Jump to content

Furturi de oglinzi


mark_atmail

Recommended Posts

E posibil sa se fi cumparat masina din olt(destul de slabe sanse),mai degraba vreun "oltean" o fi facut o vizita pe la rude/amici in buc si vreun baietas i-a imprumutat oglinda.

 

ei io de aia nu le sablez(o sa le pun antifurt cand o sa am timp sa ma reped la b-69-tau),poate voi vinde masina,nr sigur il pastrez si voila ce iese ..... :)

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa se fi cumparat masina din olt(destul de slabe sanse),mai degraba vreun "oltean" o fi facut o vizita pe la rude/amici in buc si vreun baietas i-a imprumutat oglinda.

 

Aveam un prieten in situatia asta. Intre timp i le-au furat...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azi, cu tristete, ma alatur si eu clubului celor cu oglinzi furate :twoup:

 

Am un seria 1 din 2008, sunt la prima surpriza de acest gen, nu erau heliomate nici inscriptionate, doar incalzite. Am sa ma duc maine la o geamgerie ceva sa-mi pun una provizorie pe stanga pana fac rost de bani pt unele noi, daca ma puteti ghida catre o geamgerie unde pot face asta as fi recunoscator; simt ca sunt chior fara ele; as prefera de la reprezentanta sa mi le iau, nu vreau sa incurajez "baietii" pe care daca-i prindeam cu mana pe oglinda jur ca faceam puscarie, devin violent si necontrolabil la lucruri de genul asta :) O aveam parcata la iesire de la statia de metrou 1 MAI (grivita), vis-a-vis de piata aia a carui nume imi scapa acum, unde e farmacia pe colt si unde are sediul o firma de paza, exact in fata lor eram,la intrarea in bloc, parcat. Ziua in amiaza mare au fost luate (13-15:00) :( Am zis ca mie nu mi se intampla asta; ca noaptea o am in garaj, protejata si ziua "poate" nu se fura ca sunt cam cu ochii pe ea... din parti, iti fura de oriunde... ca sfat, daca citesti mesajul asta si nu ai inscriptionate oglinzile ar fi bine sa te gandesti sa o faci... pentru ca asta urmeaza sa fac, dupa ce evident am fost patit :)

Edited by razvar
Link to comment
Share on other sites

Azi, cu tristete, ma alatur si eu clubului celor cu oglinzi furate :(

 

Am un seria 1 din 2008, sunt la prima surpriza de acest gen, nu erau heliomate nici inscriptionate, doar incalzite. Am sa ma duc maine la o geamgerie ceva sa-mi pun una provizorie pe stanga pana fac rost de bani pt unele noi, daca ma puteti ghida catre o geamgerie unde pot face asta as fi recunoscator; simt ca sunt chior fara ele; as prefera de la reprezentanta sa mi le iau, nu vreau sa incurajez "baietii" pe care daca-i prindeam cu mana pe oglinda jur ca faceam puscarie, devin violent si necontrolabil la lucruri de genul asta :) O aveam parcata la iesire de la statia de metrou 1 MAI (grivita), vis-a-vis de piata aia a carui nume imi scapa acum, unde e farmacia pe colt si unde are sediul o firma de paza, exact in fata lor eram,la intrarea in bloc, parcat. Ziua in amiaza mare au fost luate (13-15:00) :D Am zis ca mie nu mi se intampla asta; ca noaptea o am in garaj, protejata si ziua "poate" nu se fura ca sunt cam cu ochii pe ea... din parti, iti fura de oriunde... ca sfat, daca citesti mesajul asta si nu ai inscriptionate oglinzile ar fi bine sa te gandesti sa o faci... pentru ca asta urmeaza sa fac, dupa ce evident am fost patit :twoup:

 

ia legatura cu @grozadan,mie el mi-a adus originala mai ieftina decat la reprezentanta.

 

Welcome to Romania :)

Link to comment
Share on other sites

Exact la asta ma gandeam si eu.

Daca le-ar inscriptiona toata lumea nu ar mai avea hotii astia penali ce sa vanda.

Iar 40 lei cat am dat eu la baiatul ala din Ferentari pentru inscriptionare nu mi se pare o suma nejustificata.

Edited by andrei1302
Link to comment
Share on other sites

Exact la asta ma gandeam si eu.

Daca le-ar inscriptiona toata lumea nu ar mai avea hotii astia penali ce sa vanda.

 

da asa este,dar cand ti le fura noaptea nu mai sta sa vada daca sunt inscriptionate

si sa stii ca se vand si asa,parca un coleg de forum a spus ca a vazut un e46 cu nr de buc si oglinzi de olt :)

Link to comment
Share on other sites

Da, evident, pentru ca multi posesori de BMW nu-si permit intretinerea masinilor si apeleaza la solutii combinative. Azi am vazut in trafic un Cayenne turbo fara oglinzi. Ironia sortii face ca la mine in fata blocului sa fie un Cayenne de vanzare, nemiscat de cel putin 3 luni. Are cauciucurile dezumflate dar oglinzilie si stergatoarele sunt la locul lor :)
Link to comment
Share on other sites

Si eu am ramas acum ceva timp fara oglinzi dupa ce am rezistat aproape 3 ani in Bucuresti. Nu cred ca inscriptionarea e cea mai sigura solutie. Cunosc persoane carora li s-au furat oglinzile inscriptionate asa ca tine mai mult de noroc. Oare cand o sa se termine......
Link to comment
Share on other sites

Atat timp cat o sa se cumpere de pe okazii, sau de la baieti, o sa fie cerere si o sa fure nestingheriti non stop. Eu am "donat" pana acum 2 seturi, unul neinscriptionat, unul inscriptionat. De fiecare data am fost la reprezentanta, am luat altele noi, ultimul set insa il tin in casa. Ca solutie mi-am confectionat la geamgerie 3 seturi de oglinzi taiate dupa modelul celor originale, si le-am atasat cu banda dublu adeziva de motorasul care efectueaza reglajul electric al oglinzilor. Nu mai am oglinzi heliomate (nu deranjaza foarte mult) si nici incalzite (putin cam incomod acum in perioada rece), dar inca le am pe masina.

