Jump to content

318i e 46 an 2000


catalin_moto

Recommended Posts

Problemele mele sunt urmatoarele : Martor motor = am fost la un service destul de potent, cu un calculator se pare impotent. mi s-a aprins de cand am luat masina si am bagat benzina de la Lukoil. Dupa un checking la service-ul respectiv mi sa spus (chiar si aratat pe calculator) ca eroarea era de la combustibil. becul a fost stins insa dupa aproximativ 30 40 km s-a reaprins la loc. la martorul asta nu am nici o durere de cap, fiindca la cate am citit si ce simptome are motorul ma astept sa schimb debitmetrul. (nu trage cinestie ce si consuma in jur de 15 litri la suta, plus eroarea de combustibil).

Martorii care ma sacaie sunt urmatorii : martor airbag si martor bec stop spate. Cu airbagul am gasit problema, se afla sub scaunul pasagerului. Se stinge doar la anumite persoane, respectiv cele care se "fatzaie" mult pe el. As vrea daca imi puteti da o solutie ce sa-i fac. Exclus service. Iar senzorul cel mai enervant este cel cu becul stop spate. Intradevar mi s-a ars becul de frana, am umblat prin spate l-am schimbat (procedeu ce a durat circa 10 secunde), insa martorul nu se stinge. Tin sa mentionez ca becul merge fara nici o problema. O solutie la asaceva imi puteti oferi?

 

O ultima intrebare de baraj, toti acesti martori au la baza un anumit soft? sau pur si simplu sunt niste senzori individuali. Va pun intrebarea asta ciudata fiindca daca e sa aibe soft, acest soft se poate schimba sau resofta?

 

Va multumesc in avans :), si sper sa nu fi pus niste intrebari prea ciudate.

 

Ciao Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Martor motor = am fost la un service destul de potent, cu un calculator se pare impotent. mi s-a aprins de cand am luat masina si am bagat benzina de la Lukoil. Dupa un checking la service-ul respectiv mi sa spus (chiar si aratat pe calculator) ca eroarea era de la combustibil. becul a fost stins insa dupa aproximativ 30 40 km s-a reaprins la loc. la martorul asta nu am nici o durere de cap, fiindca la cate am citit si ce simptome are motorul ma astept sa schimb debitmetrul. (nu trage cinestie ce si consuma in jur de 15 litri la suta, plus eroarea de combustibil).

 

Mergi Înainte la reprezentanÞã pentru tester ca sã fii sigur cã nu schimbi piese degeaba.

Eu aÂş merge ĂŽn Otopeni pentru tester sau la Filaret, exclus la MHS.

 

Martorii care ma sacaie sunt urmatorii : martor airbag si martor bec stop spate. Cu airbagul am gasit problema, se afla sub scaunul pasagerului. Se stinge doar la anumite persoane, respectiv cele care se "fatzaie" mult pe el. As vrea daca imi puteti da o solutie ce sa-i fac. Exclus service.

 

Nu prea ai ce sĂŁ-i faci dacĂŁ nu vrei sĂŁ mergi la un service.

 

Senzorul costĂŁ ĂŽn jur de 100 euro la care adaugi costurile de montaj.

 

PoÞi pune o rezistenÞã ca sã nu mai se aprinde martorul Însã În caz de accident, airbagul de la pasager va sãri chiar dacã scaunul nu va fi neapãrat ocupat.

 

Nu-Ăži recomand astfel de improvizaĂžii.

 

Iar senzorul cel mai enervant este cel cu becul stop spate. Intradevar mi s-a ars becul de frana, am umblat prin spate l-am schimbat (procedeu ce a durat circa 10 secunde), insa martorul nu se stinge. Tin sa mentionez ca becul merge fara nici o problema. O solutie la asaceva imi puteti oferi?

 

EÂşti sigur cĂŁ merg toate becurile din spate?

 

Chiar Âşi becul de stop de pe lunetĂŁ?

Link to comment
Share on other sites

improvizatii nici eu nu sunt de acord cu ele. daca un lucru a fost gandit de niste proiectanti sa functioneze intr-un anumit fel, atunci asa si trebuie (asta fiind doar parerea mea ). insa recomandarea cu testerul tio voi urma, nu esti singurul care imi recomanda reprezentanta din otopeni. singurul lor dezavantaj este ca au o perioada de programare destul de lunga...aproximativ 3 saptamani. in fine, trec si peste astea ca nu e nimic grav ce trebuie rezolvat in scurt timp. cu privire la becurile de frana, raspunsul este da. merg toate fara nici o problema, numai ca nu am verificat daca imi merg si cele de semnal si reverse. insa teoretic daca am schimbat becul trebuia cumva sa se stinga si martorul de pe bord? oricum mersi pentru raspunsuri, mai ales ca pe forum esti un "nene" respectabil cu raspunsuri la subiect. inca odata mersi.
Link to comment
Share on other sites

Vezi dacĂŁ scapi de problema cu martorul de bec ars dacĂŁ dai cu spray de contacte.

 

Eu nu am mare ĂŽncredere ĂŽn reprezentanĂže ĂŽnsĂŁ tester-ul lor este cel mai bun.

 

Carsoft-ul este o glumĂŁ, de multe ori cam proastĂŁ.

 

oricum mersi pentru raspunsuri, mai ales ca pe forum esti un "nene" respectabil cu raspunsuri la subiect. inca odata mersi.

 

Eu ĂŽĂži mulĂžumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.