Jump to content

Piese E36 320i


alexR

Recommended Posts

Salutare colegilor mei de forum mult mai experimentati. Am de schimbat ceva piese la masina si as vrea sa stiu daca e ok pretul ce mi-l da service-ul.

 

Piese pivoti 93 lei /buc

semibielete bara stabilizare fata 77 lei/buc, spate 40lei/buc

bieleta directie stg (vine cu cap bara) 265 lei

telescoape fata 498/buc (Monroe)

cureaua alternator trebuie data jos si verificat exact dimensiunile.

Manopera aproximativ 9 ore, aprox 650 lei

Reglat directie 130 lei

 

Telescoapele de pe masina sunt MONROE REFLEX, iar cel de pe stanga fata e pe duca...

 

Am RAR-ul vinerea viitoare si tre sa le fac, telescopul nu l-as schimba acum.... a nu mi-au scris ce marca sunt piesele.

 

Mersi mult!

Link to comment
Share on other sites

Pret amortizor fata nu este foarte mare cam in jur de 450 lei se invarte ceva bun (BOGE,SACHS) gasisem eu undeva la 380 lei in Bulgaria aceleasi marci deci pretul de 498 lei bate campii dar nu foarte tare ... a si am uitat sa spun de Kayaba care sunt niste amortizoare excelente si cam la acelasi pret cu astea nemtzesti ... pace .

P.S. Nu as recomanda Monroe ... mai cauta si ai sa gasesti Boge sau Sachs care sunt de fapt acelasi lucru la un pret mai bun .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut, asta am schimbat eu acum la un 320i E36, sper sa te ajute:

Bucsa Spate 50 Lei,

Bucsa Fata 50 lei

Pivot Fata 70 lei

Amortizor Spate 160 lei, nu ma intreba ce marca undeva la mijloc am inteles.

Placute Frana Fata 100 lei

Bileleta 70 lei

Pivot 70 lei

Reglat directie 60 lei

Edited by nailbombmax
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
salut, asta am schimbat eu acum la un 320i E36, sper sa te ajute:

Bucsa Spate 50 Lei,

Bucsa Fata 50 lei

Pivot Fata 70 lei

Amortizor Spate 160 lei, nu ma intreba ce marca undeva la mijloc am inteles.

Placute Frana Fata 100 lei

Bileleta 70 lei

Pivot 70 lei

Reglat directie 60 lei

 

 

Salut daca ai zis preturile spune-ne te rugam si locul de unde le-ai procurat ca mi se par destul de ok si vreau si eu sa schimb ceva bucsaraie la e36-le meu ...

 

Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Piese pivoti 93 lei /buc

semibielete bara stabilizare fata 77 lei/buc, spate 40lei/buc

bieleta directie stg (vine cu cap bara) 265 lei

telescoape fata 498/buc (Monroe)

cureaua alternator trebuie data jos si verificat exact dimensiunile.

Manopera aproximativ 9 ore, aprox 650 lei

Reglat directie 130 lei

 

pretul la bieleta directie e mare.. e 200ron Lemforder (cel mai scump).. gasesti si la 150Ron/bucata pe producatori mai ieftini.

la amortizor iarasi e mare pretul.. gasesti pe la ~350ron/monroe

cureaua e in jur de 80-90RON parca.. am schimbat-o eu de curand.

 

Pretul pe manopera e exagerat rau... eu am dat (ce-i drept nu la un service ci la un prieten) 2mil pt schimb ambreiaj, curea mare, curea de la AC si garnitura de la capacul de la tacheti..

 

later edit: preturi bune gasesti la Autokarma (sper ca nu se considera reclama :)). Eu mi-am cumparat zilele trecute bucse bascula fata Lemforder cu 70RON ambele.. la majoritatea magazinelor erau 50-80RON bucata (in functie de producator)

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

salut, asta am schimbat eu acum la un 320i E36, sper sa te ajute:

Bucsa Spate 50 Lei,

Bucsa Fata 50 lei

Pivot Fata 70 lei

Amortizor Spate 160 lei, nu ma intreba ce marca undeva la mijloc am inteles.

