Jump to content

Accident M3


LiviutzP

Recommended Posts

Accident de o ora in Negresti Oas, jud. Satu Mare. Conducatorul BMW-ului M3 a intors pe linie continua intr-un varf de panta iar din directia opusa, un BMW seria 7, a carui conducator era "mut de beat" si cu viteza destul de mare, aprox 120, l-a lovit pe cel din M. in urma impactului 7-le a fost aruncat in partea stanga a soselei si a intrat frontal intr-un Opel Vectra GTS.

La opel si la bmw nu am mai facut poze ca deja politia a inceput sa elibereze locul a cidentului si au venit pompierii. Soferul 7-arului a fugit de la locul accidentului iar cel din opel a fost ranit destul de grav. In orice caz opelul a fost avariat peste 70% iar seria 7 avea fata facuta pachet.

Edited by LiviutzP
Link to comment
Share on other sites

e tarziu si nu-mi pot imagina... ce impact a avut loc.. intre 7 si m3.. de a aruncat 7-le pe alta banda de a facut varza un opel, da M3-u are bara putin lovita.. si stopu spart.. si cum s-a aproximat viteza de 120 km/h a 7-arului.. ala cu M3-u trebuia sa plece de la locul faptei si se scotea, conform legislatiei in vigoare, in caz de accident, ai la dispozitie 24 de ore sa declari accidentu.... nu au ce sa-ti faca... la stiri o sa zica ca ai fugit de la locul accidentului, dar daca in 24 de ori mergi si zici ca ai fost implicat in accident, nu patesti nimic in plus fata de ce se constata... daca in opel e 1 singur om.. lovit mai rau fara alti pasageri, in 7 e omu beat, cel cu M3-u iesea cu basmaua curata.. Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

e tarziu si nu-mi pot imagina... ce impact a avut loc.. intre 7 si m3.. de a aruncat 7-le pe alta banda de a facut varza un opel, da M3-u are bara putin lovita.. si stopu spart..

Pai iti dai seama ca nu a dat in plin in M3...a apucat sa traga un pic stanga, dupa care a intrat in opel

Link to comment
Share on other sites

e tarziu si nu-mi pot imagina... ce impact a avut loc.. intre 7 si m3.. de a aruncat 7-le pe alta banda de a facut varza un opel, da M3-u are bara putin lovita.. si stopu spart.. si cum s-a aproximat viteza de 120 km/h a 7-arului.. ala cu M3-u trebuia sa plece de la locul faptei si se scotea, conform legislatiei in vigoare, in caz de accident, ai la dispozitie 24 de ore sa declari accidentu.... nu au ce sa-ti faca... la stiri o sa zica ca ai fugit de la locul accidentului, dar daca in 24 de ori mergi si zici ca ai fost implicat in accident, nu patesti nimic in plus fata de ce se constata... daca in opel e 1 singur om.. lovit mai rau fara alti pasageri, in 7 e omu beat, cel cu M3-u iesea cu basmaua curata..

 

probabil ala din 7 a vazut ce manevra a facut M3 si a incercat sa-l depaseasca, l-a agatat in dreapta spate, a pierdut controlu si a luat Gts-ul in bot

daca l-ar fi lovit direct in spate pe ala cu M-u nu mai ramanea nimic din M

Link to comment
Share on other sites

Degeaba a intors pe linie continuu . Daca ala cu 7-er era beat , el e principalul si singurul vinovat . Indiferent ca nu cedezi trecerea , sau tai dubla sau orice , daca esti lovit de o masina a carui sofer e beat , sau drogat sau masina nu e inmatriculata sau are numerele expirate , etc ...... pe tine te scoate vinovat .

 

Replica este : Cel beat/drogat/fara carnet etc nu avea ce cauta acolo !

Link to comment
Share on other sites

la asta cu m3 ia o amenda pentru intors pe linia continua sau dublu continua si cam atat, restul este soferul 7-arului care este tras la raspundere, este lovitura in spate care este cam cel mai greu sa fie de vina persoana care este lovit in spate, si pe deasupra era si beat asta din 7!!! cam naspa, daca nu era beat se putea evita accidentul ???? naspa naspa naspa naspa
Link to comment
Share on other sites

Ăn caz că n-aţi observat, Liviutz a scris "Soferul 7-arului a fugit de la locul accidentului", astfel că n-o să mai aibe alcool când o să se prezinte la secţie, deci vina o să fie a celui cu M3. Şi oricum nu mi se pare corectă faza asta cu alcoolu. Sa zicem ca eşti beat, mergi cu 30kmh frumos pe marginea drumului ca să nu faci vreo prostie, iar unu se ĂŽnfinge ĂŽn tine că n-a cedat trecerea sau a trecut pe roşu. Vina ta? eu n-aş prea crede. :)

 

LE: a nu se inţelege greşit, nu sunt de acord drinking & driving.

