Jump to content

nu imi mai spala parbrizul


Recommended Posts

salut!. de vreo doua zile nu imi mai spala parbrizul cand trag de maneta. mentionez ca farurile le spala (xenon), dar pe parbriz nu da de loc cu apa. Ieri parca a inceput sa dea cu tot mai putina apa, iar azi nu mai iese nimic. Ma gandesc ca s-o fi infundat furtunasele alea pe acolo. Daca are cineva vreo idee sau sfat ii raman dator.
Link to comment
Share on other sites

pai daca nu ar merge pompa , ma gendesc ca nu ar spala farurile. Se aude un zgomot electric cand trag de maneta deci cred ca merge pompa. ma duc acum sa verific traseul

 

Din cate stiu sunt doua pompe, una pentru faruri si alta pentru parbriz, aia pentru parbriz e probabil defecta sau a sarit un racord. Nu e greu de verificat, daca e ceva sarit se aduna apa (lichid de spalat parprizul) pe undeva.

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat si intr-adevar sunt 2 pompe una pentru parbriz si una pentru faruri. nu am apucat sa desfac pe acolo ca a intervenit ceva si a trebuit sa plec. oricum si pompa aia pentru parbriz face zgomot cand ii dau si incearca sa scoata apa . probabil e infundata cu ceva mizerii. o sa o dau maine jos sa ma uit la ea, poate o pot curata.

 

in cel mai rau caz , daca e dusa pompa , stie cineva un pret pentru ea?

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat si intr-adevar sunt 2 pompe una pentru parbriz si una pentru faruri. nu am apucat sa desfac pe acolo ca a intervenit ceva si a trebuit sa plec. oricum si pompa aia pentru parbriz face zgomot cand ii dau si incearca sa scoata apa . probabil e infundata cu ceva mizerii. o sa o dau maine jos sa ma uit la ea, poate o pot curata.

 

in cel mai rau caz , daca e dusa pompa , stie cineva un pret pentru ea?

 

Daca pompa face zgomot , e posibil sa nu fie dusa ,poate e doar infundata sau e vreun furtun spart/rupt si nu mai duce pana la parbriz.

Link to comment
Share on other sites

Sau e pompa sau sunt supapele unisens chiar de sub duze. 10 lei bucata. Daca au incetat sa functioneze ambele deodata.. inclin sa cred ca e pompa. Cauta la dezmembrari. Vad ca esti din Oradea si tu, mergi la Alesd acolo sunt Raul&Roxana Dezmembrari, cum mergi incolo la iesire di Lugas pe partea stanga. Au o gramda de E46 din Anglia la dezmembrat. 0744 522 995 Suna-l eventual inainte.
Link to comment
Share on other sites

am vorbit cu tipu de la care am luat masina acu 1 an jumate si mi-a nzis ca si el a avut problema asta si ca de fapt ar fi ceva filtru ca un fel de sita care ar trebui curatat. daca stie cineva unde se afla filtrul ala ( in rezervorul de lichid sau pe traseu)ii ramn dator .
Link to comment
Share on other sites

Supapele au in interior un sistem care permite solutiei sa treaca numai catre parbriz iar cand se opreste pompa si tinde sa o ia inapoi pe traseu se inchid etans si astfel ai mereu solutia pregatita langa duza. Alfel risti sa iti dea o tura sau doua stergatorul pe parbriz uscat/prafuit etc.

 

Nu stiu unde ar putea fi sita respectiva daca din pompa zici ca iese greu, o fi inainte sau chiar in pompa? Se poate desface? Cauta pe realoem o schema.

Link to comment
Share on other sites

pana la urma am rezolvat. In rezervorul de lichid sunt doua filtre chiar in gaurile in care intra cele doua pompe. Astea au rolul de a proteja pompa sa nu intre mijerie si sa se duca pompa. Asa ca am dat jos rezervorul ala de lichid , am scos filtrele alea (sunt ca niste site mici) si le-am curatat. Era depusa pe ele un fel de pelicula foarte lipicioasa. acum merge perfect. inainte nu mergea deoarece pompa nu putea trage apa , deoarece apa trecea foarte greu prin filtrul ala imbacsit.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.