Jump to content

probleme dezaburire luneta


idx

Recommended Posts

Salut!

 

Date fiind temperaturile din ultima perioada, am avut surpriza sa constat ca luneta nu mi se dezabureste cum trebuie - ma refer la faptul ca in partea de sus (aprox 10 cm) nu se dezabureste. Din cate imi dau seama ultimele 3 - 4 lamele de dezaburire nu isi fac treaba; mi se pare ca sunt intrerupte pe undeva. Nu ma deranjeaza foarte tare, pt ca se dezabureste suficient cat sa am vizibilitate buna, insa ma cam streseaza sa o vad asa...

 

Asadar, se poate rezolva cumva chestia asta? - altcumva decat inlocuire luneta :)

 

Multam fain!

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la majoritatea bmw-urilor ultimele grile de sus sunt folosite pe post de antena radio....nu au rol de dezaburire :)

De obicei acestea sunt grupate in doua sectiuni...partea de sus de cateva linii (parca 3-4 am eu) si celelalte de la mijloc si jos.....sectiunile despartite intre ele de un spatiu un pic mai mare decat spatiul dintre sarmele din grupe....

Ce masina zici ca ai?

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la majoritatea bmw-urilor ultimele grile de sus sunt folosite pe post de antena radio....nu au rol de dezaburire :)

De obicei acestea sunt grupate in doua sectiuni...partea de sus de cateva linii (parca 3-4 am eu) si celelalte de la mijloc si jos.....sectiunile despartite intre ele de un spatiu un pic mai mare decat spatiul dintre sarmele din grupe....

Ce masina zici ca ai?

 

Am un 320D facelift. O sa fac maine o poza poate ma lamuresc daca asa trebuie sa arate sau nu. In orice caz, rezultatul este ca nu imi dezabureste in partea de sus si ramane aburit 'la linie'. Asa e la toate?

 

@JorJ - o sa caut sa vad daca gasesc ce mi-ai recomandat. Eventual o sa intreb si la Contempo ca oricum vreau sa imi fac programare pt o revizie. Nu as fi vrut sa investesc prea multi bani in asta, daca ar exista si o alta solutie...

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa ii fac azi o poza - cam asa arata:

 

si de pe unde am tras linia rosie nu mi se mai dezabureste (sau poate o 'lamela' mai sus, nu mai tin minte sigur).

 

Any ideeas? :)

 

si la mine tot pana acolo dezabureste.

probabil cele de mai sus sunt doar antena. oricum dupa cateva minute se dezabureste tot ca se incalzeste de jos.

Link to comment
Share on other sites

si la mine la 320d din 99 fara facelift se dezabureste la fel..p[artea aia ramane cu abur..plus ca la activarea butonului de dezaburire radioul is pierde semnalul destul de tare si bazaie..cand decuplezz dezaburirera merge bine radioul...e dubios orcum
Link to comment
Share on other sites

Daca intreruperile sunt regulate si la acelasi nivel....e antena....de obicei se observa si pe parbriz daca sunt urme de zgarieturi de la un obiect contondent care ar fi putut taia grilele...insa fiind distanta asa mare nu pot fi grile de dezaburire...cele pt antena se termina mai departe de alte grile conducatoare de curent electric pt ca acestea din urma le-ar putea ecrana.....

Cam alambicata explicatia....dar dupa o zi de munca... :)

Link to comment
Share on other sites

Vedeti ca pe unul dintre stalpii din spate (stanga la e34) este o cutiuta de distributie si alimentare a grilei de pe luneta....acolo o sa vedeti inscriptii de genul ANT FM ....si mai multe fire care duc la luneta....precum si un cablu rotund mai gros decat celelalte, coaxial, cu o mufa rotunda, cu infiletare care duce la sistemul audio al masinii......celelalte fire de pe acolo sunt cu papuci auto....si sunt mai subtiri....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.