Jump to content

X3 consum si performante


Courage

Recommended Posts

Ma intereseaza ff. mult 2 aspecte la motorul de 3.0d

 

- consum curban mai ales daca esti mai nervos.

- performante in depasiri.

 

Acum am 2 Subaru Outback 3l benzina; masini super bune, insa in Bucuresti merg sub 2000 RPM si dau faliment (media peste 20%)

Pentru 3.0d doresc cutie automata ! Nu ma mai pot intoarce la una manuala.. e prea obositor !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu nu pot decat sa-ti spun cum merge a mea. Am o medie acum la 30.000 de 9,6 dupa bonurile de motorina si de 10,2 dupa computerul de bord(cu ac non-stop). La demaraj fa un calcul de cp/10kg intre outback si x3 si o sa cam vezi care e diferenta. Dar la 3.0d ai cuplul mai mare. Nu poti face un drive test in Bucuresti? (banuiesc ca de acolo esti) Edited by MMC
Link to comment
Share on other sites

esti halit!

am eu x3 3.0d automatic. afara consuma pe autostrada cam la 140/h cca 9.5%. in oras e jale, 16.5%. 730d imi consuma pe exact acelasi drum 13.5%, x5 3.0d manual consuma 12.5%. nu stiu de ce consuma x3 atat dar mi se pare anormal. cred ca are cutia prosta, maraie tot timpul pana schimba, parca patineaza tot timpul. nu-mi place cum merge cutia astuia, la 7 e vis.

Link to comment
Share on other sites

A.. :)

 

Nu ma injurati, insa am vazut oferta la Touareg si m-am indreptat catre 3.0 TDI V6.

 

Ei declara cam 15% cu cutie automata in oras, insa nu reusesc sa gasesc nici un sofer in Bucuresti pe care sa-l intreb care e treaba :blink:

 

Marea diferenta intre X3 si Touareg este luxul oferit de Touareg in ~ aceeasi bani.

Link to comment
Share on other sites

intotdeauna vei obtine mai multa masina in aceeasi bani la vw sau alte marci inferioare. diferenta e de finete si nu e apreciata de toti, fiecare cumpara masina pt. sine. am prieteni care umbla cu hyundai sau subaru desi si-ar putea permite orice. am vrut sa iau si eu tuareg, imi place pe dinafara, plasticele din interior insa desi multe si colorate nu-mi plac. nu stiu, pt mine masina e o chestie de feeling care inglobeaza mult subiectivism sau factori psihologici. de mers merg toate, nici nu cred ca mai exista masini proaste pe piata. conteaza cum te simti in ea. eu ma simt bine in bmw. poate gresesc dar de aia exista atatea marci sa-si ia fiecare ce-i place. lista de criterii difera de la om la om.

 

 

A.. :)

 

Nu ma injurati, insa am vazut oferta la Touareg si m-am indreptat catre 3.0 TDI V6.

 

Ei declara cam 15% cu cutie automata in oras, insa nu reusesc sa gasesc nici un sofer in Bucuresti pe care sa-l intreb care e treaba :blink:

 

Marea diferenta intre X3 si Touareg este luxul oferit de Touareg in ~ aceeasi bani.

61577[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Si eu cred ca Touareg este mai jos decat X3 (nu numai pentru ca am unul), si mie mi-a iesit repede dintre candidati. Luxul? Cum e definit? Cum spunea si Doru, e o chestiune de feeling, si apoi si de principalii factori de care tii seama. Poate cu Touaregul te poti avanta mai sus pe munte, insa pe strada X3 ii da clasa. Daca mergi numai in Bucuresti cu el, atunci prioritatile pot fi altele.

Ai cumparat-o deja, sau mai ai timp de gandire?

Link to comment
Share on other sites

Mai am timp de gandire, insa principala diferenta intre X3 si Touareg o vad in optionale si luxul interior (~ full options)

 

Eu merg mai mult in oras, nu ma intereseaza urcarea la N mii de metri !

 

Din cate stiu eu interiorul de la X3 nu e nici pe departe ceva rafinat sau de calitate.. ci mai repede spartan (atat din ceea ce am vazut, cat si din ceea ce am citit aici).

 

Apreciez insa la Touareg suspensia pneumatica, clima pe 4 zone, cauciucuri all seasons etc (nu am lista in fata)

Chestia este ca X3-ul ma costa mai mult si ofera mai putin ca dotari...

 

Desigur, un test drive in ianuarie este obligatoriu.

Link to comment
Share on other sites

esti halit!

am eu x3 3.0d automatic. afara consuma pe autostrada cam la 140/h cca 9.5%. in oras e jale, 16.5%. 730d imi consuma pe exact acelasi drum 13.5%, x5 3.0d manual consuma 12.5%. nu stiu de ce consuma x3 atat dar mi se pare anormal. cred ca are cutia prosta, maraie tot timpul pana schimba, parca patineaza tot timpul. nu-mi place cum merge cutia astuia, la 7 e vis.

61527[/snapback]

 

Acuma motorul si cutia la X3 au fost upgradate, motorul are acuma 218 CP si 500 Nm, iar cutia 6 trepte Steptronic. Ar trebui sa fie mai bine.......

Link to comment
Share on other sites

Mda, noua problema este Volvo XC90 (2.4l - 185 CP) vs BMW X3 3.0 diesel.

