Jump to content

Problema ambreiaj


Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sti cumva daca in momentul in care au schimbat volanta si kitul de ambreiaj au schimbat si rulmentul care vine pe volanta?zgomotul se aude si cu masina stand pe loc?si aude cumva din partea stanga a masinii(cum stai cu fata la masina-practiv s-ar auzi dinspre partea pasagerului)

 

Nu stiu daca au schimbat rulmentul, de fapt nu am nici o garantie ca au schimbat kit-ul si volanta, nu mi-au dat nici o factura nimic, au zis ca inlocuirea s-a facut pe garantie; in mod normal trebuie sa-ti dea o factura cu valoarea 0

Nu, pe loc nu se audezgomotul, doar in mers; in nici un caz nu se aude din partea pasagerului

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Aaaaaa, te referi la rulmentul din capatul prizei (arborelui primar al cutiei) si care este presat in arborele cotit (in spatele ultimului fus palier). Asta nu se livreaza in kit-ul ambreiaj si diagnosticarea lui o da asa zisa mecaniceste "bataie de priza" care e accentuata la turatie si este asemanatoare unui suierat. La o montare nasoala sau sa zicem neprofesionista al kit-ului, daca nu se centreaza corect discul intre placa si volanta cu ajutorul unui dorn de centrare care imita priza (si care firmele serioase il livreaza cu acest kit...e din plastic si imita capatul arborelui primar), acest rulment poate fi lovit si ca urmare apare deteriorarea lui, numai ca apar simptomele de mai sus. Nu are treaba cu problema descrisa de monique zic eu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Buna,

Stiu ca este un topic destul de vechi, dar intampin aceeasi problema si vroiam sa te intreb daca ai reusit sa o rezolvi.

 

Intre timp am fost cu masina si la AB (multumesc mult Dan :) ) si mi s-a spus ca nu are nimic masina, e un zgomot normal de la cardan. De un an jumate face asa, nu s-a agravat... daca la 2 reprezentante mi-au zis ca e ok, am lasat-o balta cu investigatiile :lol:

Link to comment
Share on other sites

:) Mersi mult de raspuns. Foarte rapid. Eu am avut niste experiente foarte neplacute la AB cu trei BMW-uri seria 7 si nu mai calc in vechi pe acolo.

Din pacate nu o pot lasa asa, ma macina zgomotul ala cand il aud ... am o banuiala ca ar fi piesa numarul 28 de aici http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=23&fg=15. Ar putea deasemenea sa fie si rulmentul (numarul 27), dar nu cred ca s-ar auzi asa. Sa vedem, mai fac niste cercetari ...

Edited by smoker
Link to comment
Share on other sites

:D Mersi mult de raspuns. Foarte rapid. Eu am avut niste experiente foarte neplacute la AB cu trei BMW-uri seria 7 si nu mai calc in vechi pe acolo.

Din pacate nu o pot lasa asa, ma macina zgomotul ala cand il aud ... am o banuiala ca ar fi piese numarul 28 de aici http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=23&fg=15. Ar putea deasemenea sa fie si rulmentul (numarul 27), dar nu cred ca s-ar auzi asa. Sa vedem, mai fac niste cercetari ...

 

Pai tot ce pot sa-ti spun e "Bafta!":)

Acum nu stiu cat de tare se aude la tine, ca la mine se aude f incet... M-a si intrebat omul de la AB cum naiba de am auzit zgomotul respectiv...

Nici eu nu vroiam sa ma duc la AB, dar m-am dus cu "recomandare" :) Si e cu totul altceva... Primul lucru s-a urcat in masina si a dat o tura cu ea... dupa aia a pus-o pe rampa si s-a uitat la ea... de-atunci m-am linistit, nu are sens sa mai umblu prin reprezentante... daca e ceva, la un moment dat o sa cada... nu cred totusi :D

Sa ne spui si noua daca o rezolvi ok? :)

Pe link-ul postat de tine nu prea are sens sa ma uit, sunt paralela :lol: O sa ma uit totusi de curiozitate, dar nu cred sa inteleg mare lucru :)

Link to comment
Share on other sites

:) Mersi mult de raspuns. Foarte rapid. Eu am avut niste experiente foarte neplacute la AB cu trei BMW-uri seria 7 si nu mai calc in vechi pe acolo.

