Jump to content

Cum fac ? Am nevoie de Casco pentru masina pe care o cumpar din Germania


johnw

Recommended Posts

Salut,

 

Mai am putin si plec in Germania sa-mi iau masina. Dar am aflat ca nu pot face Casco de acolo, iti da doar un fel de RCA la numerele Zoll si ca ar exista o posibilitate sa fac o "pre-asigurare" din Romania.

 

Stie cineva mai multe despre ce imi trebuie ? Nu imi permit sa plec cu masina de acolo fara sa fie asigurata full-Casco. Unde sa intreb ?

 

Catalin Stavaru

Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu ar fi sa mergi la o repr de asigurator. oricum iti trebuie sigur datele masinii viitoare

 

Asta e clar. Ma intreb daca seria de sasiu (VIN-ul) e suficient sau mai trebuie si alte chestii, de exemplu numerele provizorii sau eu stiu. Dar in fine, cred ca ai dreptate, mai bine ma duc la o reprezentanta si intreb.

Link to comment
Share on other sites

nu iti va asigura nimeni CASCO o masina care nu iti este inca in proprietate !

asta sigur !

 

vei avea nevoie de fotografii facute de asigurator, lista de dotari, etc...

 

in plus, in Romania, daca ai dori sa ii faci CASCO si nu e inmatriculata cu nr.definitive romanesti pe numele tau, iarasi nu ai nicio sansa sa reusesti.

 

in rest ... multa bafta ! :)

Link to comment
Share on other sites

nu iti va asigura nimeni CASCO o masina care nu iti este inca in proprietate !

asta sigur !

 

vei avea nevoie de fotografii facute de asigurator, lista de dotari, etc...

 

in plus, in Romania, daca ai dori sa ii faci CASCO si nu e inmatriculata cu nr.definitive romanesti pe numele tau, iarasi nu ai nicio sansa sa reusesti.

 

in rest ... multa bafta ! :)

 

Pai daca e asa o asigur dupa ce o platesc si fac actele, si numai dupa aia plec de acolo cu ea. Altfel nu plec :)

 

Dealerul a zis ca ma ajuta cu ce e nevoie.

Link to comment
Share on other sites

pai el te ajuta, normal ca doar e neamt... iti face doar o asigurare RCA, sau de transport (daca o aduci pe platforma)...

 

insa tie nu ti se face asigurare CASCO (full!) pentru ca masina nu e inmatriculata defintiv pe numele tau...

 

eu inca nu am intalnit polite CASCO valabile decat 5 zile sau 30 zile (pentru numere temporare/de export)...

 

daca reusesti, esti tare !

 

vei revolutiona piata asigurarilor !!!

Link to comment
Share on other sites

pai el te ajuta, normal ca doar e neamt... iti face doar o asigurare RCA, sau de transport (daca o aduci pe platforma)...

 

insa tie nu ti se face asigurare CASCO (full!) pentru ca masina nu e inmatriculata defintiv pe numele tau...

 

eu inca nu am intalnit polite CASCO valabile decat 5 zile sau 30 zile (pentru numere temporare/de export)...

 

daca reusesti, esti tare !

 

vei revolutiona piata asigurarilor !!!

 

Ma duc maine sa intreb la sediul Allianz. Sa nu exageram, trebuie sa existe o cale :) Doar or mai fi avut si altii nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Ti-as recomanda mai repede sa incerci in Germania, sa vb fie cu dealerul sa te indrume la o firma de asigurari fie direct la vreo firma de asigurari. Pentru numere din alea provizorii nu cred ca o sa mearga cu nici o firma de nicaieri. Poate poti sa-i faci pe o luna cand masina are inca numere de germania la o firma acolo. Sincer cred ca ai vreo 10% sanse. De ce nu o aduci pe platforma si atunci daca se intampla ceva ar raspunde asigurare celui cu platforma.
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Mai am putin si plec in Germania sa-mi iau masina. Dar am aflat ca nu pot face Casco de acolo, iti da doar un fel de RCA la numerele Zoll si ca ar exista o posibilitate sa fac o "pre-asigurare" din Romania.

 

Stie cineva mai multe despre ce imi trebuie ? Nu imi permit sa plec cu masina de acolo fara sa fie asigurata full-Casco. Unde sa intreb ?

 

Catalin Stavaru

alianz mai face tot felul de asigurari speciale ...dar doar in conditii impuse de ei ...si de obicei destul de scump ..chiar si asa trebuie sa indeplinesti cateva conditii ...tot ce poti sa faci e sa incerci ...la birou te vor refuza ..cere sa vb cu un manager!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Mai am putin si plec in Germania sa-mi iau masina. Dar am aflat ca nu pot face Casco de acolo, iti da doar un fel de RCA la numerele Zoll si ca ar exista o posibilitate sa fac o "pre-asigurare" din Romania.

 

Stie cineva mai multe despre ce imi trebuie ? Nu imi permit sa plec cu masina de acolo fara sa fie asigurata full-Casco. Unde sa intreb ?

