Jump to content

Sfat achizitie BMW E90 Second Hand


Prowler

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Sint interesat de achizitia unui BMW seria 3 E90 la mina a doua (din motive de bani...) - de cind a aparut mi s-a parut o super masina - si mi-am dorit una, chiar daca e concurata cu destul succes de honda accord si mazda 5.

 

Va rog sa ma sfatuiti - intrucit pina acum nu am mai avut bmw si nici masina la mina a doua nu am luat... daca cumva din criteriile mele sint unele care nu merita va rog sa imi atrageti atentia.

 

Din tot ce am citit - cel mai mult ar merita un 320d din 2006, nu mai vechi, maxim 90000km reali,

Dotari - pachet sport (pachetul M mi se pare mult prea scump), faruri adaptive bixenon, Bluetooth, oglinzi incalzite si reglabile electric, trapa electrica, incalzire in scaune, navigatie (aici nu stiu care e cea cu ecranul mai mare - profi sau business - cred ca profi), tempomat, comenzi pe volan, piele (nu stiu care e mai rezistenta...), cutie manuala cu 6 viteze, jante 18"sau 19",minim 8 airbaguri, ABS,DSC,DTC, 4 geamuri electrice, inchidere centralizata, alarma.

 

Merita sistemul Hi-Fi? Dar senzorii de presiune/ ploaie/ lumina?

 

Cam care ar fi pretul corect pentru o masina ce ar corespunde criteriilor mele?

Ce verificari obligatorii trebuie sa fac?

 

 

Multumesc anticipat si scuzati posibilele stingacii de necunoscator.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am cautat si eu acum cateva luni un 330i (dupa care m-am hotarat sa-mi iau noua, dar nu din cauza ca nu am gasit, ci din cauza ca tocmai apare modelul cu facelift si cele vechi pe benzina nu au injectie directa).

 

Uita-te pe mobile.de. 320d Gasesti la ~20.000 VAT reclaimable adica 16.000-17.000 fara probleme. Depinde si de bugetul tau, dar eu as lua-o cu maxim 60.000km la bord.

 

Te-ai gandit sa-ti iei BMW Premium Selection (adica masini second certificate de BMW, carte service, fara probleme majore de-al lungul "vietii", cu toate eventualele mici probleme rezolvate, si cu un an garantie) ? Eu m-as gandi serios la asa ceva, esti mult mai sigur pe ce iei mai ales daca nu esti cunoscator. De fapt eu nici nu as lua altceva. Astfel de masini gasesti pe www.bmw.de la "Gebrauchte automobile". Nu sunt mult mai scumpe decat celelalte.

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Sint interesat de achizitia unui BMW seria 3 E90 la mina a doua (din motive de bani...) - de cind a aparut mi s-a parut o super masina - si mi-am dorit una, chiar daca e concurata cu destul succes de honda accord si mazda 5.

 

Va rog sa ma sfatuiti - intrucit pina acum nu am mai avut bmw si nici masina la mina a doua nu am luat... daca cumva din criteriile mele sint unele care nu merita va rog sa imi atrageti atentia.

 

Din tot ce am citit - cel mai mult ar merita un 320d din 2006, nu mai vechi, maxim 90000km reali,

Dotari - pachet sport (pachetul M mi se pare mult prea scump), faruri adaptive bixenon, Bluetooth, oglinzi incalzite si reglabile electric, trapa electrica, incalzire in scaune, navigatie (aici nu stiu care e cea cu ecranul mai mare - profi sau business - cred ca profi), tempomat, comenzi pe volan, piele (nu stiu care e mai rezistenta...), cutie manuala cu 6 viteze, jante 18"sau 19",minim 8 airbaguri, ABS,DSC,DTC, 4 geamuri electrice, inchidere centralizata, alarma.

 

Merita sistemul Hi-Fi? Dar senzorii de presiune/ ploaie/ lumina?

 

Cam care ar fi pretul corect pentru o masina ce ar corespunde criteriilor mele?

Ce verificari obligatorii trebuie sa fac?

 

 

Multumesc anticipat si scuzati posibilele stingacii de necunoscator.

