Jump to content

troncanit pe fata


cip320d

Recommended Posts

E vorba despre un e46 din 2001 136 cp.Masina e de 3 luni in tara si merge impecabil dar de doua saptamani se aude un trocanit pe fata in momentul in care trec peste denivelari foarte mici sau la gropi dar nu tot timpul.Mi se pare ca se aude mai mult undeva pe mijloc si mai tare cand trec cu roata din dreapta.Prietenii imi spun ca sunt prea maniac si ca doar eu aud dar pur si simplu ma dispera.Toata articulatia a fost verificata si e ok doar bucsile de la bara stabilizatoare sunt un pic cam moi.Tot citind pe aici pe forum despre boala acestui model(caseta de directie) ,as vrea sa stiu daca in acest caz se simte ceva in volan.(in cazul meu nu simt nimic in neregula cu directia,e doar troncanitul care ma dispera).Multumesc anticipat.. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Si la mine se aude la fel,mai mult la roata din dreapta fata...am fost la filaret si mi-au spus ca sunt bucsele de la bascula.Pe mine ma roade rau zgomotu' ala si am vrut sa le schimb dar mi-au recomandat sa astept pana trece iarna.Pretul la ei este de 5 mil cu tot cu manopera dar sunt sigur ca le poti gasi mai ieftin in alta parte.
Link to comment
Share on other sites

treaba cu troncanitul este de asteptat.. in germania drumurile sunt de calitate si nemtii nu prea schimba articulatii, bucse si treburi din astea.. eu cumpara masina in leasing, si cand se termina leasing-ul o vand.. nu arunca cu bani aiurea.. repara la ea doar ce poate intra pe garantie ca sa nu dea bani din buzunar si in rest reviziile si cam astia-s banii bagati de nemti in masini.. deci e normal sa bata cand o aduci la noi.. la mine s-a rezolvat destul de simplu.. pe langa faptul ca am joc in cutia de directie.. cum au majoritatea E46.. dar asta e..
Link to comment
Share on other sites

sui masina pe elevator, iei un mecanic sa tina roata nemiscata .. si altul sau tu tragi de bieleta de directie.. daca se misca, are joc in cutie, daca nu, esti norocos.. eu n-am fost asa norocos :blink: de manifestat nu stiu ce sa-t spun, depinde de gradul de uzura.. daca ai joc mare, iti bate, simti si in volan, etc.. daca ai joc mic posibil sa nu-l simti deloc.. Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Eu am schimbat saptamana trecuta basculele, capetele de bara, bieletele antiruliu, bucsi bara stabilizatoare, flansele amortizor atat pe stanga cat si pe dreapta si tot se aude o bataie undeva sus in partea stanga.

 

Mi-au zis ca este de la caseta - super veste !!! :blink:

 

Imi puteti spune cam cat m-ar costa o caseta pt. un 320d E46 2001 136 cp si de unde imi recomandati sa iau.

Link to comment
Share on other sites

Imi puteti spune cam cat m-ar costa o caseta pt. un 320d E46 2001 136 cp si de unde imi recomandati sa iau.

88112[/snapback]

Informativ varianta cu servotronic costa in jur de 1100 Euro la AB si vreo 75 milioane la Augsburg. Cu caseta veche la schimb.

Plus manopera si maruntisurile aferente.

Dar cel mai bine intrebi direct la ei.

Link to comment
Share on other sites

E vorba despre un e46 din 2001  136 cp.Masina e de 3 luni in tara si  merge impecabil dar de doua saptamani se aude un trocanit pe fata in momentul in care trec peste denivelari foarte mici sau la gropi dar nu tot timpul.Mi se pare ca se aude mai mult undeva pe mijloc si mai tare cand trec cu roata din dreapta.Prietenii imi spun ca sunt prea maniac si ca doar eu aud dar pur si simplu ma dispera.Toata articulatia a fost verificata si e ok doar bucsile de la bara stabilizatoare sunt un pic cam moi.Tot citind pe aici pe forum despre boala acestui model(caseta de directie) ,as vrea sa stiu daca in acest caz se simte ceva in volan.(in cazul meu nu simt nimic in neregula cu directia,e doar troncanitul care ma dispera).Multumesc anticipat.. :blink:

62590[/snapback]

 

Dupa simptomele descrise par a fi bratele inferioare fatza (basculele) sau bucsele sau amandoua. Faptul ca se aude mai ales la roata de pe dreapta mi se pare destul de logic, deoarece roata pe dreapta merge mai pe dreapta drumului decat roata de pe stanga, acolo unde sunt mai multe denivelari sau gropi. Aplicand aceeasi logica, un UK sau Hong Kong ar trebui sa bata roata de e stanga :)

 

Ca sa verifici, urci masina pe un elevator si incerci sa misti de roata ca si cum ai vira stanga-dreapta din volan. Daca joaca, sunt bratele sau bucsele.

