Jump to content

730d merita?


iulianc2008

Recommended Posts

salut. sunt nou aici si as vrea sa achizitionez un 730d de prin 99-2000, e masina care mi-a placut si imi place cel mai mult, si as vrea sa stiu si eu daca merita, ce consum are si cam ce ar trebui sa stiu despre ea, momentan conduc o mazda sport care in afara ca mi-au segmentat motorul pe la 60 000 ( probleme de fabricatie, cica au facut segmentii dintr-un material mai slab, intr-un cuvant trimteti la fraierii din europa de est ca sunt prostii tuturor)si vreau sa scap de ea. Nu vreau sa par imbatranit dar modelul asta vechi imi place mai mult decat cel nou (stiti cum e fiecare om are cate o dambla :) ), si as vrea sa stiu cat mai multe despre el inainte sa il achizionez (pt ca daca mi s-a pus pata oricum il achizitionez orice ar fi) dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept. Multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

despre motorul de 3000cm diesel pot sa-ti spun ca e unul din cele mai reusite motoare ale BMW din perioada aia, deci e alegerea ideala. despre masina nu pot sa-ti spun decat ca arata senzational si are dotari extrem de bune.

 

uita-te la filmul Transporter (prima parte) si dupa sigur n-o sa-ti mai doresti altceva :)

Link to comment
Share on other sites

despre motorul de 3000cm diesel pot sa-ti spun ca e unul din cele mai reusite motoare ale BMW din perioada aia, deci e alegerea ideala. despre masina nu pot sa-ti spun decat ca arata senzational si are dotari extrem de bune.

 

uita-te la filmul Transporter (prima parte) si dupa sigur n-o sa-ti mai doresti altceva :)

 

Acolo e vorba de un 735i prefacelift... dacĂŁ ĂŽmi aduc bine aminte. :)

 

 

E38 pĂŁrerea mea cĂŁ e unul dintre cele mai frumoase modele produse de bmw. MeritĂŁ din plin...

Link to comment
Share on other sites

pai ce sa iti zicem... motor super bun.. caroseria e tanc ... dupa parerea mea aceasta masina va ramane mereu frumoasa ... am mers cu un 730d din 2000 300.000 de km, am ramas surprins... confort super...s-a comportat extraordinar... si de obicei le vei gasii cu suficiente optinuni.. bafta in achizitonarea masinii :)

 

P.S dupa ce o cumperi asteptam o prezentare la rubrica "Masina mea" :)

Link to comment
Share on other sites

e38.. unul din cele mai reusite modele bmw... nu spun eu.. spun toti.. verifica si pe forumurile de afara.

 

e o masina sigura, eleganta, impozanta, o masina care pare sa nu imbatraneasca niciodata.

consum.. iti iei 7ar si te gandesti la consum? mie mi se pare un consum decent 12-14 in oras... tinand cont ca este un motor de ap 3000cm3, masina are ap 2tone si cutia este hiramata!

 

verifica bine cutia inainte sa o cumperi. vezi cum trage masina in fiecare treapta... dak intarzie sa schimbe viteza.. daca iti da socuri... si recomand sa ii schimbi uleiul din cutie imediat dupa achizitie de 2 ori.. la interval de 3000km pt a fi sigur ca iti va functiona cutia cum trebuie.

 

alte probleme...hm.. pompa de motorina, cea de sub scaunul soferului... se schimba de obicei cand pica... eu cand am schimbat-o am crezut ca am schimbat motorul... tragea fenomenal masina.

furtunele... pregateste-te sa cedeze... cu timpul imbatranesc... se fisureaza... de verificat furtunele de presiune turbina.

admisia.... se fisureaza pe lateral.. la imbinarea plasticelor.. problema des intalnita si la e39.

cristalele lichide de la bord... asta e!

 

iti mai recomand sa cureti injectoarele... dar asta facultativ... eu am facut-o cu solutie chimica, nu la ultrasunete.. si am observat o diferenta, sa nu mai zic de faptul ca solutia aia a intrat galbuie a iesit neagra din injectoare.

 

overall... iti recomand totusi benzina! 3.0i/4.0i ... nu de alta insa costurile de intretinere sunt mult mai reduse :) acum nu baga faza cu consumul.. ca per total iesi mult mai castigat dak iei benzina!- piesele sunt ceva mai ieftine si sunt unele chestii la care nu ar treb sa te mai gandesti, cum ar fi turbina :)

acum tu faci cum crezi!

succes

Link to comment
Share on other sites

Acolo e vorba de un 735i prefacelift... dacĂŁ ĂŽmi aduc bine aminte. :)

 

De fapt un 750il modificat special pentru film.