M-am saturat sincer sa le umplu buzunarele hotilor si celor de la reprezentanta care fac bani frumosi pe oglinzi (presupun ca suntem singura tara in care se vand oglinzile ca piese de schimb asa des).

Acum sunt curios sa vad cat timp o sa reziste si oglinzile astea "home-made", (10 Ron perechea).

Link to comment
Share on other sites

Nu stiam ca se fura si de pe Volkswagen credeam ca doar de pe BMW pentru ca sunt foarte usor de scos, prea usor in opinia mea. M-am uitat la alte masini si am vazut oglinzi cu marginile mai apropiate de suprafata carcasei, neavand loc o surubelnita sau o unealta de sparlit
Link to comment
Share on other sites

La multe alte modele ies foarte usor oglinzile. Am avut un Renault Laguna 2, si mi-au furat oglinzile o data, si am observat atunci sistemul foarte simplu de fixare si de demontare al acestora. Cred ca la aproape toate masinile sistemul de fixare al oglinzilor este asemanator si baietii s-au si specializat. In curand vor fura de la toate masinile, sa fie cat mai multi clienti, si mai rau vor incepe sa fure din ce in ce mai multe alte piese.
Link to comment
Share on other sites

Exact la asta ma gandeam si eu.

Daca le-ar inscriptiona toata lumea nu ar mai avea hotii astia penali ce sa vanda.

 

da asa este,dar cand ti le fura noaptea nu mai sta sa vada daca sunt inscriptionate

si sa stii ca se vand si asa,parca un coleg de forum a spus ca a vazut un e46 cu nr de buc si oglinzi de olt :)

 

subscriu. si eu am vazut.

Link to comment
Share on other sites

Exact la asta ma gandeam si eu.

Daca le-ar inscriptiona toata lumea nu ar mai avea hotii astia penali ce sa vanda.

 

da asa este,dar cand ti le fura noaptea nu mai sta sa vada daca sunt inscriptionate

si sa stii ca se vand si asa,parca un coleg de forum a spus ca a vazut un e46 cu nr de buc si oglinzi de olt :)

 

subscriu. si eu am vazut.

 

salut, asta nu inseamna k sunt furate, eu am la firma masina care si-a schimbat nr si acum pe oglinzi apare un nr si ea are altul :)

Link to comment
Share on other sites

Exact la asta ma gandeam si eu.

Daca le-ar inscriptiona toata lumea nu ar mai avea hotii astia penali ce sa vanda.

 

da asa este,dar cand ti le fura noaptea nu mai sta sa vada daca sunt inscriptionate

si sa stii ca se vand si asa,parca un coleg de forum a spus ca a vazut un e46 cu nr de buc si oglinzi de olt :)

 

subscriu. si eu am vazut.

 

salut, asta nu inseamna k sunt furate, eu am la firma masina care si-a schimbat nr si acum pe oglinzi apare un nr si ea are altul :)

 

sigur....si marmota invelea ciocolata in staniol.....

poate 10% din cazuri e asa. restul sunt cumparate asa din targ fara nici un stres.

Edited by michael_ro
Link to comment
Share on other sites

...totul depinde de cat de drogat e ala de le fura, daca e mai grabit si "neatent", nu apuca sa vada ca sunt inscriptionate....pe partea drepta mi le-a luat a 3-a oara, de cand am revenit in Bucuresti...ce e drept, prima oara nu erau inscriptionate, a doua oara da si a treia nu :)) ca nu apucasem inca, tot am amanat....

 

Cat a fost mai rece si spre dimineata era bruma, nu prea se observa la prima vedere grabita, inscriptionarea de pe oglinzi....acum, toti ne laudam cu ce le-am face daca i-am prinde, desi sunt ceva mai greu de prins.........oricum, dupa ce-l prind pe primul hot de oglinzi, cred ca da la ziar de el :)))

 

..pe stanga mi le-a furat doar odata si ma consider fericit :twoup:)

 

...morala: tu amani lucrurile, dar ele nu te amana pe tine :( (sau nu intotdeauna...)

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Exact la asta ma gandeam si eu.

Daca le-ar inscriptiona toata lumea nu ar mai avea hotii astia penali ce sa vanda.

 

da asa este,dar cand ti le fura noaptea nu mai sta sa vada daca sunt inscriptionate

si sa stii ca se vand si asa,parca un coleg de forum a spus ca a vazut un e46 cu nr de buc si oglinzi de olt :)

 

subscriu. si eu am vazut.

 

salut, asta nu inseamna k sunt furate, eu am la firma masina care si-a schimbat nr si acum pe oglinzi apare un nr si ea are altul :twoup:

 

sigur....si marmota invelea ciocolata in staniol.....

poate 10% din cazuri e asa. restul sunt cumparate asa din targ fara nici un stres.

 

 

asta asa e, eu ziceam k este si posibilitatea asta :( eu din fericire am scapat de furturi, pana acum :)

Edited by tigger81
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.