Jump to content

numere rosii


Asgaard

Recommended Posts

salut, am luat primul set de numere rosii si imi expira azi , in consecinta tre sa ma prezint la politie sa imi iau ce-l de-al doilea rand de nr..intrebarea mea e daca pt al doilea set tre sa ma prezint cu primele placute (gen daca trebuie predate obligatoriu ) sau imi pot lua alte numere rosii doar cu dosarul cu acte, fara sa conteze daca am avut inainte vreun set de numere, sau nu
Link to comment
Share on other sites

Sa-i zicem "off topic" :

Eu inca tot nu inteleg de ce toata lumea isi ia numere rosii....

De taxa tot nu scapi, doar ca o platesti mai tarziu.... si pe langa ea mai dai bani aiurea statului si pe numere rosii!

Sincer, eu am adus masina de la nemti cu numere provizorii acolo pe o luna, am demarat actele la inmatriculare, intre timp normal ca au expirat alea de germania, am tras la garaj masina si am asteptat pana au iesit actele.....

Am economisit asa banii de consumabile pe care-i dadeam statului pe numerele rosii aiurea!

(inteleg... mai sunt si persoane care au nevoie ca de aer de masina aia, mentionez ca eu m-am folosit de mama-dacie in timpul cat am stat dupa acte)

Cat despre luat banii de la stat inapoi....... cred ca traim in aceeasi tara si vedem toti care e sistemul!

Edited by CalinE46+194E1
Link to comment
Share on other sites

Sa-i zicem "off topic" :

Eu inca tot nu inteleg de ce toata lumea isi ia numere rosii....

De taxa tot nu scapi, doar ca o platesti mai tarziu.... si pe langa ea mai dai bani aiurea statului si pe numere rosii!

Sincer, eu am adus masina de la nemti cu numere provizorii acolo pe o luna, am demarat actele la inmatriculare, intre timp normal ca au expirat alea de germania, am tras la garaj masina si am asteptat pana au iesit actele.....

Am economisit asa banii de consumabile pe care-i dadeam statului pe numerele rosii aiurea!

(inteleg... mai sunt si persoane care au nevoie ca de aer de masina aia, mentionez ca eu m-am folosit de mama-dacie in timpul cat am stat dupa acte)

Cat despre luat banii de la stat inapoi....... cred ca traim in aceeasi tara si vedem toti care e sistemul!

 

in cazul meu, numerele de germania au expirat dupa o saptamana dupa ce am cumparat-o si am fost nevoit sa imi iau numere provizorii pt ca la RAR m-a programat peste 2-3 saptamani, si cu masina pe platforma tot acolo ajungeam. unii isi iau numere rosii pentru ca nu au de ales...

Link to comment
Share on other sites

Sa-i zicem "off topic" :

Eu inca tot nu inteleg de ce toata lumea isi ia numere rosii....

De taxa tot nu scapi, doar ca o platesti mai tarziu.... si pe langa ea mai dai bani aiurea statului si pe numere rosii!

Sincer, eu am adus masina de la nemti cu numere provizorii acolo pe o luna, am demarat actele la inmatriculare, intre timp normal ca au expirat alea de germania, am tras la garaj masina si am asteptat pana au iesit actele.....

Am economisit asa banii de consumabile pe care-i dadeam statului pe numerele rosii aiurea!

(inteleg... mai sunt si persoane care au nevoie ca de aer de masina aia, mentionez ca eu m-am folosit de mama-dacie in timpul cat am stat dupa acte)

Cat despre luat banii de la stat inapoi....... cred ca traim in aceeasi tara si vedem toti care e sistemul!

pai eu nu prea am garaj deci as fi tinut-o in fata blocului, eu nu mi-am luat numere de germania ca am adus-o pe platforma si.. nu am o dacie cu care sa alerg dupa acte :))

ca sa nu mai vb de faptul k de cand am dat-o jos de pe platforma ma ardeau ficatii grav sa o alerg :)

Link to comment
Share on other sites

pentru numere rosii nu ai nevoie de identificare.. parca asa imi aduc aminte.. e corect ce zic?

vrea cineva sa aduca masina pe trailer si sa ia numere rosii de aici, apoi sa faca rar si ce mai e..

exact.. trebuie doar niste copii de pe actele masinii si 2 taxe la cec :)

Link to comment
Share on other sites

pentru numere rosii nu ai nevoie de identificare.. parca asa imi aduc aminte.. e corect ce zic?

vrea cineva sa aduca masina pe trailer si sa ia numere rosii de aici, apoi sa faca rar si ce mai e..

exact.. trebuie doar niste copii de pe actele masinii si 2 taxe la cec :)

 

perfect! multam

Link to comment
Share on other sites

@'Asgaard' ,si a mea a venit tot pe platforma deci nu are numerele de la nemti , am trecut-o direct pe provizorii .

Am terminat toate actele , nu-mi ramane decat sa merg la ghiseul politiei .

 

Credeti ca o sa am probleme cand le spun ca nu am numerele din De ? ( In contractul de vanzare cu neamtul ( Autohaus-ul ) sunt trecut eu )

Edited by alc2.2
Link to comment
Share on other sites

@'Asgaard' ,si a mea a venit tot pe platforma deci nu are numerele de la nemti , am trecut-o direct pe provizorii .

Am terminat toate actele , nu-mi ramane decat sa merg la ghiseul politiei .

 

Credeti ca o sa am probleme cand le spun ca nu am numerele din De ? ( In contractul de vanzare cu neamtul ( Autohaus-ul ) sunt trecut eu )

n-ai de ce a ai probleme atata timp cat masina a venit pe platforma. teoretic e radiata din germania, si urmeaza sa fie inmatriculata in romania - mi se pare ca iti trebuie o declaratie pe proprie raspundere ca masina a venit pe platforma. daca actele sunt ok, n-ai de ce sa iti faci griji...

