Jump to content

Ce consum aveti la E36?


nailbombmax

Recommended Posts

... dar nu inteleg de ce... din cauza ca sub 3000 de ture nu trage prea bine motorul?

 

 

 

Da.

Daca vorbim de motorul de 1.6, da este subturat, in consecinta "consuma mult".

Daca se merge sub 3000 rpm consumul va fi mai mare decat daca se merge peste 3000 - 3500 rpm.

(Personal schimb peste 2800 - 3000 , si nu consider ca e mers sportiv.)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 561
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu in mers normal schimb in 3000 ( doar a 5-a o dau la 4000 ture ), si am observat consum mai mic decat ca atunci cand schimb pana in 3000, cand consumul e mare, si nici nu se intinde deloc la drum :|
Link to comment
Share on other sites

Eu am impresia ca la mine consuma 13 - 14. Schimb viteza pe la 2200 de ture. Am bagat 25 de litri si am mers 140 de km deocamdata si mai am inca putin si ajung pe rosu. Ce sa aiba de consuma atat?? Sa fie de la filtru de aer??? sa fie ca accelerez repede pana la 2200 de ture??? sa fie de la debitmetru masi?? . Masina e un 316i compact din 95 are 268 de mii de km. Motorul e facut de curand. E luat din germania.

 

La modul cum schimbi vitezele ai toate sansela sa iti consume si mai mult.

Filtrele le-ai schimbat ?

Schimba vitezele pe la 3000 si vezi cum e .

 

 

eu in mers normal schimb in 3000 ( doar a 5-a o dau la 4000 ture ), si am observat consum mai mic decat ca atunci cand schimb pana in 3000, cand consumul e mare, si nici nu se intinde deloc la drum :|

 

:),

concluzia : subturat = consum mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Eu am impresia ca la mine consuma 13 - 14. Schimb viteza pe la 2200 de ture. Am bagat 25 de litri si am mers 140 de km deocamdata si mai am inca putin si ajung pe rosu. Ce sa aiba de consuma atat?? Sa fie de la filtru de aer??? sa fie ca accelerez repede pana la 2200 de ture??? sa fie de la debitmetru masi?? . Masina e un 316i compact din 95 are 268 de mii de km. Motorul e facut de curand. E luat din germania.

 

La modul cum schimbi vitezele ai toate sansela sa iti consume si mai mult.

Filtrele le-ai schimbat ?

Schimba vitezele pe la 3000 si vezi cum e .

 

 

eu in mers normal schimb in 3000 ( doar a 5-a o dau la 4000 ture ), si am observat consum mai mic decat ca atunci cand schimb pana in 3000, cand consumul e mare, si nici nu se intinde deloc la drum :|

 

:),

concluzia : subturat = consum mai mare.

De acord, subturat = consum mai mare si un mers de dacie lesinata :)

Link to comment
Share on other sites

Adevarat. Se constata clar diferenta cand o treci pe combustibil de romania. Nu se mai infige la fel pe drum. Indiferent ce cifra octanica-i pui. Eu i-am pus si 98 si... nici o diferenta fata de 95 (in performanta, ca la pret stim cu totii ce si cum...). Oricum e clar ca orice ii pun in Ro nu o sa o mai simt ca pe autobahn in Germania :)

 

aici te contrazic e diferenta intre 95 si 98.....98 trage mai bine da se consuma mai repede....95 trage mai prost da mergi mai mult cu ea :))) E36 318is 140 cp

Link to comment
Share on other sites

o sa incerc si asta.sa schimb peste 3000. eu de obicei mergea si cu a 3-a la 1500 de ture si chiar mai jos. deci sa inteleg ca poate sa fie si de la asta. Nu stiu ce sa mai fac. Mam dus azi la un service auto unde am vazut ca vin multe masini straine si tunate.Asta fiind pe langa mine, aproape de casa. Am intrebat ce poate sa aibe de imi consuma asa. Ala de acolo mia zis ca poate sa aibe alt soft masina si imi vorbea si asa in fite. Ii zic cand pot sa vin si eu sa se uite la masina mea. II zic cand e liber cand nu e aglomerat sa se ocupe nunmai de ea nu sa ma puna sa astept ca altadat. O zi mai libera. El cica ... De craciun :) Bun vin de revelion atunci iam spus. :) Intrun final mia zis sa ma duk miercuri de dim. Dreaq cu masa se mai duce la el. Stiti cumva un mecanic priceput va rog mult. Ca am dat numai de mesteri de mesteri cu arfe si figuri de extraterestri. Azi iam facut un consum estimativ 15 la suta. Schimb viteza pe la 1800 - 2000. Am sa schimb pe la 3000 sa vedem cum se comporta. Sunt ruinat de oamenii astea de la service. Chiar aveam o impresie buna despre ei. Acum nu mai am. Sunt foarte nemultumit de jegosii astea. Deci in concluzie va rog daca stiti unde pot sa merg la un service undeva bun si fara fumuri arfe figuri etc etc. Va multumesc. Tot nu mati la murit daca va intalniti undeva msms
Link to comment
Share on other sites

