Jump to content

Costuri intretinere BMW.


NemeSys

Recommended Posts

Salutare tuturor impatimitilor de bavareze!

 

Asi vrea sa aflu si eu ce costuri ar implica un 318d sau 320d, la mai mari nu ma bag fiindca momentan nu am nevoie(+de asta mi-e cam teama nemaiconducand tractiune spate ). Unde s-ar situa costurile de intretinere ale unui BMW? Cei cu AUDI se plang de costuri fff mari. Cat ajunge o revizie, cat de scumpe ar fi piesele, unde le pot face in Iasi etc.

 

 

Cei care sunteti din Iasi dati un semn! Se organizeaza intalniri?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

insa daca tot a deschis omul hai sa-i si raspundem ca nu o fii capat de lume. nemesys nu ai precizat ce model sau respectiv an de fabricatie. ca sa-ti faci o idee mai buna, incearca sa cauti costul unor piese (eventual daca citesti pe forum cat mai multe posturi, o sa iti dai seama singur si ce anume pica frecvent la modelul pe care vrei sa ti-l cumperi) care se uzeaza mai repede. O revizie (schimb ulei filtre si restul prostioarelor) o poti face singurel, daca ai curaj si calm in caz ca vrei sa inveti. Da, un seria 3 model 2007-2008 e greu de intretinut din punct de vedere financiar insa un seria 3 mai vechi nu te face sa iti faci credit la banca. Insa totusi trebuie sa ai un venit destul de acceptabil, ca in momentul ce iti cade vreo piesa pe la motor sa nu stai cu masina 3 4 luni in parcare, timp in care strangi pana si restul de la paine. Oricum, o piesa e facuta sa reziste mult timp daca nu a fost abuzata. Depinde si de norocul pe care il ai cu privire la fostii proprietari (asta daca nu o iei noua :)).

Tractiunea pe spate nu e ceva de speriat, daca esti ponderat nu vor fii probleme, cel putin la inceput.

 

Insa innainte de toate, gaseste un prieten care sa-ti imprumute un bmw si dupa ce il vei conduce te invit sa mai stam de vorba, sa vad daca te mai intereseaza ceva legat de costuri.

 

Toate cele bune si cand oi ajunge prin iasi poate ne-om intalni prin trafic.

ciao ciao.

Link to comment
Share on other sites

o sa merg pe un e 46 pt inceput! Am mai citit prin forum dar nu m-am lamurit...

Spuneti-mi si voi cat m-ar costa in cifre o revizie, o schimbare a distributiei, chestii d-astea. La reprezentanta merge cineva? Care e scorul? Ne jumulesc astia?

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.