 

Catalin Stavaru

alianz mai face tot felul de asigurari speciale ...dar doar in conditii impuse de ei ...si de obicei destul de scump ..chiar si asa trebuie sa indeplinesti cateva conditii ...tot ce poti sa faci e sa incerci ...la birou te vor refuza ..cere sa vb cu un manager!

 

Vedem...dar ma gandesc ca au mai avut problema asta, doar nu numai eu am cumparat masina din Germania.

Link to comment
Share on other sites

Ti-as recomanda mai repede sa incerci in Germania, sa vb fie cu dealerul sa te indrume la o firma de asigurari fie direct la vreo firma de asigurari. Pentru numere din alea provizorii nu cred ca o sa mearga cu nici o firma de nicaieri. Poate poti sa-i faci pe o luna cand masina are inca numere de germania la o firma acolo. Sincer cred ca ai vreo 10% sanse. De ce nu o aduci pe platforma si atunci daca se intampla ceva ar raspunde asigurare celui cu platforma.

 

Mi-a zis ca in Germania nu merge. Cica i-a spus agentul de asigurari de acolo ca pot face o "pre-asigurare" in Romania avand obligatia ca voi face asigurarea la respectivii (adica mi-ar face sa zicem Allianz un favor pentru ca si asa le dau 3000 de euro pe asigurare pe un an).

 

As fi vrut sa-i fac si eu rodajul pe drumurile alea bune :) Si asa ies eu rar din tara...ma mai plimbam si eu.

 

Cat costa oare sa o aduc pe o platforma ?

Edited by johnw
Link to comment
Share on other sites

pana in bucuresti clar nu prea iesi in sub 1000 de euro... ptr o platforma... mai economisesti aia 80 de euro pe numere, combustibilul si cheltuiala de dus/intors :) fa-ti un calcul, cand tragi linia nu iese asa scumpa platforma :)

 

Daca nu-s prea indiscret, ce lamborghini aduci, de nu te incumeti sa o aduci fara full casco ?

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

pana in bucuresti clar nu prea iesi in sub 1000 de euro... ptr o platforma... mai economisesti aia 80 de euro pe numere, combustibilul si cheltuiala de dus/intors :) fa-ti un calcul, cand tragi linia nu iese asa scumpa platforma :)

 

Daca nu-s prea indiscret, ce lamborghini aduci, de nu te incumeti sa o aduci fara full casco ?

 

Pai nu e scump...credeam ca e ceva de genul 3-4.000. Dar in cat timp ajunge din Germania ? Presupun ca nu cara doar masina mea, ci mai multe, deci pleaca tarziu si face vreo 2 saptamani :) Nu mai suport asteptarea :)

 

E vorba de un BMW 335i. Dar nu pot sa-l aduc fara Casco.

Link to comment
Share on other sites

pana in bucuresti clar nu prea iesi in sub 1000 de euro... ptr o platforma... mai economisesti aia 80 de euro pe numere, combustibilul si cheltuiala de dus/intors :) fa-ti un calcul, cand tragi linia nu iese asa scumpa platforma :)

 

Daca nu-s prea indiscret, ce lamborghini aduci, de nu te incumeti sa o aduci fara full casco ?

 

Pai nu e scump...credeam ca e ceva de genul 3-4.000. Dar in cat timp ajunge din Germania ? Presupun ca nu cara doar masina mea, ci mai multe, deci pleaca tarziu si face vreo 2 saptamani :) Nu mai suport asteptarea :)

 

E vorba de un BMW 335i. Dar nu pot sa-l aduc fara Casco.

 

;)) man... cu platforma, inseamna o masina cu o remorca (platforma , dupa), daca pleaca duminica, pe miercuri esti cu masina in fata blocului, omu isi lasa samsarii prin germania sa ia masini, el merge dupa masina ta, sau daca mai are un sofer, mai aduce o masina, miercuri joi e masina in tara :) stai linsitit.

Link to comment
Share on other sites

pana in bucuresti clar nu prea iesi in sub 1000 de euro... ptr o platforma... mai economisesti aia 80 de euro pe numere, combustibilul si cheltuiala de dus/intors :) fa-ti un calcul, cand tragi linia nu iese asa scumpa platforma :)

 

Daca nu-s prea indiscret, ce lamborghini aduci, de nu te incumeti sa o aduci fara full casco ?

 

Pai nu e scump...credeam ca e ceva de genul 3-4.000. Dar in cat timp ajunge din Germania ? Presupun ca nu cara doar masina mea, ci mai multe, deci pleaca tarziu si face vreo 2 saptamani :) Nu mai suport asteptarea :)

 

E vorba de un BMW 335i. Dar nu pot sa-l aduc fara Casco.

 

;)) man... cu platforma, inseamna o masina cu o remorca (platforma , dupa), daca pleaca duminica, pe miercuri esti cu masina in fata blocului, omu isi lasa samsarii prin germania sa ia masini, el merge dupa masina ta, sau daca mai are un sofer, mai aduce o masina, miercuri joi e masina in tara :) stai linsitit.