 

cat despre "de ce isi iau romanii numere rosii"....mie mi s-a terminat leasingul, masina trebuia sa intre in service ca mi-o lovise un prost si deci nu puteam sa ii fac rar-ul (de fapt nu m-au primit!!), a intrat in reparatie si intre timp am ramas fara numere... ca s-o scot de la bavaria trebuie sa ma duc sa-mi iau numere rosii si dupa aia sa ma duc la rar si sa demarez procedurile pt inmatricularea definitiva! :)

Link to comment
Share on other sites

M-am prezentat la ghiseu cu cateva zile inainte sa expire prima luna. Surpriza, m-am trezit cu actele inapoi si cu replica: ,,Veniti a doua zi dupa ce expira numerele acestea.,, Intrebarea mea logica: ,,De ce?,,

Raspunsul:,, Nu da calculatorul inainte sa expire celelalte,,

 

Am ramas masca. Precizare: Asta se intampla la Politia Alexandria.

 

Uite cum am facut doua drumuri Bucuresti-Alexandria pt o singura treaba. ROMANIA...

Link to comment
Share on other sites

@'Asgaard' ,si a mea a venit tot pe platforma deci nu are numerele de la nemti , am trecut-o direct pe provizorii .

Am terminat toate actele , nu-mi ramane decat sa merg la ghiseul politiei .

 

Credeti ca o sa am probleme cand le spun ca nu am numerele din De ? ( In contractul de vanzare cu neamtul ( Autohaus-ul ) sunt trecut eu )

 

din cate stiu eu in cazul in care nu ai venit cu ea pe roti si n-ai numre iti trebuie o "foaie de drum" de la ala care ti-a adus-o , gen sa se dovedeasca prin acte ca masina a venit pe platforma si a intrat legal in tara...

cel putin mie asa mi-a dat asta care mi-a adus-o si mi-a zis ca am nevoie de ea la circa financiara (pe langa toate datele mai am si o stampila pusa pe foaia aia de la autohausul de unde am luat masina)

 

M-am prezentat la ghiseu cu cateva zile inainte sa expire prima luna. Surpriza, m-am trezit cu actele inapoi si cu replica: ,,Veniti a doua zi dupa ce expira numerele acestea.,, Intrebarea mea logica: ,,De ce?,,

Raspunsul:,, Nu da calculatorul inainte sa expire celelalte,,

 

Am ramas masca. Precizare: Asta se intampla la Politia Alexandria.

 

Uite cum am facut doua drumuri Bucuresti-Alexandria pt o singura treaba. ROMANIA...

 

aberant, eu m-am dus fix in ziua in care expirau (deci pana la 12 noaptea mai aveam numere) si ala mi-a dat al doilea set incepand cu ziua aia si mi-a zis cum ajung acasa sa le dau jos pe alea vechi k sunt anulate(sau ceva de genul) si ca la ei masina figureaza de acum cu numerele noi

Link to comment
Share on other sites

@'Asgaard' ,si a mea a venit tot pe platforma deci nu are numerele de la nemti , am trecut-o direct pe provizorii .

Am terminat toate actele , nu-mi ramane decat sa merg la ghiseul politiei .

 

Credeti ca o sa am probleme cand le spun ca nu am numerele din De ? ( In contractul de vanzare cu neamtul ( Autohaus-ul ) sunt trecut eu )

n-ai de ce a ai probleme atata timp cat masina a venit pe platforma. teoretic e radiata din germania, si urmeaza sa fie inmatriculata in romania - mi se pare ca iti trebuie o declaratie pe proprie raspundere ca masina a venit pe platforma. daca actele sunt ok, n-ai de ce sa iti faci griji...

 

cat despre "de ce isi iau romanii numere rosii"....mie mi s-a terminat leasingul, masina trebuia sa intre in service ca mi-o lovise un prost si deci nu puteam sa ii fac rar-ul (de fapt nu m-au primit!!), a intrat in reparatie si intre timp am ramas fara numere... ca s-o scot de la bavaria trebuie sa ma duc sa-mi iau numere rosii si dupa aia sa ma duc la rar si sa demarez procedurile pt inmatricularea definitiva! :)

 

apropos, daca e lovita nu poti sa faci rar-ul?

masina de care vorbesc are bara fata sparta...

Link to comment
Share on other sites

M-am prezentat la ghiseu cu cateva zile inainte sa expire prima luna. Surpriza, m-am trezit cu actele inapoi si cu replica: ,,Veniti a doua zi dupa ce expira numerele acestea.,, Intrebarea mea logica: ,,De ce?,,

Raspunsul:,, Nu da calculatorul inainte sa expire celelalte,,

 

Am ramas masca. Precizare: Asta se intampla la Politia Alexandria.

 

Uite cum am facut doua drumuri Bucuresti-Alexandria pt o singura treaba. ROMANIA...

Precizare: Asta se intampla si la Politia Suceava. :)

Link to comment
Share on other sites

la mine erau si niste table indoite... capota, aripa + bara sparta... era destul de ciufulita ( http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=38320&hl= ), nici farul pe stanga nu mai statea la locul lui... si mai aveam si folie neagra pe fata...

 

anyway, de primit nu m-a primit, pe motiv ca masina nu este in deplina ei integritate! cu folia o rezolvam eu pana la urma, dar cu lovitura n-am avut cum.... acum depinde la tine cat de sparta pe bara pe spate... daca e vreo fisura minuscula, nu cred sa fie vreo problema... daca atarna si are ditamai gaura, nu stiu ce sa zic... cred ca te duci degeaba!

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.