 

Daca sunt astea, chiar daca iti bate mai mult pe dreapta, eu iti recomand (de fapt BMW recomanda) sa fie schimbate stanga-dreapta, deci pereche. Daca nu le schimbi asa, bratul sau bucsa noua o sa se "imbolnaveasca" de la bucsa sau bratul "bolnav" de partea opusa... pt ca e contagioasa boala :)) sau prin simpatie ca la cataracta :))

 

da.. sper ca ai inteles ceva din ce am zis.

 

O zi buna

Link to comment
Share on other sites

700 euro pentru o caseta noua e un pret corect, insa ceea ce ma face sa cred ca nu-i noua (ci reconditionata) este faptul ca se cere caseta veche la schimb.

Cum se poate recunoaste o caseta reconditionata? Este vopsita.

Cam asa fac toti reconditionatorii.

post-405-1148211103_thumb.jpg

 

post-405-1148211166_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ma va spun eu cum se face testul la capetele de bara daca au joc.nu trebuie ridicata pe elevator.virezi roata in exterior ,si prinzi cu mana de imbinarea capatului de bara,acolo unde este filetul ala si altu face scurt stanga dreapta,sau poti sa faci si singur numai de volan stanga dreapta repede si scurt si fezi daca se aude ca o bataie
Link to comment
Share on other sites

am luat si eu miercuri masina din service ... si ieri ...am auzit o chestie ciudata .... cand iau de volan stanga ( doar stanga - cand iau dreapta nu are nimic ).... cateodata, poate si un functie de suprafata drumului ( asfalt - face mai tot timpu, pietris mai rar ) ..... se aude ca si cum ai calca pe podea intr-o casa veche de lemn ... intelegeti voi !:

 

Ce sa fie ???/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
m'am uitat la uleiul de servo ... e cam 2-3 cm sub buza vasului ala .... adika eu zic ca e bine cred...

95266[/snapback]

am si eu aceeasi problema....batai in fatza cand merg pe un drum rau....

la service dupa ce au facut un test drive(fara sa ma intrebe bineinteles :blink: ) au zis ca trebuie schimbate bratele, ceva suport (FRONT SWING SUPPORT) si "SET OF BRACKETS WITH RUBBER MOUNTING" care cred eu ca is bucse....http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AL11&mospid=47628&btnr=31_0600&hg=31&fg=05

Si nu stiu ce sa fac ca ma costa o gramada si nu is sigur ca asta ar fi problema...oricum sunetul nu ma prea deranjeaza...l-am auzit din intamplare si e destul de incet....

Daca mai merg asa cu ea un timp se poate strica ceva mai rau???

Link to comment
Share on other sites

Io am pisica si tot asha se aude... Mi-au zis ca e de la flansha de la amortizor...

118445[/snapback]

 

EU ma gandeam sa schimb maine "bieletele" (nu stiu daca scriu corect....in engleza e "FRONT SWING SUPPORT")...

piesa 5 ... http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...405&hg=31&fg=10

 

Faza e ca am miscat de roti si nu am nici un joc....oare le schimb degeaba?

Link to comment
Share on other sites

am luat si eu miercuri masina din service ... si ieri ...am auzit o chestie ciudata .... cand iau de volan stanga ( doar stanga - cand iau dreapta nu are nimic ).... cateodata, poate si un functie de suprafata drumului ( asfalt - face mai tot timpu, pietris mai rar ) ..... se aude ca si cum ai calca pe podea intr-o casa veche de lemn ... intelegeti voi !:

 

Ce sa fie ???/

95210[/snapback]

 

Exact asta am si eu...am incercat si eu si am aceleasi simtome...

Ai aflat care era cauza???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.