Din pacate nu o pot lasa asa, ma macina zgomotul ala cand il aud ... am o banuiala ca ar fi piesa numarul 28 de aici http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=23&fg=15. Ar putea deasemenea sa fie si rulmentul (numarul 27), dar nu cred ca s-ar auzi asa. Sa vedem, mai fac niste cercetari ...

 

Practic.....ce simptom are masina ta?

Spune-ne si noua cu ceva detalii, cum se manifesta

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Buna, am si eu o problema, si m-am decis sa ma consult cu impatimitii BMW :)

De ceva vreme, Se aude un bocanit la masina in mers (cel mai bine il aud cand apas ambreiajul ca sa schimb intr-a doua si uneori si intr-a treia). Am fost cu ea la service (masina e inca in garantie), la momentul respectiv simteam si o f usoara trepidatie cand tineam mana pe schimbator... in fine, mi-au zis ca sunt bieletele, le-au schimbat, a disparut trepidatia, dar bocanitul a ramas... cand apas ambreiajul, parca se zdruncina ceva, asa se aude... Nu se aude tare, ziua in trafic, aglomeratie nici nu o aud; si nu se aude decat cu geamurile inchise

Aveti idee ce ar putea fi?

Si inca o intrebare: service-ul la care merg e MHS Motors, ce parere aveti de el? Merg acolo ca e mai aproape, plus ca despre bavaria am auzit numai lucruri naspa

Mersi mult

Monique

aceeasi problema de mai mult timp...cauzele pot fi: uzura bucsa diferential,joc in crucea cardanica,flansa de la cardan etc..

Link to comment
Share on other sites

Practic.....ce simptom are masina ta?

Spune-ne si noua cu ceva detalii, cum se manifesta

 

Salut, am postat si aici http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...=50041&st=0. Sper sa nu se supere nimeni, dar am observat ca sunt cam aceleasi persoane care raspund pe ambele topicuri si problemele sunt aceleasi. Cred ca ar fi mai bine pentru toti ca discutiile sa se poarte doar pe unul dintre ele.

 

La mine problema se prezinta cam asa: cel mai evident se observa cand fac miscari inainte/inapoi ... la fiecare schimbare de directie se aude un zgomot metalic. Dar se aude si cand schimb a 2-a, si cand schimb a 3-a, si a 4-a, depinde cum jonglez ambreiajul.

 

Am ridicat-o pe rampa si mecanicul a spus ca as avea joc in cutie, de fapt cand misc piesa numarul 28 sus/jos ( http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=23&fg=15 ). Bucsa de la diferential e ok, puntea spate e ok (fara fisuri,crapaturi). La mijlocul cardanului este o piulita ... era putin slabita, dar a strans-o el (zgomotul persista). Masina are 37.000 km din care 10.000 km parcursi in Romania.

Edited by smoker
Link to comment
Share on other sites

Am ridicat-o pe rampa si mecanicul a spus ca as avea joc in cutie, de fapt cand misc piesa numarul 28 sus/jos ( http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=23&fg=15 ).

 

Daca este asa, inseamna ca pot fi probleme ce provin din cauza de 27. Asta inteleg eu din ce spui tu..

Daca dispare zgomotul la turatie mare, eu asta zic ca este cauza.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

monique ti-a dat verdictu...sigur e kitu de ambreaj?

 

Acum m-au anuntat... e kit-ul de ambreiaj si volanta

Bine ca e in garantie, pt ca amandoua costa vreo 38 mil, plus manopera...

Dar e normal ca la nici 50.000 km sa se duca kit-ul??? Cam repede...

Pana la urma ce stiti de MHS Motors?

 

 

Nu este normal deloc.......este normal pt bmw....la bmw totul este posibil.

