Jump to content

Test instrumente bord la E36


Orvo

Recommended Posts

Am mai citit si eu despre un test al instrumentelor de bord la e46. Dar eu nu am reusit. Am apasat pe butonele alea exact cum am gasit p-aci pe un topic, dar nu am reusit sa vad si eu cum se dau acele peste cap si se aprind toti martorii din bord :) Daca ma poate ajuta cineva...
Link to comment
Share on other sites

Si nu te ajuta link-ul de mai sus?

 

Mai zi-mi si mie o data cum trebuie sa apesi butoanele, poate merge si la mine la fel.

ti apasat butonul

pui cheia in pozitia 1 cu butonul apasat si se schimba 1 2 3 4 5...(cel putin asa merge la e36)

Edited by Zbona
Link to comment
Share on other sites

Si nu te ajuta link-ul de mai sus?

 

Mai zi-mi si mie o data cum trebuie sa apesi butoanele, poate merge si la mine la fel.

Am incercat eu la e46 pui cheia pe pozitia 2 parca si tii butonul ala de la care resetezi kilometrii cateva secunde, apoi daca tot apesi pe el vei vedea ca se schimba acolo niste cifre, ei cand se schimba cifrele si ajunge la pozitia 2.1 parca, lasi putin asa si mai apesi odata. Si ai sa vezi ca se face bordul ca un brad de craciun . Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Si nu te ajuta link-ul de mai sus?

 

Mai zi-mi si mie o data cum trebuie sa apesi butoanele, poate merge si la mine la fel.

Am incercat eu la e46 pui cheia pe pozitia 2 parca si tii butonul ala de la care resetezi kilometrii cateva secunde, apoi daca tot apesi pe el vei vedea ca se schimba acolo niste cifre, ei cand se schimba cifrele si ajunge la pozitia 2.1 parca, lasi putin asa si mai apesi odata. Si ai sa vezi ca se face bordul ca un brad de craciun . Bafta :)

 

Pai si cifrele astea care se schimba ce inseamna? Unde pot gasi un "dictionar"? Nu are importanta ca n-am BC, nu?

Link to comment
Share on other sites

Bai frate la mine nu merge! Am apasat de mi-a venit rau pe butonul ala. Imi apare 1.0, 1.1, 1.2,....,1.9 si apoi in loc sa treaca la 2.0 o ia de la capat cu 1.0. Am inteles ca acele se dau peste cap la 2.1 Poate cineva sa imi mai explice o data (ca la prosti) procedura?

 

Ms, ciupa, pentru link!

Link to comment
Share on other sites

Pff! Hai ca am reusit in sfarsit! Am sa postez aici cateva aspecte:

 

3.0 Used fuel in liters since last SI (Service Inspection) – 0775L => 9120km

3.1 Periodic inspection days; elapsed days (since last SI) – 0373 zile au trecut

Deci in ultimul an masina asta a facut aproximativ 9000km! Super tare. Avand in vedere ca eu o am din mai si am facut aproape 4000km, se prea poate ca km aratati in bord (102 000km) sa fie reali, chiar daca masina este din august 1999.

 

5.0 Average mileage – 085 =>8.5 l/100km

Asta e consumul mediu de la primul km, nu? Adica de la fabricatie. Destul; de mic pentru un motor de 1.9L

 

8.2 ADC Value brake degradation sensor (000=o.k.) – 004

Ce inseamna ADC?

004 inseamna ca sunt cam uzate placutele?

 

Mi-a mai sarit ceva in ochi: la testul acelor si becurilor din bord s-a aprins si becul de tempomat si senzorul de pana. Dar eu stiam ca n-am asa ceva.

Edited by chrisatotputernicu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Sigur s-a mai discutat, dar nu reusesc sa gasesc nimic folosind functia search... asa ca mai intreb odata.

Stie cineva ce reprezinta secventa de numere de la testul de instrumente la E36 ?

Multumesc.

 

 

ai aflat ceva de cum sa alfii kilometrii reali??? merge faza aia cand tii apasat pe butonu de resetare km + contactu pozitia 1???? primele cifre sunt kilometiri reali???

Link to comment
Share on other sites

Si nu te ajuta link-ul de mai sus?

 

Mai zi-mi si mie o data cum trebuie sa apesi butoanele, poate merge si la mine la fel.