 

senzorii de presiune eu zic ca sunt esentiali, dar cred ca ii are orice E90. spun asta pt ca E90 nu are roata de rezerva, are cauciuri Run on Flat.

de senzorii de parcare vad ca nu ai pomenit nimic, zic ca ar fi bine sa-i ai, mai ales pe cei din spate, fiind o masina destul de mare(pt mine cel putin) si in spate nu ai cine stie ce vizibilitate.

eu mi-am luat una in iulie cu 16800 fara TVA, cu 105.000km, cu tot ce-mi trebuie. n-am trapa si bixenon,am doar xenon.

nu cred ca te avantajeaza jantele asa mari de 18 sau 19, eu am de 17 si am talonul de 45 pe fata si 40 pe spate si cred ca e de ajuns pt drumurile noastre. dar e alegerea ta.

succes cu achizitionarea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

 

M-am mai documentat si adaug urmatoarele:

Intradevar am omis senzorii de parcare - ce sint absolut obligatorii dupa parerea mea.

jante de aliaj - as dori pe 18". Navigatie profi + pachet M (interior neaparat + exterior optional) clar!

 

@ Bebe1 - te rog trimite-mi detaliile + pozele masinii tale pe mail la 2prowler@gmail.com

 

Bugetul meu ar fi pina in 20000E. M-am uitat si la BMW Premium Selection la MHS si preturile mi s-au parut maricele - aproximativ 4500E in plus fata de ce am gasit pe mobile.de ...

M-am uitat si pe autovit - dar mi-e frica sa nu imi iau o teapa de zile mari de acolo...Legat de noul model cu face lift parca prefer pe cel vechi...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

 

M-am mai documentat si adaug urmatoarele:

Intradevar am omis senzorii de parcare - ce sint absolut obligatorii dupa parerea mea.

jante de aliaj - as dori pe 18". Navigatie profi + pachet M (interior neaparat + exterior optional) clar!

 

@ Bebe1 - te rog trimite-mi detaliile + pozele masinii tale pe mail la 2prowler@gmail.com

 

Bugetul meu ar fi pina in 20000E. M-am uitat si la BMW Premium Selection la MHS si preturile mi s-au parut maricele - aproximativ 4500E in plus fata de ce am gasit pe mobile.de ...

M-am uitat si pe autovit - dar mi-e frica sa nu imi iau o teapa de zile mari de acolo...Legat de noul model cu face lift parca prefer pe cel vechi...

 

 

mai degraba invers. exterior neaparat si interior optional. dar ma rog... gusturile nu se discuta.

Edited by leoberti
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

 

M-am mai documentat si adaug urmatoarele:

Intradevar am omis senzorii de parcare - ce sint absolut obligatorii dupa parerea mea.

jante de aliaj - as dori pe 18". Navigatie profi + pachet M (interior neaparat + exterior optional) clar!

 

@ Bebe1 - te rog trimite-mi detaliile + pozele masinii tale pe mail la 2prowler@gmail.com

 

Bugetul meu ar fi pina in 20000E. M-am uitat si la BMW Premium Selection la MHS si preturile mi s-au parut maricele - aproximativ 4500E in plus fata de ce am gasit pe mobile.de ...

M-am uitat si pe autovit - dar mi-e frica sa nu imi iau o teapa de zile mari de acolo...Legat de noul model cu face lift parca prefer pe cel vechi...

 

Eu am preferat sa iau de la un dealer BMW din Germania. Macar am sentimentul ca masina a fost verificata de ei si vad ca in 12.000 km nu am avut probleme esentiale. Am luat-o la 120.000km. Sugerez sa o iei de la reprezentanta de la ei din vreun oras mai mare. Cred ca acuma o iei la un pret sensibil sub 20.000. Cum ai stat pana acum poate mai stai pana prin februarie si te duci atunci? Ma gandesc ca poate iei vreuna care o da cu cauciucuri de iarna cu tot pe langa cele de vara...Sa verifici bateria cand o iei. eu am ceva suspiciuni legat de faptul ca era de aceasi vechime cu masina.

