se prinda si sa se intareasca chederul ....

Eu am lasat masina asa 12 ore pana am fost sigur ca s-a intarit suficient , daca nu ai garaj inchiriezi unul si te apuci de treaba...

 

Mentionez ca fara acest procedeu nu-ti va tine niciodata acel cheder cu orice solutie din lume ... din fabrica ala a fost lipit la cald nu cu vre-un mastic special

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

De 1 luna a cedat din nou la mine , dupa aproape 1 an si 3 luni .

 

Ce sa fac acum ? Edy tu ai incercat subsanta respectiva ?

 

Terokal cumparat de la AB, da am incercat si eu Stefan si s-a dezlipit si la mine, motivul nu este solutia de proasta calitate ci a modului de lipire pe care noi nu l-am respectat de la inceput...

 

http://img269.imageshack.us/img269/2719/5203990.jpg

 

Este cam logica treaba, cand lipesi un papuc sau un pantof chiar si in cizmarie aia folosesc solutii la cald si se bate talpa in cuie sau se preseaza cumva cu o presa pana cand se intareste adezivul ...asa trebuie sa lipim si noi chederele . Trebuiesc confectionate niste lemne pe care sa le sprijini in spatarul scaunului fata si scaunul spate astfel incat pe cheder unde este dezlipit sa preseze din 2 in 2 cm ...sa stii ca m-am chinuit putin dar acum este lipit IMPECABIL ...

 

Eu acum le am lipite cu BISON adeziv de contact

 

http://img215.imageshack.us/img215/2003/hi55.jpg

 

Nu numai noi avem problema asta, si nemtii se plang :lol: , aia am vazut ca au lipit cu superglue si si-au distrus ghederul :)))

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

si eu am folosit picatura deocamdata rezista de vreo 6 luni :) prima data am folosit banda dublu adeziva si nu a tinut :lol:

daca se mai dezlipeste incerc cu ce ai zis tu edy :)

ESTE UNICA SOLUTIE :) am uitat sa precizez ca mie mi s-a dezlipit de 2 ori ...prima data am folosit silicon care nu a tinut decat 2 luni :D(

Link to comment
Share on other sites

Edy , iti spun eu cum se lipeste calumea , la modul sa o tii presata .

 

Arata urat 1-2 zile dar e de termen lung .

 

Eu cand am lipit ultima oara acu 1 an si 3 luni chederele , nu le-am facut si nu le-am pregatit ca tine inainte , pur si simplu am pus lipici cat era dezlipit si am presat . Pe urma am lipit chederul cu scotch ..... benzi de scotch din 2 in 2 cm.....am stat 2 nopti si 1 zi cu masina asa si nu am mers deloc cu ea . Pe urma am dus-o la spalatori sa ia smarcazul de ramasese pe caroserie . La interior pe textil nici nu a ramas urma ..... pe caroserie niste lipici de la scotch dar la spalare a fost ca noua . A tinut perfect presat !

 

Sper ca ai inteles idee , scotch din interor de pe textil pana afara pe caroserie .... sa preseze calumea ! Si ridicat geamu pe urma si lasat asa macar 1 zi sa fie temeinica treaba !

 

P.S. Oricum pe frigu asta nu cred ca are vreun rost sa ma chinui . Mai astept sa se mai incalzeasca vremea un pic , sa prinda adezivu calumea . Sa fie macar un 7-8-10 grade medie . Cam peste vreo luna dupa cum au anuntat astia prognoza !

Link to comment
Share on other sites

Edy , iti spun eu cum se lipeste calumea , la modul sa o tii presata .

 

Arata urat 1-2 zile dar e de termen lung .

 

Eu cand am lipit ultima oara acu 1 an si 3 luni chederele , nu le-am facut si nu le-am pregatit ca tine inainte , pur si simplu am pus lipici cat era dezlipit si am presat . Pe urma am lipit chederul cu scotch ..... benzi de scotch din 2 in 2 cm.....am stat 2 nopti si 1 zi cu masina asa si nu am mers deloc cu ea . Pe urma am dus-o la spalatori sa ia smarcazul de ramasese pe caroserie . La interior pe textil nici nu a ramas urma ..... pe caroserie niste lipici de la scotch dar la spalare a fost ca noua . A tinut perfect presat !

 

Sper ca ai inteles idee , scotch din interor de pe textil pana afara pe caroserie .... sa preseze calumea ! Si ridicat geamu pe urma si lasat asa macar 1 zi sa fie temeinica treaba !

 

P.S. Oricum pe frigu asta nu cred ca are vreun rost sa ma chinui . Mai astept sa se mai incalzeasca vremea un pic , sa prinda adezivu calumea . Sa fie macar un 7-8-10 grade medie . Cam peste vreo luna dupa cum au anuntat astia prognoza !

cand o faci sa imi spui si mie, nu de alta dar trebui sa fac si eu operatiunea asta :)

Link to comment
Share on other sites

Sa nu uitati sa curatati chederul de fosta solutie cu diluant ....tot cu diluant se curata si daca solutia da pe afara si se depune pe suprafata catifelata , am mari retineri in legatura cu scotchul ala nu tine presat in nici-un fel doar tine chederul sa nu cada .... eu m-am interesat la un atelier de reparatie pantofi inainte sa ma apuc sa lipesc, daca nu lasi prelandezul inainte 15 minute si sa tii presat prelandezul ca de fapt asta este terokal si bison (adeziv de contact) nu tine :lol:

A si inca ceva ...eu am pus solutie si pe banda catifelata si pe chederul masinii pe interior,

 

P.S. Eu tot cu un amic cu coupe m-am apucat de treaba :)

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Paco sa se mai incalzeasca vremea si o facem !

 

Sta presat cu scotch , eu asa am lipit-o acum 1 an si 3 luni . Problema la mien a fost ca nu am pus pe intreaga suprafata , nu am pus si pe chedereul masinii care ramane fix si nici nu am curatat locul inainte sa pun adezivu , l-am pus direct .

 

Cu siguranta cred ca o sa iasa bine cand ne-om apuca !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.