aici te contrazic e diferenta intre 95 si 98.....98 trage mai bine da se consuma mai repede....95 trage mai prost da mergi mai mult cu ea :))) E36 318is 140 cp

eu as crede ca e tocmai invers... 98 trage mai bine si se consuma putin mai greu...

poate mergi blana mereu cu ea si iti consuma mai repede asta de 98.

 

Am sa schimb pe la 3000 sa vedem cum se comporta.

 

incearca sa schimbi mereu in 3000-4000 si o sa vezi daca se simte diferenta sau nu :)

eu chiar si in oras schimb asa ( 80-90% din timp).

 

De acord, subturat = consum mai mare si un mers de dacie lesinata :)

sa fim seriosi, nici chiar asa :)

Link to comment
Share on other sites

aici te contrazic e diferenta intre 95 si 98.....98 trage mai bine da se consuma mai repede....95 trage mai prost da mergi mai mult cu ea :))) E36 318is 140 cp

eu as crede ca e tocmai invers... 98 trage mai bine si se consuma putin mai greu...

poate mergi blana mereu cu ea si iti consuma mai repede asta de 98.

 

Am sa schimb pe la 3000 sa vedem cum se comporta.

 

incearca sa schimbi mereu in 3000-4000 si o sa vezi daca se simte diferenta sau nu ;)

eu chiar si in oras schimb asa ( 80-90% din timp).

 

De acord, subturat = consum mai mare si un mers de dacie lesinata :)

sa fim seriosi, nici chiar asa :)

 

eu am renuntat sa ma uit la consum....ma uit sa vad cand se aprinde becu rosu si merg si bag benzina...e stresant sa te uiti...NU VA MAI UITATI LA CEASU DE CONSUM INSTANT !!! DACA VA UITATI MERGETI LA PSIHOLOG :) :)))))))))))))))

Edited by blade
Link to comment
Share on other sites

Am sa incerc. Dar care e chestia de merge subturat si consuma mai mult? Poate sa fie la mine chestia asta ca am mers cu el in 1500 de ture si schimbam viteza pe la 2000 cel mult si sa consume 15 de la asta?

 

 

BMW face motoare de turatie, nu de mers cu 1500 rpm.

Schimba si tu mai sus ( 3000 - 3500 - 4000 )

 

 

(motorasul ala a vazut si el zona rosie ???? )

Link to comment
Share on other sites

ai litometru, toate modelele au, in josul turometrului. nici la diesel nu schimbi la 1500-2000. la aceste turatii masina nu are timp sa isi faca cuplu sa traga, cum te-as pune pe tine sa tragi ceva si cand incepi sa tragi un pic mai bine eu te opresc si te pun sa o iei de la capat, nu obosesti mai repede? clar ca iti consuma mai mult daca mergi asa, acum nu stiu cat de mult dar o sa-ti dai seama cand schimbi stilul de condus, nu te teme nu se strica de la turat la 3000-4000. Edited by Fane_05
Link to comment
Share on other sites

eu am renuntat sa ma uit la consum....ma uit sa vad cand se aprinde becu rosu si merg si bag benzina...e stresant sa te uiti...NU VA MAI UITATI LA CEASU DE CONSUM INSTANT !!! DACA VA UITATI MERGETI LA PSIHOLOG :) :)))))))))))))))

mie imi place sa ma uit, cand sunt intr-a 4-a intre 150 si 170 km/ora...

mai ales cand vad acum miscandu-se intre 20 si 24 l :)

Link to comment
Share on other sites

eu am renuntat sa ma uit la consum....ma uit sa vad cand se aprinde becu rosu si merg si bag benzina...e stresant sa te uiti...NU VA MAI UITATI LA CEASU DE CONSUM INSTANT !!! DACA VA UITATI MERGETI LA PSIHOLOG :) :)))))))))))))))

mie imi place sa ma uit, cand sunt intr-a 4-a intre 150 si 170 km/ora...

mai ales cand vad acum miscandu-se intre 20 si 24 l :)

 

 

Si cum ajungeti la turatia 3000 de ex, cand schimbati viteza dintre treapta 2 si 3, ca sa consuma mai putin???

