Jump to content

Probleme stergator


Recommended Posts

Este vorba e E34, dar tind să cred ca n-are legatură cu modelul maşinii, si de aceea am postat aici.

 

Aveam niste ştergătoare Champion care se uzaseră (mai mult cel din dreapta, cel din stânga e ĂŽncă bun) şi am zis să le schimb.

 

Am luat de pe eBay nişte chinezării ĂŽn genul ştergătoarelor de pe maşinile mai noi. Cel de la şofer nu aluneca cum trebuie pe geam la revenire, ţopăia la un capăt, iar la celui din dreapta i-a sărit un plastic din capat. Erau si prea lungi şi drept urmare le-am aruncat.

 

Am luat ştergătoare noi originale BMW. Şi stergătorul de la şofer nu alunecă cum trebuie pe revenire pe mai mult de 1/2 din lungime.. ţopăie si prin urmare nu şterge geamul :) Geamul era cam murdar, dar cu cel Champion n-am avut niciodată problema asta. Nici acum dacă-l pun, nu ţopăie, ĂŽnsă e cam uzat.

 

Să fie de la ceva arcuri, de la braţ? Să ĂŽncerc să schimb şi braţul ?? Help!!! :) N-am nici o idee de la ce ar putea fi.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Recomand stergatoare fara cadru metalic, flexibile din cauciuc. Eu asa am , si desi cel din stanga sare cand e prea putin ud geamul, isi face treaba foarte bine , in special pe ploaie torentiala

stergatorul sare din cauza ca este mai lung decit trebuie de exemplu aveai de 500 mm si ai pus de 600mm sau sa slabit arcul de la brat

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Din noiembrie de cand le-am schimbat, sterg perfect stergatoarele originale... problema a fost deci cu bratul care tine lama stergatorului (cel anterior) a fost prost de nou. Pe viitor o sa cumpar doar lama stergatoarelor, originala, bratul care o sustine nu e nevoie sa fie schimbat.
Link to comment
Share on other sites

Din pacate si eu am ajuns la aceeasi concluzie. Am luat de la Augsburg niste stergatoare fara cadru, nu chiar ieftine insa nu se aseaza pe geam ca lumea. Plus ca cel de la sofer e prins la misto, nu se potriveste prinderea ca la ce original.

M-am lamurit cum e cu stergatoarele la E34: masina are parbrizul foarte curbat la capete si nici un stergator fara cadru nu va calca cum trebuie la margini. Cel original are sistemul de asa natura incat are 3 zone de impingere pe toata lungimea bratului si se curbeaza cum trebuie pe pabriz, la capete. O sa trec si eu pe originale, eventual cu tot cu brate. Am ajuns sa le schimb deoarece cele originale intrau in vibratie pe parbriz pe la 110-120. Am tot modificat pozitia lor pe geam dar nu am rezolvat nimic. Si sunt intregi, adica cel de la sofer are acea aripioara care ajuta la apasarea pe pabriz si probabil si la ceva aerodinamica.

Asa ca recomand cu caldura ca stergatoarele sa fie originale sau sa fie de firma dar cu cadru metalic. Adica ca cele originale. Si probabil ca nici niste brate noi nu strica, altfel e arcul ala de apasare nou fata de cele vechi. Spor!

Link to comment
Share on other sites

Da...

Inainte de astea am avut unele Champion, prinderea la bratul stang era ok, doar ca nu avea buza aceea aerodinamica, si m-au tinut vreo 2 ani., dar am zis sa incerc originale, ma enerva ca nu aveau buza aceea celelalte <_<, plus ca apoi poti sa schimbi doar lama de cauciuc si gata.

Link to comment
Share on other sites

SWF sau pe original gasesc doar lama de cauciuc? Unde? Sau va referiti la tot ansamblul stergator si guma, fara brat? Eu zic doar de lama de cauciuc de pe stergator.

http://www.realoem.com/bmw/diagrams/a/q/133.png

Doar lamelele "12" si "13" se gasesc la orice reprezentanta BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.