Jump to content

Difuzoare E46


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Daca sunt acele difuzoare cu rama de plastic,cu prindere in 3 puncte, acelea au o dimensiune intermediara adica au undeva la 15. Pe fata daca vrei sa iti schimbi difuzoarele iti intra 16 cu putine modificari la fata de usa. Mai trebuie sa fii atent la adancimea difuzorului fiindca si acolo poti avea probleme,usa de e46 fiid inchisa in spatele difuzorului.

Pe spate poti pune fara probleme 16 dar trebuie sa folosesti inele adaptoare pentru o prindere cat mai rigida

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salutare,

 

de curand am devenit posesorul unui e46 din 2000 , stie cineva ce dimensiuni maxime de difuzoare se pot pune pe fata , spate? <_<

 

Salut!

Ai aflat ce dimensiune au difuzoarele?

Vreau sa mi le schimb si nu stiu pe ce dimensiuni sa iau astfel incat sa nu modific nimic la masina.

Merci

13 fata 16,5 spate eu asa stiu

Link to comment
Share on other sites

Nu se pot schimba fara modificari. Unii producatori fac difuzoare, factory-fit parca le zic, si alea au multe gauri de prindere si s-ar putea sa se potriveasca.

Problema principala cu difuzoarele fata este adancimea. Sunt sanse mari sa nu incapa un difuzor cu adancime medie de instalare. Vezi si tu ca sunt mai multe thread-uri unde scrie de adancime. Parca am scris si eu in thread-ul cu difuzoare de 13, e link la mine in semnatura.

Repet ce am scris in thread-ul amintit: daca pui difuzoare de 16 sau 16.5 (care sa incapa ca adancime) trebuie sa faci si izolatie si modificari semnificative la usa si s-ar putea sa nu aiba cutie de rezonanta suficienta.

Referitor la difuzoarele din spate, trebuie scoasa cutia celor existente ca sa aiba cat de cat unde sa rezoneze.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Deci, difuzoarele fata si spate pt BMW E46 sedan din 2000 sunt de 16 cm.

Problema la cele din fata, in cazul inlocuirii, o reprezinta adancimea.

Astazi mi-am pus un sistem Ground Zero GZRC 130FX de 13 cm, cu inelele adaptoare aferente, si adancime de montaj de 41mm.

Deci, pe fata, daca nu vrei sa decupezi nimic la usa, 41mm adancime sunt la fix.

Revin si cu alte info pe masura ce le adun.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.