Edited by padrez
Link to comment
Share on other sites

Ăn caz cĂŁ n-aĂži observat, Liviutz a scris "Soferul 7-arului a fugit de la locul accidentului", astfel cĂŁ n-o sĂŁ mai aibe alcool când o sĂŁ se prezinte la secĂžie, deci vina o sĂŁ fie a celui cu M3. ÂŞi oricum nu mi se pare corectĂŁ faza asta cu alcoolu. Sa zicem ca eÂşti beat, mergi cu 30kmh frumos pe marginea drumului ca sĂŁ nu faci vreo prostie, iar unu se ĂŽnfinge ĂŽn tine cĂŁ n-a cedat trecerea sau a trecut pe roÂşu. Vina ta? eu n-aÂş prea crede. :)

 

LE: a nu se inĂželege greÂşit, nu sunt de acord drinking & driving.

 

100% ! Nu are nici o treaba ! Atata timp cat esti baut/drogat/nu ai carnet NU AI CE CAUTA ACOLO CU MASINA ! Tu esti de vina fiindca tu nu aveai ce cauta pe acolo , nu aveai voie sa conduci ! La fel si cu numele false/expirate etc......

Link to comment
Share on other sites

100% ! Nu are nici o treaba ! Atata timp cat esti baut/drogat/nu ai carnet NU AI CE CAUTA ACOLO CU MASINA ! Tu esti de vina fiindca tu nu aveai ce cauta pe acolo , nu aveai voie sa conduci ! La fel si cu numele false/expirate etc......

:) aÂşa stau lucrurile;

de unde se Âştie cĂŁ 7-le era beat, dacĂŁ a fugit? pt cĂŁ a fugit, era beat?

Link to comment
Share on other sites

ÂŞi oricum nu mi se pare corectĂŁ faza asta cu alcoolu. Sa zicem ca eÂşti beat, mergi cu 30kmh frumos pe marginea drumului ca sĂŁ nu faci vreo prostie, iar unu se ĂŽnfinge ĂŽn tine cĂŁ n-a cedat trecerea sau a trecut pe roÂşu. Vina ta? eu n-aÂş prea crede. :)

E culpa comuna.

Link to comment
Share on other sites

Deci:

1. Intors pe linie continua si in varf de panta = manevra interzisa => daca iese accident este unul din vinovati (suspendare permis 2 luni + puncte + amenda)

2. Beat la volan si cu viteza > 50 km/h decat cea legala = contraventie/infractiune in functie de alcoolemie =>suspendare permis 3 luni + functie de cine a facut manevra cauzatoare a accidentului (aici a intors M3 - deci el este vinovat de accident, pentru ca datorita lui a ricosat 7er in Opel) => posibil sa il bage la culpa comuna

3. Opelul = nevinovat

 

RCA de la M3 cred ca va face 7-er si cred ca si Opel

 

Fiecare raspunde pentru partea lui de vina, nu pentru toate. Chiar daca unul e beat, este de vina cine a provocat accidentul si nu cel beat. Asta ar fi aberatia completa si absoluta. cel beat ESTE IMPLICAT in accident, nu neaparat si vinovat.

Link to comment
Share on other sites

acuma cand ma intorc acasa o sa imi caut legislatia rutiera asta noua si o sa o citesc cap coada,

Eu stiu ca cel beat este vinovat in caz de accident, am mai spus si mai sus, daca ala nu era beat, poate putea sa evite accidentul, beat fiind nu ai acelasi raspuns la manevre de genul...

in cazul de fata nici macar nu se stie sigur daca individul din 7 era beat, din moment ce a plecat ,fugit de la locul intamplari, si mai stiu inca ceva, sunt unele firme de asigurari care pentru alcol nu despagubesc.

 

vine 2012, nu mai conteaza.

 

pai stiam ca noi suntem cu cel putin 50 de ani in urma tuturor, deci!!! :)

Edited by sergiulean
Link to comment
Share on other sites

Deci:

1. Intors pe linie continua si in varf de panta = manevra interzisa => daca iese accident este unul din vinovati (suspendare permis 2 luni + puncte + amenda)

2. Beat la volan si cu viteza > 50 km/h decat cea legala = contraventie/infractiune in functie de alcoolemie =>suspendare permis 3 luni + functie de cine a facut manevra cauzatoare a accidentului (aici a intors M3 - deci el este vinovat de accident, pentru ca datorita lui a ricosat 7er in Opel) => posibil sa il bage la culpa comuna

3. Opelul = nevinovat

 

RCA de la M3 cred ca va face 7-er si cred ca si Opel

 

Fiecare raspunde pentru partea lui de vina, nu pentru toate. Chiar daca unul e beat, este de vina cine a provocat accidentul si nu cel beat. Asta ar fi aberatia completa si absoluta. cel beat ESTE IMPLICAT in accident, nu neaparat si vinovat.

