Jump to content

De ce scule am nevoie sa strang injectorul de comanda


Bogdan Chis

Recommended Posts

Va salut.Inca nu am rezolvat problema cu injectorul de comanda.Mi se prelinge motorina pe langa el la inbinarea din partea de sus(nu jos la filetul din _chiulasa_) si am impresia ca mai trebuie strans putin.Nu stie nimeni de ce cheie am nevoie ca sa fac treaba asta sau de ce chei am nevoie ca il dau jos cu totul?
Link to comment
Share on other sites

Va salut.Inca nu am rezolvat problema cu injectorul de comanda.Mi se prelinge motorina pe langa el la inbinarea din partea de sus(nu jos la filetul din _chiulasa_) si am impresia ca mai trebuie strans putin.Nu stie nimeni de ce cheie am nevoie ca sa fac treaba asta sau de ce chei am nevoie ca il dau jos cu totul?

 

este o cheie speciala cu o decupare in partea laterala de forma unui patrat

putini mecanici o au este scumpa si se duce repe deoarece injectoarele fiind stranse prea tare, majoritatea folosesc o tubulara decupata la strung ma interesez si iti spun marimea tubularei numi aduc aminte marimea

Link to comment
Share on other sites

Marimea e 27.am si eu dar nu e tubulara din aceea lunga (tub) ca e pentru clichet.Problema nu este decat la injectorul de comanda care are fir si tre sa trec firul ala pe undeva ca daca nu se rupe.La restul se potriveste si se pot desface cu ea.Problema ca peste tot pe unde am cautat in magazine nu am gasit tubulara de accea lunga.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Marimea e 27.am si eu dar nu e tubulara din aceea lunga (tub) ca e pentru clichet.Problema nu este decat la injectorul de comanda care are fir si tre sa trec firul ala pe undeva ca daca nu se rupe.La restul se potriveste si se pot desface cu ea.Problema ca peste tot pe unde am cautat in magazine nu am gasit tubulara de accea lunga.

 

 

eu am reusit sa fac chestia cu o "tubulara tiganeasca" de 27

se gaseste atat la vitan in targ veche dar si noua cat si la practiker

bagi firul cu mufa prin ea si apoi strangi

a mers la fix

Link to comment
Share on other sites

Marimea e 27.am si eu dar nu e tubulara din aceea lunga (tub) ca e pentru clichet.Problema nu este decat la injectorul de comanda care are fir si tre sa trec firul ala pe undeva ca daca nu se rupe.La restul se potriveste si se pot desface cu ea.Problema ca peste tot pe unde am cautat in magazine nu am gasit tubulara de accea lunga.

Salut,

 

 

chiar daca o strangi nu o sa rezolvi nimic. Asta am incercat si eu sa fac, ca si mie imi curgea mootorina pe acolo, si pana la urma am ajuns cu ea la servie. Langa autogara filaret , este un service , la un turc , Taji. Te costa 150 de lei schimbul de garnituri la partea de sus a pompei , pe unde deobicei curge , si 500 de lei garniturile la toata pompa. Prima operatie dureaza 1-1,5 ore max....iar a 2-a cam 5-6 ore ca trebuie sa demonteze toata pompa.

Daca vrei iti dau nr de tel de acolo.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Mersi dar eu sunt in CLUJ.Si cred ca nu ai inteles bine :) . Problema cu scuregerea o am la injectorul de comanda.Pompa de injectia a fost reglata si s-au schimbat garniturile.Nu curge deloc.

 

 

eu am patit ceva asemanator si a trebuit schimbat injectorul cu totul ca de fapt curgea prin el, adica pe undeva pe langa senzorul cu fir. nu s a mai putut face nimic decat inlocuirea injector (300ron la SH) in anul 2006

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca la varianta asta o sa ajung si eu.Doar ca in momentul cand il cumperi el e uscat perfect si cand il pui surpriza.La td/tds-uri aata e una dintre boli si mi-e greu sa cred ca o sa gasesc unul bun asa usor.Nou e un jur de 1500 lei :) .

mda... e risc ca la orice sh. eu am avut noroc. de regula vanzatorii de sh dau si o mica garantie. iar in 2-3 zile iti cam dai seama daca e bun sau curge. dar aceeasi chestie e si cu alea noi. asta vechi are sanse mai mari sa fie original....

bafta

Link to comment
Share on other sites

Marimea e 27.am si eu dar nu e tubulara din aceea lunga (tub) ca e pentru clichet.Problema nu este decat la injectorul de comanda care are fir si tre sa trec firul ala pe undeva ca daca nu se rupe.La restul se potriveste si se pot desface cu ea.Problema ca peste tot pe unde am cautat in magazine nu am gasit tubulara de accea lunga.

Salut,

 

 

chiar daca o strangi nu o sa rezolvi nimic. Asta am incercat si eu sa fac, ca si mie imi curgea mootorina pe acolo, si pana la urma am ajuns cu ea la servie. Langa autogara filaret , este un service , la un turc , Taji. Te costa 150 de lei schimbul de garnituri la partea de sus a pompei , pe unde deobicei curge , si 500 de lei garniturile la toata pompa. Prima operatie dureaza 1-1,5 ore max....iar a 2-a cam 5-6 ore ca trebuie sa demonteze toata pompa.

Daca vrei iti dau nr de tel de acolo.

Bafta

ai cumva nr de telefon de la service turcului taji

merci

Edited by addrian
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema deocamdata.Insa e doar ceva provizoriu.Sper sa tina pana la anu cand vreau sa le dau jos sa le reconditionez.Mi-am facut rost de tubulara de imprumut l-am dat jos,l-am lipit cu un silicon rosu care cica rezista la temperaturi de 300 de grade.Si gata.De mirosit nu mai miroase a motrina si nici nu se vede cum ca ar fi umed.Acuma is curios cat o sa tina.Sper ca nu o sa dizolve motrorina siliconul.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.