Instructions to access the hidden OBC functions:

1. Hold Trip Reset while turning ignition key to on position

2. OBC should show "Test"

3. Use Trip Reset to select function 19.0 that unlocks all the features

3. Wait for display to show "Off"

4. Depress Trip Reset for 1/4 second and release it

5. With no delay press Trip Reset several times to select one of the following function s

 

BMW E46 On-Board Computer (OBC) Hidden Codes

nr example description

1 Car Engine and cluster data

1.0 46nnn Chassis nr/VIN serial number (last 5 digits)

1.1 4nnn K-number

1.2 690236 Cluster Part #

1.3 045210 Coding (04)/diagnosis (52)/bus index (10)

1.4 1200 Week (12)/year of manufacture (2000)

1.5 09_160 Hardware (09) and software # (16.0) of cluster

1.6 Not used

1.7 04__44 CAN-version (04) KI-revision index (

2 (test) Cluster System Test - Activates the gauge drivers,

indicators and LEDs to confirm function :)

3 SI Data

3.0 1098 Used fuel in liters since last SI (Service Inspection)

3.1 0231 Periodic inspection days; elapsed days (since last SI)

4 Momentary Consumption

4.0 0145+ Instant fuel consumption - 0145=14.5 liters/100km

4.1 0018 Instant fuel consumption - 0018=1.8 l/Hour

5 Distance Gone Consumption

5.0 082 Average mileage; 082=8.2 liters/100km

5.1 0536 Calc. km to refuel (momentary distance to go)

6 Fuel Level sensor inputs in liters

6.0 109330+ Fuel level averaged; Left half sensor input=10.9 liters; Right sensor input=33.0 liters

6.1 0439+ Total tank level averaged; vlgs 6.0: 10.9+33.0=43.9 liters

6.2 0442+ Indicated value (44.2) and tank phase

7 Temperature and Speed

7.0 021+ Coolant/Engine temperature (2.1C)

7.1 130 Ambient/Outside temperature - chg met 5 pts. 125/130/135

7.2 + Engine speed / Current RPMs 1/min

7.3 + Vehicle speed / Current Speed in km/hour

8 Input value in HEX form

8.0 1d0+ System voltage ADC-Value Hex code

8.1 26C33C+ ADC Values HG left/HG right

8.2 0000 ADC Value brake degradation sensor (000=o.k.)

8.3 18C ADC Value outside temperature

9 Battery

9.0 140 Battery Voltage - 140 = UB 14.0v

9.1 242013+?

9.2 074_78+?

9.3 0011+?

10 Not used

11 Not used

12 Not used

13 GonG Gong Test

14 Not used

15 Status cluster I/O-ports (bit codes) 0=low; 1=high

1st-belt contact, seat belt fastened=0; 2) ignition lock contact, key inserted=0; 3) door contact, door open=0; 4) clock button pressed=0; 5) SI reset=0, for reset=0; 6) EGS transmission failure=0

Status Digital Outputs (bits) 0=inactive, 1=active

1) Gong output; 2) Brake warning lamp; 3) Low fuel warning lamp; 4) EGA lamp; 5) seat belt lamp; 6) manipulation dot

16 Not used

17 Not used

18 Not used

19 Lock Status; unlocks functions in range 3-18

19.0 L-On/L-Off Unlock: press button when "L-Off"

20 Not used

21 Software Reset; reset OBC settings

00 End of test

Link to comment
Share on other sites

O intrebare daca se poate, merge si pe un E36 316 din 1993? Adica ma refer la deblocatul display-ului si daca sunt sanse de a face testele 2-3-4-5..etc, am incercat pe unu si merge doar testul 1 ( primele 6 informatii ).. si ce inseamna "butonul 1000 si 10 " ?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Si nu te ajuta link-ul de mai sus?

 

Mai zi-mi si mie o data cum trebuie sa apesi butoanele, poate merge si la mine la fel.

Am incercat eu la e46 pui cheia pe pozitia 2 parca si tii butonul ala de la care resetezi kilometrii cateva secunde, apoi daca tot apesi pe el vei vedea ca se schimba acolo niste cifre, ei cand se schimba cifrele si ajunge la pozitia 2.1 parca, lasi putin asa si mai apesi odata. Si ai sa vezi ca se face bordul ca un brad de craciun . Bafta :)

si la ce ne foloseste ca se aprinde bordul ? se mai poate face vreo setare in acel moment ? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.