Jump to content

CAND AJUNG PE LA 100KM/H AM-I VIBREAZA VOLANUL


Recommended Posts

Nu. Vibreaza la o anumita viteza, exact ca si jantele care nu sunt echilibrate. Sunt doua praguri de vibratie, 90 si 120 parca, nu mai tin minte, e vorba de forta centrifuga, ma rog, chestii de fizica, ma depasesc explicatiile. :)
Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma intereseaza subiectul asta, si la mine exact asa face, de parca ar fi niste "praguri" din astea la care face. WLF, poti detalia, eu am schimbat discurile pe fata (luate din Germania) si, dupa asta, imi tremura volanul de-mi clantane dintii in gura, insa numai pe intervalul 80-100 la ora, fie ca ajung acolo, fie ca franez si ma "intorc" acolo... Sper sa fie de la jante, sigur am una stramba.

 

Initial, odata cu schimbarea discurilor, mi s-au montat placute de frana mai mici, le-am schimbat, am pus bune, si, dupa asta, mi s-a spus ca sigur s-au ovalizat discurile, ca "nu-s originale". Sunt Zimerman, care sunt alea originale?

 

Cum pot sa se ovalizeze niste discuri asa de usor? (cu placutele alea mai mici am mers cam 500 de km, cel mult)

Link to comment
Share on other sites

Cauta un set de 4 jante originale (chiar si de iarna) si dai o proba. Am patit la o alta masina la fel. La viteaza de 100 km/h incepea si trepida volanul , daca scadeam putin viteza chiar si la 97-98 km/h disparea trepidatul la fel si daca acceleram pe la 120 disparea . Multa Bafta
Link to comment
Share on other sites

pe principiul "ortografia dauneaza grav sanatatii" ma refeream, in gluma bineinteles, la modul de scriere al colegului NERO78...

 

On topic: cred ca WLF are dreptate, poate fi si de la discuri... daca sunt ovalizate provoaca trepidatii la un numar de turatii specific unei anumite marje de viteza... nu stiu care sunt limtele acestei marje...

@zeronoo: inseamna ca dupa prima echilibrare ti-a sarit vreun plumb... ori a fost o echilibrare "perfecta"... altfel nu inteleg cum de asa repede ti s-au descentrat rotile...

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

pe principiul "ortografia dauneaza grav sanatatii" ma refeream, in gluma bineinteles, la modul de scriere al colegului NERO78...

 

On topic: cred ca WLF are dreptate, poate fi si de la discuri... daca sunt ovalizate provoaca trepidatii la un numar de turatii specific unei anumite marje de viteza... nu stiu care sunt limtele acestei marje...

@zeronoo: inseamna ca dupa prima echilibrare ti-a sarit vreun plumb... ori a fost o echilibrare "perfecta"... altfel nu inteleg cum de asa repede ti s-au descentrat rotile...

 

da...a fost o "echilibrare perfecta"...cu aprox 50g pb nu cu 5 ca de obicei :))

Link to comment
Share on other sites

SALUT SANT ADI AM UN 320D PROBLEMA E URMATOAREA CAND AJUNG PE LA 100KM/H AM-I VIBREAZA VOLANUL TREC DE 130 NU SE MAI SIMTE NIMIC AM SCHIMBAT CAUCIUCURILE SI ECHILIBRAT GENTILE DAR TOT LA FEL FACE

 

verifica bratele superioare pe spate. eu am patit exact la fel cu e38 725tds din 96

Link to comment
Share on other sites

Incearca cu alte roti, mie imi facea pe frana intre 120-100, cum am schimbat rotile, nici o problema. Gaseste niste roti de imprumut eventual incearca cu alea din spate daca n-ai de la cine sa iei.

Si dupa aia apuca-te de discuri articulatie, echilibrat etc.

Link to comment
Share on other sites

SALUT SANT ADI AM UN 320D PROBLEMA E URMATOAREA CAND AJUNG PE LA 100KM/H AM-I VIBREAZA VOLANUL TREC DE 130 NU SE MAI SIMTE NIMIC AM SCHIMBAT CAUCIUCURILE SI ECHILIBRAT GENTILE DAR TOT LA FEL FACE

 

incearca sa mergi la un atelier care echilibreaza rotile direct pe masina, asa se echilibreaza tot ansamblu, janta, cauciuc, disc.

n-ar trebui sa fie probleme

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.