 

Ce spuneti de cele doua ?

 

Sunt ofticat ca cei de la Automobile Bavaria parca nu vor sa vanda..

Azi am fost la ei si cred ca sunt cei mai prosti vanzatori din cati am vazut.. :blink:

 

Nu au drive test, nu stiu cand o sa aiba si nici nu pareau prea interesati...

O sa ma sune ei.. Cei de la Volvo m-au aruncat in masina de drivetest imediat si in 2 luni aduc masina full option..

 

Mai exista vre-un dealer BMW ?

Link to comment
Share on other sites

E o posibilitate sa fie management prost dar o alta posibilitate este sa fie un calcul sec, al castigului. Poate pe termen scurt nu castiga nimic daca au o masina de drive test prin noii clienti care ar deveni cumparatori datorita unei masini de drive test, dar totusi cred ca pe termen mediu-lung, e decisiva si distructiva o asa decizie.

 

Prefer versiunea ta. :blink:

Link to comment
Share on other sites

In bucuresti Bavaria are masini de test. singura pe care nu au avut-o a fost 645. in rest am testat tot. nimic nu e perfect acolo dar eu am impresia ca se straduie, adica nu sunt jigodii ca oameni, incearca sa-ti rezolve problemele si asta conteaza. Chestia cu service-ul si piesele scumpe sunt aiureli, costa la fel sau mai putin ca in Austria/Germania. Da, au management defectuos. Treaba e ca pt 2005 le-au crescut vanzarile cu cca 40-50%, totul e vandut in avans, de acolo lipsa de interes.

 

 

Mda, noua problema este Volvo XC90 (2.4l - 185 CP) vs BMW X3 3.0 diesel.

 

Ce spuneti de cele doua ?

 

Sunt ofticat ca cei de la Automobile Bavaria parca nu vor sa vanda..

Azi am fost la ei si cred ca sunt cei mai prosti vanzatori din cati am vazut.. :blink:

 

Nu au drive test, nu stiu cand o sa aiba si nici nu pareau prea interesati...

O sa ma sune ei.. Cei de la Volvo m-au aruncat in masina de drivetest imediat si in 2 luni aduc masina full option..

 

Mai exista vre-un dealer BMW ?

61762[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Am venit de la Brasov, unde am facut drive teste cu exact masina dorita (3.0d Geartronic) si am fost placut impresionat, deci eu devin bemweist...

Masina e full options (chiar si navigatie) si m-a dus la 65 000 DDP

 

Jucaria vine in februarie, la jumatate.

 

Comparativ cu XC90 mi s-a parut a fi mult mai stabila, mai asezata pe drum.

XC90 este clar mai confortabila, insa daca dai de denivelari sau la viteze mari.. prinde tangaj datorita suspensiilor moi :blink:

 

In plus, X3 are un motor ce da clasa la XC90..., insa am dubii in privinta consumului. In 10 Km intre Brasov si Timisul de sus a avut o medie de 8.9l/100Km, insa sper sa nu imi faca figuri in Bucuresti, unde eu fac cei mai multi Km...

Link to comment
Share on other sites

DACA VREI UNA IN STARE CA NOUA DIN AUGUST 2005 TI-O DAU EU CU 5,000 SUB PRET. E ARGINTIE FULL FARA NAVIGATIE DAR CU PIELE, TELEFON, PACHET SPORT. ROTI DE IARNA LUATE ACUM 3 ZILE ORIGINALE. ALEA SEPARAT CCA 2200EU+TVA PARCA. O AM PE FIRMA, POT EMITE FACTURA.

 

 

Am venit de la Brasov, unde am facut drive teste cu exact masina dorita (3.0d Geartronic) si am fost placut impresionat, deci eu devin bemweist...

Masina e full options (chiar si navigatie) si m-a dus la 65 000 DDP

 

Jucaria vine in februarie, la jumatate.

 

Comparativ cu XC90 mi s-a parut a fi mult mai stabila, mai asezata pe drum.

XC90 este clar mai confortabila, insa daca dai de denivelari sau la viteze mari.. prinde tangaj datorita suspensiilor moi :blink:

 

In plus, X3 are un motor ce da clasa la XC90..., insa am dubii in privinta consumului. In 10 Km intre Brasov si Timisul de sus a avut o medie de 8.9l/100Km, insa sper sa nu imi faca figuri in Bucuresti, unde eu fac cei mai multi Km...

61870[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Asa cum am spus, X3 mi s-a parut a avea comparativ cu XC90 un comportament mai bun pe sosea.

 

Azi partenerul meu a vrut si a facut un nou drive test cu XC90. El a ales Volvo.

 

X3 e mai stabil si mai ales nu imi da senzatia de TIR.

 

Motorul este super si nu ma ia prin surprindere decat prin faptul ca e diesel, pt ca "cobor" de pe un Subaru de 3l benzina :blink:

 

 

Franele excelente, acceleratie de 7.7s la 100 Km/h (cutie automata), fac pt mine masina ideala.

 

Nu sunt "vitezomanul Gica", insa nu imi place ca in depasiri sa strang din *#*#.

 

Singura prb este spatiul suparator de mic din portbagaj.

 

Eu 70% din Km ii fac in Bucuresti (media de viteza 20 Km/h) si sper sa nu fiu speriat de consum ! Consumul de 24% in oras ma face sa schimb Subaru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.