Link to comment
Share on other sites

Nu este normal deloc.......este normal pt bmw....la bmw totul este posibil.

 

Eu am lamurit-o de mult :)

Nu era de la ambreiaj, am schimbat si kitul si volanta...

 

 

 

La mine problema se prezinta cam asa: cel mai evident se observa cand fac miscari inainte/inapoi ... la fiecare schimbare de directie se aude un zgomot metalic. Dar se aude si cand schimb a 2-a, si cand schimb a 3-a, si a 4-a, depinde cum jonglez ambreiajul.

 

Clar inseamna ca nu e aceeasi problema, la mine nu e metalic in niciun caz zgomotul si nici la schimbare de directie...

Edited by monique
Link to comment
Share on other sites

Pay pana la urma de la ce este ?

"E un zgomot normal de la transmisie", asa mi-au zis de la 2 reprezentante... eu mai mult de-atat nu am ce sa fac... sincer, nici eu nu mai cred ca are ceva... oricum, zgomotul il are de cand am luat-o (aproape 2 ani) si numai daca schimb subturat si apas brusc ambreiajul...

Link to comment
Share on other sites

Daca este asa, inseamna ca pot fi probleme ce provin din cauza de 27. Asta inteleg eu din ce spui tu..

Daca dispare zgomotul la turatie mare, eu asta zic ca este cauza.

Bafta

 

Zgomotul este cel mai evident cand schimb directia de mers. Am facut niste teste inainte/inapoi si atunci se aude de fiecare data cand cuplez. Dupa ce se aude prima data la schimbarea directiei, se mai aude cand schimb in celelalte viteze la inceput, imediat dupa ce cuplez ... dar dupa nu se mai aude. Adica acel zgomot nu persista in turatie, e doar la inceput, la cuplare ... Sa vedem, cand se face vremea frumoasa o sa incerc sa ma duc cu ea pe rampa cu un prieten care se pricepe mai bine ca mine, sa ne uitam pe sub ea, la ceea ce cred ca ar putea fi.

Apropo, aveti idee de o rampa pe undeva prin Bucuresti sa urc si eu masina?

Link to comment
Share on other sites

Zgomotul este cel mai evident cand schimb directia de mers. Am facut niste teste inainte/inapoi si atunci se aude de fiecare data cand cuplez. Dupa ce se aude prima data la schimbarea directiei, se mai aude cand schimb in celelalte viteze la inceput, imediat dupa ce cuplez ... dar dupa nu se mai aude. Adica acel zgomot nu persista in turatie, e doar la inceput, la cuplare ... Sa vedem, cand se face vremea frumoasa o sa incerc sa ma duc cu ea pe rampa cu un prieten care se pricepe mai bine ca mine, sa ne uitam pe sub ea, la ceea ce cred ca ar putea fi.

Apropo, aveti idee de o rampa pe undeva prin Bucuresti sa urc si eu masina?

 

cand spui schimbarea directiei te referi la mersul inainte/ inapoi?

Link to comment
Share on other sites

Zgomotul este cel mai evident cand schimb directia de mers. Am facut niste teste inainte/inapoi si atunci se aude de fiecare data cand cuplez. Dupa ce se aude prima data la schimbarea directiei, se mai aude cand schimb in celelalte viteze la inceput, imediat dupa ce cuplez ... dar dupa nu se mai aude. Adica acel zgomot nu persista in turatie, e doar la inceput, la cuplare ... Sa vedem, cand se face vremea frumoasa o sa incerc sa ma duc cu ea pe rampa cu un prieten care se pricepe mai bine ca mine, sa ne uitam pe sub ea, la ceea ce cred ca ar putea fi.

Apropo, aveti idee de o rampa pe undeva prin Bucuresti sa urc si eu masina?

 

cand spui schimbarea directiei te referi la mersul inainte/ inapoi?

 

 

mda ... stiu ca am scris asa ... m-am grabit ... e vorba despre sensul de deplasare. Raspunsul este: da, ma refer la mersul inainte/inapoi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.