 

Niciodata . Mai interesati-va inainte sa va dati cu parerea . Indiferent de cine a fost vinovat , daca intr-un accident rutier este implicat unu sub influenta bauturilor alcoolice sau nu are permis sau orice altceva , el este primul si singurul vinovat !

 

Este acelasi lucru daca iesi de pe o strada si ai cedeaza si te bagi si te loveste unu care mergea cu 70-80 , nu e de vina el ca mergea cu 70-80 , de vina ai fost tu ca nu te-ai asigurat , pe el nu il trage la raspundere !

Link to comment
Share on other sites

Niciodata . Mai interesati-va inainte sa va dati cu parerea . Indiferent de cine a fost vinovat , daca intr-un accident rutier este implicat unu sub influenta bauturilor alcoolice sau nu are permis sau orice altceva , el este primul si singurul vinovat !
NU. El e vinovat intotdeauna (chiar daca practic se poate sa nu aiba nicio vina), dar nu e obligatoriu si singurul vinovat.

 

Este acelasi lucru daca iesi de pe o strada si ai cedeaza si te bagi si te loveste unu care mergea cu 70-80 , nu e de vina el ca mergea cu 70-80 , de vina ai fost tu ca nu te-ai asigurat , pe el nu il trage la raspundere !
Bineinteles, si asa e si corect. Daca nu exista radar in zona, nu au cum sa demonstreze ca aveai peste viteza legala.
Link to comment
Share on other sites

In leg cu

:) aÂşa stau lucrurile;

de unde se Âştie cĂŁ 7-le era beat, dacĂŁ a fugit? pt cĂŁ a fugit, era beat?

 

se stie clar ca soferul era beat ca doar l-au vazut cand s-a dat jos din masina....orasul e unul mic...aprx 10000 de oameni, ne cunoastem toti intre noi.Vezi nr de la masina si sti cine e.... Nu se mai punea problema cine era sau din astea...Soferul 7-arului a fugit pe jos de la locul accidentului, masina fiind prea avariata. Cel din M3 stia cine era soferul 7-arului, la fel politia stia a cui este masina. Cel cu M3 nu avea casco, 7-arul avea casco iar opelul era pe leasing.

 

Parerea mea e ca cel din 7ar o sa o bage pe sorasa si o sa spuna ca a fugit ca s-a speriat...o sa ii faca masina la cel cu M3 ca sa nu spuna nimic la politie iar 7-arul si opelul pe casco....

Link to comment
Share on other sites

Era un post cu ceva prioritati neacordate si lovirea cuiva care mergea cu 70-80 km/h. Fiecare raspunde pentru partea lui de legislatie incalcata. Deci iar culpa comuna. Daca cel lovit respecta toate regulile de circulatie aplicabile in acel loc, atunci este nevinovat. Altfel e culpa comuna, fiecare cu partea lui de vina, pe principiul ca daca fiecare isi respecta regulile aplicabile, accidentul nu avea loc.

Asta e tampenie, cu toata vina pe cel care are greaseala mai mare. Documentati-va, mai ales la avocati/judecatori de astfel de spete.

In cazul despicat mai sus, cel cu 7-er va fi vinovat pentru conducere sub influenta alcoolului si nerespectarea regimului de viteza. El nu a cauzat accidentul, dar aceste ilegalitati l-au implicat in el.

Cel cu M3 va fi vinovat pentru efectuarea unei manevre interezise in acel loc (intoarcere pe linia dubla continua si in apropierea sau in varful pantei), manevra care a provocat direct la accidentul, deoarece, daca nu efectua manevra, accidentul nu avea loc. Cel cu 7-er putea merge si cu 300, daca nu intalnea obstacolul (cazul de fata un alt vehicul carte efectua o manevra interzisa), nu avea loc accidentul. El se afla pe sensul lui de mers, respectand regulile de deplasare, mai putin viteza, care i-a impedicat manevrele de evitare. Atat.

Opelul - caz inchis - este o victima a M3-ului, pentru ca el a facut manevra cauzatoare a accidentului, 7-er a fost doar proiectat din impact, impact de care s eface vinovat M3.

 

Faza cu alcoolul: asigurarile nu despagubesc, nici RCA, cred , CASCO sigur nu. Asta e alta poveste si nu tine de cine este vinovat. Vinovatia o stabileste politia si asigurarile se ocupa de daune, care le platesc sau nu in functie de clauzele incluse in ele. Daca am gresit cu ceva, corectati-ma.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.