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca toate e90 au bixenon??? nu exista nici unulcu xenon simplu? deci as avea si eu. totusi am un prieten cu C-class si la faza lunga mi se pare diferit fata de e90!

da, toate au bi-xenon, in afara celor care au doar becuri cu halogen(fara angel-eyes). posibil prietenul tau cu C-class sa aiba si pe faza lunga 2 becuri cu xenon, noi la E90 avem pe faza lunga 2 becuri cu halogen, dar sunt suplimentate de un motoras care dirijeaza o oglinda in asa fel incat becurile cu xenon sa bata mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare - ce argumente aduceti in alegerea BMW versus un Audi A4 tot SH, 2006 cu dotari similare pina in 20000E? respectiv fata de o honda accord 2008 (varianta cea mai simpla) - tot 20000?

Impresia mea e ca la honda primesti efectiv value for money - iar la bmw cumperi senzatia... :)

Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare - ce argumente aduceti in alegerea BMW versus un Audi A4 tot SH, 2006 cu dotari similare pina in 20000E? respectiv fata de o honda accord 2008 (varianta cea mai simpla) - tot 20000?

Impresia mea e ca la honda primesti efectiv value for money - iar la bmw cumperi senzatia... :)

te referi la A4 penultimul model? cred cĂŁ este B7, iar ultimul este B8, sper sĂŁ nu mĂŁ ĂŽnÂşel.

ºi eu vroiam A4 Înainte sã-mi iau BMW, ºi un argument pro-BMW printre multe altele ar fi cã toate E90-urile au toate cel puÞin cutie manualã cu 6 trepte, pe când la A4 trebuie sã cauÞi cu 6 trepte. ar mai fi ºi motorizarea de 2.0 TDI care din câte Îmi amintesc are 140cp, pe când 320d are 163cp.

Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare - ce argumente aduceti in alegerea BMW versus un Audi A4 tot SH, 2006 cu dotari similare pina in 20000E? respectiv fata de o honda accord 2008 (varianta cea mai simpla) - tot 20000?

Impresia mea e ca la honda primesti efectiv value for money - iar la bmw cumperi senzatia... :)

te referi la A4 penultimul model? cred cĂŁ este B7, iar ultimul este B8, sper sĂŁ nu mĂŁ ĂŽnÂşel.

ºi eu vroiam A4 Înainte sã-mi iau BMW, ºi un argument pro-BMW printre multe altele ar fi cã toate E90-urile au toate cel puÞin cutie manualã cu 6 trepte, pe când la A4 trebuie sã cauÞi cu 6 trepte. ar mai fi ºi motorizarea de 2.0 TDI care din câte Îmi amintesc are 140cp, pe când 320d are 163cp.

 

 

aoleuu motorizarea 2.0 TDI din grupul VAG . teribila , infernala, ... nu exista un cuvant care sa o descrie cat de proasta este. personal cunosc 2 oameni carora le-au picat injectoarele la masini cu 30k km. sa nu mai punem la socoteala consumul de ulei excesiv , pompele de motorina care pica cand ti-e lumea mai draga, zgomotul INFERNAL produs ce aceste motoare. sincer nu cred ca exista motoare mai proaste produse vreodata de grupul VAG.

Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare - ce argumente aduceti in alegerea BMW versus un Audi A4 tot SH, 2006 cu dotari similare pina in 20000E? respectiv fata de o honda accord 2008 (varianta cea mai simpla) - tot 20000?

Impresia mea e ca la honda primesti efectiv value for money - iar la bmw cumperi senzatia... :)

te referi la A4 penultimul model? cred cĂŁ este B7, iar ultimul este B8, sper sĂŁ nu mĂŁ ĂŽnÂşel.

ºi eu vroiam A4 Înainte sã-mi iau BMW, ºi un argument pro-BMW printre multe altele ar fi cã toate E90-urile au toate cel puÞin cutie manualã cu 6 trepte, pe când la A4 trebuie sã cauÞi cu 6 trepte. ar mai fi ºi motorizarea de 2.0 TDI care din câte Îmi amintesc are 140cp, pe când 320d are 163cp.