Apasati pedalul brusc si urca repede sus la 3000 sau mai lent?

Link to comment
Share on other sites

Si cum ajungeti la turatia 3000 de ex, cand schimbati viteza dintre treapta 2 si 3, ca sa consuma mai putin???

Apasati pedalul brusc si urca repede sus la 3000 sau mai lent?

vroiai sa intrebi cum acceleram imediat dupa ce a intrat treapta superioara?

Link to comment
Share on other sites

Si cum ajungeti la turatia 3000 de ex, cand schimbati viteza dintre treapta 2 si 3, ca sa consuma mai putin???

Apasati pedalul brusc si urca repede sus la 3000 sau mai lent?

vroiai sa intrebi cum acceleram imediat dupa ce a intrat treapta superioara?

 

 

dintre trepte cum tre' accelerat, ca sa consuma cat mai putina benzina, asa cum a fost discutat de mai sus...

adica sa facem schimbarea treptei repede (dar asa ajunge totdeauna la 25-30 L/100) sau asa mai lent, dar asa dureaza mai mult timp, pana ajunge la 3000?

Link to comment
Share on other sites

dintre trepte cum tre' accelerat, ca sa consuma cat mai putina benzina, asa cum a fost discutat de mai sus...

adica sa facem schimbarea treptei repede (dar asa ajunge totdeauna la 25-30 L/100) sau asa mai lent, dar asa dureaza mai mult timp, pana ajunge la 3000?

eu de obicei incerc cat sa ajung la 3000 de ture cat mai repede, dar nici cu pedala la fund nu stau... accelerat undeva mediu...

ajungem la 20-30L, dar sa nu uitam ca ala e consumul instalantaneu, si in cazul in care o calci putin mai tare, e de foarte scurta durata.

pe cand atunci cand accelerezi incet, consumul e mai mic, dar va dura mult mai mult pana ajungi la acea turatie...

si cred ca se compenseaza, sau cel putin nu este mare diferenta.... parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

nici macar nu am ceas de consum :)
DAca ai compact vezi ca pe maneta de semnalizare scrie BC apesi pe el si unde iti arata ceasul in pe consola centrala ,o sa-ti arate si consumul,cati km mai de facut,viteza medie ,etc in functie de cate ori apesi pe BC.

NU am niciun litrometru sau cum so numi. ala de sub turometru. stiu decare zici. Nu exista la mine. Pot sa am chip pe ea de consuma asa mult? Aia cu BC nu am nici cea mai mica idee cum e. Poti sa fi mai explicit te rog? O poza ceva. Multumesc mult de tot . Compact am

Edited by Magic Johnny
Link to comment
Share on other sites

Da mam uitat nu am niciun bc. la mine ceasu ala are decat H M nu are computer de bord. E cheala sa dea dreaq. Nu stiu ce sa fac... Sa o vand sa o mai tin, iam facut si raru e euro 2 nu ia gasit nicio problema e din 95. Cat ma o costa sa ii pun computer de bord?? se merita?? cateva sfaturi va rog. Voi Va intalniti candva??? Vrea cineva sa se intalneasca cu mine sa se uite putin si pe la masina mea sa imizica daca e prototip :) sau cateva sfaturi dupa ce o vede???? VA rog Edited by Magic Johnny
Link to comment
Share on other sites

Da mam uitat nu am niciun bc. la mine ceasu ala are decat H M nu are computer de bord. E cheala sa dea dreaq. Nu stiu ce sa fac... Sa o vand sa o mai tin, iam facut si raru e euro 2 nu ia gasit nicio problema e din 95. Cat ma o costa sa ii pun computer de bord?? se merita?? cateva sfaturi va rog. Voi Va intalniti candva??? Vrea cineva sa se intalneasca cu mine sa se uite putin si pe la masina mea sa imizica daca e prototip :) sau cateva sfaturi dupa ce o vede???? VA rog

UITE O POZA LA CE SA TE UITI '

post-9668-1225279620_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.