 

N-ar fi o idee rea. Daca nu rezolv cu asigurarea n-am decat sa fac asa. Dar sincer sa fiu mai bine as da sa zicem 500-800 de euro pe o asigurare de 2 saptamani numai sa mi-o aduc eu singur acasa. Era ca o excursie. Dar in fine, daca nu o sa se poata...asta e. Vedem maine...:D

Link to comment
Share on other sites

adu-o cu platforma ... si daca se rastoarna, cel care o aduce suporta stricaciunile

 

Sincer sa fiu, nu prea am incredere nici intr-un samsar cu o platforma. Acum nu stiu ce sa zic.

 

daca vezi ca masina ta e in fata casei/blocului, mai conteaza? nu e julita, lovita, o dai jos, a doua zi i-ai pus nr provizorii si ai iesit cu ea la plimbare...

ca stiu si eu pe cineva care a rasturnat un Continental GT, si si acum strange din fund s-a plateasca reparatiile. Astea-s cazuri izolate, 1 la 100.

Stii cum e, nu risti, nu castigi... daca nu, o aduci pe roti... da tot stai cu morcovelu pana nu ajunge.

 

ca mie cand mi-a adus-o, l-am asteptat dimineata la 4 in fata casei sa ma dau cu ea ... si de cand m-a sunat sa-mi zica ca a luat-o, n-am mai avut liniste si-l sunam din ora in ora sa vad pe unde e, cum merg masina, etc ... l-am disperat pe tip, si pot sa zic ca am incredere 1000% in el. daca pateste ceva, daca o loveste, daca bla-bla ... riscuri cu masini aduse sh din Jermani.

 

N-ai bani s-o iei de noua ... si si atunci cand mai auzi de un trailer rasturnat pe nu stiu unde sta inima in tine, ''daca e masina mea''.

 

astepta un prieten un Megane 2 nou nout, comandat din reprezenta, dupa ce a asteptat dupa el 2 luni, ceva de genu ... si cand veneam odata de la Bucuresti pe Valea Oltului era un trailer incarcat cu Renault-uri plesnit si un Megane picat de pe el, shifonat destul de tare ... chiar radeam cu cine eram atunci de masina aia, ca-s curios ce-o sa zica proprietarul... si cand colo, era masina prietenului acela al meu ... cand a aflat ce i-au zis cei de la dealer + cu ce i-am zis eu ... isi cauta fata pe sub masa si au mai trecut 2 luni pana i-a fost livrata ... si in ziua de azi se intreaba cum ar fi sa conduca o masina noua (nelovita) cu 0 km ...

Link to comment
Share on other sites

Mai bine iti iei inima in dinti si te aventurezi tu.O sa casti ochii mai mult si nu ai ce sa patesti,parerea mea.Daca nu esti tu vinovat nu e nicio problema.Si eu cand am fost luna trecuta nu mai iesisem niciodata din Romania si cel mai lung drum al meu a fost pana la mare.Am mers 4000 km in 2 zile fara nicio problema.Te odihnesti din cand in cand si esti foarte atent sa nu gresesti tu ... Bafta oricum :)
Link to comment
Share on other sites

N-ai bani s-o iei de noua ... si si atunci cand mai auzi de un trailer rasturnat pe nu stiu unde sta inima in tine, ''daca e masina mea''.

 

Frumusetea e ca masina mea e chiar noua :) Numai ca o iau din Germania din multe motive cum ar fi ca o cumpar direct fara TVA si mi-a facut si 10% reducere.

 

Plec acum la reprezentanta Allianz sa vedem ce zic...

Link to comment
Share on other sites

chiar daca nu ai experienta prea multa la condus, e o placere sa iti conduci propria masina pe drumurile europene...

 

eu tot nu inteleg de ce nu o poti aduce fara CASCO???

sau de ce nu mergi chiar tu dupa ea ? faci o calatorie de cateva zile si costurile sunt cam asa: avion pana in Germania 150 euro, numere/asigurare 200 euro, combustibil intoarcere/diverse max.300 euro (pt 335i :) ). total 650 euro!

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

johnw, se poate face asigurare CASCO dinainte. Tu mergi in Germania, iti cumperi masina, trimiti imediat actele in tara prin fax ( contractul de vinzare / cumparare, brief-ul masinii etc ) si rogi pe cineva sa iti faca imediat asigurare. Masina va fi asigurata in felul urmator : pina la intrarea in tara vei avea fransiza de 10% la dauna, intre 10-15% la dauna totala si NU vei fi despagubit cu absolut nimic la furt. Imediat de la intrarea in tara vei avea fransiza de 100 EUR / eveniment, iar pentru dauna totala depinde ce valoare iti alegi ( 0-10% ). De asemenea, NU vei fi asigurat pentru furt pina in momentul in care inmatriculezi masina ! Dupa ce ai adus masina trebuie sa mergi imediat la asigurator sa iti faca poze.

Cel mai bine este sa suni citiva brokeri de asigurare care iti vor spune exact ce documente trebuie sa le trimiti, precum si costurile asigurarii. Bafta !

Edited by zyppo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.