 

 

aoleuu motorizarea 2.0 TDI din grupul VAG . teribila , infernala, ... nu exista un cuvant care sa o descrie cat de proasta este. personal cunosc 2 oameni carora le-au picat injectoarele la masini cu 30k km. sa nu mai punem la socoteala consumul de ulei excesiv , pompele de motorina care pica cand ti-e lumea mai draga, zgomotul INFERNAL produs ce aceste motoare. sincer nu cred ca exista motoare mai proaste produse vreodata de grupul VAG.

-------------------

Deci diferenta a facut-o motorul doar? 140cp mie imi par suficienti...

La restul aspectelor ziceti ca sint f apropiate...?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca audi sta pe sosea ca un bmw. Acum, in alegerea pe care o faci, ia in seama si stilul tau de condus. Ca daca conduci batraneste (in sensul ca mergi cu masina ca sa te duca undeva, nu ca sa simti si vreo placere) atunci n-ai de ce sa te gandesti la tinuta de drum a unui bmw, la stabilitate si la precizia directiei..
Link to comment
Share on other sites

De ce sa te gandesti la a4 din 2006, atata timp cat daca ai posibilitatea sa optezi pentru un E90, cu jante pe 18, cu Navi Prof... Arata mult mai bine E90(cu dotarile specificate de tine) decat un a4, atat la interior cat si la exterior. Comparatia nu-si are rostul dupa parerea mea :)
Link to comment
Share on other sites

Desi am E90 raman in continuare si fan VAG asa ca incerc sa fiu obiectiv.

In primul rand A4 il gasesti cam cu 2000 euro mai ieftin ca E90-ul la aceleasi dotari si km (am studiat si comparat mult inainte sa fac alegerea). In al doilea rand suspensia face diferenta - la bmw e mult mai rigida (deci sta si mai bine pe curbe), la audi va fi asa doar daca nimeresti model cu suspensii sport. In al treilea rand e tractiunea spate care eu o consider un dezavantaj total iarna si as vrea sa zica vreun mare fan bmw ca e mai buna iarna decat cea pe fata.

Eu zic sa nu asculti pareri subiective, cum zicea cineva mai sus ca au picat injectoarele la 2 audi-uri la 30kk; tin sa zic ca stiu si eu 2 tipi la care le-au picat injectoarele la E46 pana in 40kk - asa ca de aici nu inseamna nici ca una e proasta nici ca cealalta.

Este adevarat ca motorul de 2l diesel consuma la unele motoare ulei - depinde cum o nimeresti. Acest lucru este precizat si de producatorul VAG.

PS: Din dotarile cerute de tine imi lipseste pielea si trapa dar am in plus oglinzi rabatabile din cheie si sistem Hi-Fi Pro Logic 7 iar jantele sunt doar de 16", navi profi, e din 2005 si avea 140kk km si a fost 18kk si un pic. Nu stiu daca o sa gasesesti pana in 20kk cu 1 an mai noua si cu atatea dotari si cu 50kk km in minus pe la 18000 ca sa iti iasa cu totul in 20000. Taxa e acum in jur de 1000 depinde daca ai sau nu DPF. Din pacate nu tot ce gasesti pe mobile.de corespunde realitatii iar tu ai cerut o masina foarte dotata :).

Edited by shimano
Link to comment
Share on other sites

Pe navigatia aia a lui (mare) poti sa incarci harti cu romania? Scuze, dar nu ma pricep. La e46 parca nu merge, nu?

 

Chestia cu tractiunea spate: pe cat este dezavantaj iarna, pe atat este avantaj vara. Deci, per ansamblu e tot aia. Nu stiu voua, dar mie imi place la nebunie vara sa stiu/simt ca ma imping rotile din spate. Si sa pot face diverse manevre cu ajutorul acestora, manevre pe care nu prea le poti face cu tractiunea fata.

Link to comment
Share on other sites

Desi am E90 raman in continuare si fan VAG asa ca incerc sa fiu obiectiv.