I s-a montat o cutie manualĂŁ.

 

E38 pĂŁrerea mea cĂŁ e unul dintre cele mai frumoase modele produse de bmw. MeritĂŁ din plin...

 

Total de acord.

 

overall... iti recomand totusi benzina! 3.0i/4.0i ... nu de alta insa costurile de intretinere sunt mult mai reduse :)

 

Motorul V8 de 4 litri a echipat doar maÂşini din '95, probabil Âşi din '96.

 

Cele mai multe au 4.4l.

 

Nu cred cĂŁ sunt costurile de ĂŽntreĂžinere mai reduse la V8.

 

Vorbesc din experienÞã, un E39 cu motor V8 este mai greu de ÎntreÞinut decât un E39 diesel, la E38 ar trebui sã fie la fel.

Link to comment
Share on other sites

Vorbesc din experienÞã, un E39 cu motor V8 este mai greu de ÎntreÞinut decât un E39 diesel,

 

Ai avut E39 diesel sau este vorba de experienta unui prieten?

 

Sunt curios deoarece un E39 V8 in toate mintile nu este mai greu de intretinut decat un diesel.La diesel apar o gramada de probleme din cauza motorinei.Probleme scumpe.Se poate constata numai dupa problemele descrise pe forum.

Daca vorbesti despre E39 V8 in stare proasta, ai dreptate, sunt o pacoste.

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de motor.

 

De când am luat maºina nu am avut probleme prea costisitoare la motor.

 

Am schimbat patina de la distribuÞie pentru cã aveam un mic tremurat la rece ºi când am dat jos baia de ulei am gãsit niºte bucãÞele de plastic.

 

Motorul merge impecabil, este ĂŽn stare foarte bunĂŁ.

 

Am schimbat alte piese gen o sondĂŁ lambda, debitmetrul, chestii normale.

 

ĂnsĂŁ preĂžurile pieselor de la motorizĂŁrile V8 sunt mai mari decât cele ale motorizĂŁrilor de 6 pistoane ĂŽn linie.

 

De exemplu, mi-a picat compresorul de climĂŁ Âşi m-a costat 550 euro Âşi alĂži 150 euro m-a costat Ăžeava care iese din compresor.

 

Am schimbat Âşi amortizoarele, unul costĂŁ 8 milioane.

 

Dacã adaugi taxele, consumul, costurile de ÎntreÞinere, ieºi mai scump decât la un E39 diesel.

 

Ai avut E39 diesel sau este vorba de experienta unui prieten?

 

Vorbesc din experieÞã pentru cã am un E39 cu motor V8 ºi cunosc o gramadã de posesori de E39 diesel.

 

ÂŞi diesel-urile Âşi motorizĂŁrile pe benzinĂŁ sunt scumpe la ĂŽntreĂžinere dacĂŁ eÂşti pretenĂžios Âşi nu laÂşi nici o problemĂŁ nerezolvatĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Salut din nou, multumesc pentru ajutor. Ma interesa consumul doar din curiozitate, caci am deja o masina care consuma destul de mult, in jur de 12l( +, - )in oras, si sper ca pana la sfarsitul anului sa ma duc sa o iau bmw-ul dar astept sa scap de cealalta. Am vazut pe forum niste sfaturi,ale unui baiat daca nu ma insel COBRA sau ceva de genul asta se numea, cu privire la ce trebuie sa stii si sa faci cand te duci sa iei o masina second, dar din nefericire nu le mai gasesc cu toate ca am cautat de am inebunit. Daca stie cineva va rog dati-mi si mie linkul sau ziceti-mi unde sa intru. Multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

730d din 2001.(masina mea este mai grea un pic, apx. 2364 kg.)

consum real intre 8-12.

facut plin si completat plin:

-1500 km cu 120 l carburant - asta mixt(urcat si pe munte pana in retezat).

masina - parerea mea -merita.

dar si costurile de intretinere sunt pe masura

consumabilelor pe care le vei folosi: bune sau mai putin bune.

daca tot iti cumperi asa ceva e pacat sa nu o intretii cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

NU...pensionarii au reducere DOAR la RCA 50%, la impozit platesc normal ca toti ceilalti.

 

nu inteleg de ce se cramponeaza lumea atata la 250 EURO pe care ii dai doar o singura data pe an...inseamna 3 plinuri...come'on people

 

Ca sa fim corecti ar fi vorba de aprox 560--700 euro pe care trebuie sa-i platesti indiferent de valoarea reala a masinii,lucru pe care il consider aberant.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.