Placute Frana Fata 100 lei

Bileleta 70 lei

Pivot 70 lei

Reglat directie 60 lei

 

 

Salut daca ai zis preturile spune-ne te rugam si locul de unde le-ai procurat ca mi se par destul de ok si vreau si eu sa schimb ceva bucsaraie la e36-le meu ...

 

Multumesc frumos!

scuze ca vin atat de tarziu cu raspunsul, am fost plecat din localitate si am ramas fara net, eu am fost in brasov la bosch service, nu stiu cat de mult te ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Si eu sunt din bv si caut un service rezonabil sa mai schimb una alta la cotetz... ai idee cat e manopera la Bosh service? Multumit de ei ?

 

Ms :)

aproape multumit:), nu exista service perfect, la manopera stau destul de bine cu preturile, adica sunt rezonabili si la piese sunt ok, eu zic sa mergi, sunt paralel cu selgrs.
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Si eu sunt din bv si caut un service rezonabil sa mai schimb una alta la cotetz... ai idee cat e manopera la Bosh service? Multumit de ei ?

 

Ms :)

aproape multumit:), nu exista service perfect, la manopera stau destul de bine cu preturile, adica sunt rezonabili si la piese sunt ok, eu zic sa mergi, sunt paralel cu selgrs.

 

 

Daca au pretul ca la Bosch Car Service Sibiu..... mai cauta.. exemplu il ai in primul meu post..

Link to comment
Share on other sites

@nailbombmax

scuze ca vin atat de tarziu cu raspunsul, am fost plecat din localitate si am ramas fara net, eu am fost in brasov la bosch service, nu stiu cat de mult te ajuta.

 

 

Deci sa inteleg ca piesele le-ai procurat direct de la ei cand ai mers cu masina. Pai e ok atunci ca vad ca exista reprezentanta si in bucuresti.

Cred ca am sa merg sa iau ceva de la ei, in cazul in care nu gasesc in alta parte mai acceptabil.

 

Multam !

Link to comment
Share on other sites

Salutare colegilor mei de forum mult mai experimentati. Am de schimbat ceva piese la masina si as vrea sa stiu daca e ok pretul ce mi-l da service-ul.

 

Piese pivoti 93 lei /buc

semibielete bara stabilizare fata 77 lei/buc, spate 40lei/buc

bieleta directie stg (vine cu cap bara) 265 lei

telescoape fata 498/buc (Monroe)

cureaua alternator trebuie data jos si verificat exact dimensiunile.

Manopera aproximativ 9 ore, aprox 650 lei

Reglat directie 130 lei

 

Mersi mult!

 

in ce service ai fost?

exagerata manopera...

piese ieftine, la comanda gasesti langa Belissima, eu numai de acolo iau, iar ca service, undeva in spate la sibiul nou, daca vrei detalii, cauta-ma pe pmsa iti dau nr de telefon de la service, eu am fost multumit de calitatea serviciilor acolo si de manopera, undeva la 45-50 lei/h.

Link to comment
Share on other sites

Ok pai daca e sa postezi si tu maine cand te intorci unde ai mers si cat a fost manopera si "profesionalismu" mecanicului.

 

Merci

 

Am dat 100RON pe schimbarea bucsilor de la bascula fata si o inspectie totala pe sub masina.. :)

Eu zic ca e ok.

 

 

Hmm suna destul de bine ....si ca profesionalism? ai asistat la operatie sau si-au facut singuri de cap...Ca eu as prefera sa vad ce fac pe sub ea...nu mai am incredere nici in mama la reparatii...

Si la ce service ai fost?

 

Multam anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Am fost la un service de cartier, la recomandarea unui prieten.

Am lasat masina de dimineata ca trebuia sa ajung la servici. Nu am asistat la operatiune, dar sigur puteam sa asist daca nu trebuia sa plec.

De profesionalism ce sa zic.. am stat la constatare doar.. e ok.

Link to comment
Share on other sites

Am fost la un service de cartier, la recomandarea unui prieten.

Am lasat masina de dimineata ca trebuia sa ajung la servici. Nu am asistat la operatiune, dar sigur puteam sa asist daca nu trebuia sa plec.

De profesionalism ce sa zic.. am stat la constatare doar.. e ok.

 

 

Zona? mai precis locatia service-ului?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.