In primul rand A4 il gasesti cam cu 2000 euro mai ieftin ca E90-ul la aceleasi dotari si km (am studiat si comparat mult inainte sa fac alegerea). In al doilea rand suspensia face diferenta - la bmw e mult mai rigida (deci sta si mai bine pe curbe), la audi va fi asa doar daca nimeresti model cu suspensii sport. In al treilea rand e tractiunea spate care eu o consider un dezavantaj total iarna si as vrea sa zica vreun mare fan bmw ca e mai buna iarna decat cea pe fata.

Eu zic sa nu asculti pareri subiective, cum zicea cineva mai sus ca au picat injectoarele la 2 audi-uri la 30kk; tin sa zic ca stiu si eu 2 tipi la care le-au picat injectoarele la E46 pana in 40kk - asa ca de aici nu inseamna nici ca una e proasta nici ca cealalta.

Este adevarat ca motorul de 2l diesel consuma la unele motoare ulei - depinde cum o nimeresti. Acest lucru este precizat si de producatorul VAG.

PS: Din dotarile cerute de tine imi lipseste pielea si trapa dar am in plus oglinzi rabatabile din cheie si sistem Hi-Fi Pro Logic 7 iar jantele sunt doar de 16", navi profi, e din 2005 si avea 140kk km si a fost 18kk si un pic. Nu stiu daca o sa gasesesti pana in 20kk cu 1 an mai noua si cu atatea dotari si cu 50kk km in minus pe la 18000 ca sa iti iasa cu totul in 20000. Taxa e acum in jur de 1000 depinde daca ai sau nu DPF. Din pacate nu tot ce gasesti pe mobile.de corespunde realitatii iar tu ai cerut o masina foarte dotata :).

 

 

destul de amuzant lucrul asta :). lasa-ma sa inteleg .. in manual scrie .. "motorul poate consuma 0.5l de ulei la 2000km... depinde cat de norocos esti" . (am dat cifrele astea pentru ca un amic de-al meu schimba uleiul la 8-10k km si pana sa faca schimbul mai completeaza :))) ).

 

daca ai anvelope de iarna si DTC nu vei avea probleme mai mari decat o masina cu tractiune fata. Initial am fost si eu de aceeasi parere ca nu o sa merg cu el iarna .. dar m-a uimit cat de bine se comporta.

Link to comment
Share on other sites

Pe navigatia aia a lui (mare) poti sa incarci harti cu romania? Scuze, dar nu ma pricep. La e46 parca nu merge, nu?

La navi de E90 profi. si cu siguranta si bus. exista DVD care sa contina si orase din Romania. Am varianta pe 2009 si are chiar si strazi din TgM presupun ca Buc e mai detaliat.

Link to comment
Share on other sites

Pe navigatia aia a lui (mare) poti sa incarci harti cu romania? Scuze, dar nu ma pricep. La e46 parca nu merge, nu?

La navi de E90 profi. si cu siguranta si bus. exista DVD care sa contina si orase din Romania. Am varianta pe 2009 si are chiar si strazi din TgM presupun ca Buc e mai detaliat.

Varianta de navi prof are cateva bulevarde din Bucuresti, la fel ca si 2008-02.Nici cea bussiness nu cred ca ar contine o harta detaliata a Romaniei. Sa speram ca o sa apara in 2009-02.

Link to comment
Share on other sites

Acum am vazut ca sunt comon rail si motoarele astea noi de pe Audi si Passat din 06/2008 ceva de genul.Am auzit unul si suna foarte frumos.Legat de alea mai vechi intradevar nu se compara cu astea de Bmw .Mi se pare foarte reusit motorul de Bmw 2000diesel de 163 cai.Am mici retineri totusi la cutia de viteze care mi se pare etajata cam lung dar avand in vedere ca e un motor de turatie e oke pana la urma.Cred ca varianta aia de 177cp trage si sub 2.000 ture pt ca modelul de 163 cp nu trage deloc sub 2.000 ture. Ce merge pe Audi A4 e 2.7 Tdi sau 3.0Tdi care sunt intradevar foarte reusite.Acum daca tragem niste concluzii treaba sta cam asa : daca vrei spatiu iti iei Passat ,daca vrei masina de femeie iti iei Audi A4 pt ca e foarte usor de condus daca vrei sportivitate iti iei Bmw seria 3.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.