Jump to content

Dilema fff mare


octaw

Recommended Posts

salutare la toata lumea.

 

Am o mare dilema. Acum sunt propietarul unui 318d E46 2002 si intentionez ca la anu' in februarie/martie sa shimb masina. Problema pe care o am este legata de faptul ca nu ma pot decide la modelul pe care vreau sa il achizitionez. Am de ales intre un 320d E90 2005/2006 si 520i E60 2004/2005 . Ambele masini se situeaza in jurul a 15.000 euro.

E90-ul il cunosc foarte bine si am avut ocazia sa il si conduc, masina lasandu-mi o impresie ff buna. Din punct de vedere financiar E90 e mult mai accesibil si usor de intretinut.

Legat de E60 ce pot sa zic, este masina la care visez de cand am vazut-o poze in 2003. De cate ori o vad pe strada intorc capul dupa ea mai rau ca la femei :) . Din pacate inafara faptului ca am avut ocazia sa conduc cateva exemplare ( 525d , 530i , 535d ) nu prea stiu multe despre intrenirea unui E60, mai ales ca nu imi pot permite decat modelul 520i cu motor de 2.2 / 170 cp. Ii rog pe cei care sunt posesori de 520i sa ma lamureasca putin despre masina aceasta din punct de vedere al intretinerii si al consumului ei. As vrea parerea voastra deoarece datele trecute in cartile tehnice nu prea sunt cele reale.

 

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Au dreptate si @armin si @rares dupa masina pe care o ai acum e60 e barca si motorul care il vrei tu la el cel de 2,2l e puturos si consuma mult.

nu stiu daca o sa-ti placa trecerea de la 3-ul de acum la 5-ul care il vrei tu si e pacat sa dai in plus atatia bani fata de cel actual , oricum pt o masina buna care sa nu bagi bani in ea imediat E60 mai trebuiesc adaugati ceva bani!

Link to comment
Share on other sites

aici avei dreptate . E60 e mai barca decat decat E90 si intradevar e mai puturoasa decat 320d ..dar la mine nu conteaza asa mult sportivitatea. E60 e mai elegant si mai finut fata de E90 si arata intr-un mare fel.

Sunt tare curios de ce consum poate sa aiba motorul de 2.2 si de costurile de intretinere cat de mari ar putea fi.

Link to comment
Share on other sites

in primul rand daca bugetul tau e 15000 orienteaza-te spre e90...pentru e60 trebuie ceva mai mult, daca vrei masina in mintile ei

 

Am vĂŁzut E60 foarte ok la 16 000 €.

 

MaÂşina nu avea opĂžiuni dar nu avea nici un fel de problemĂŁ tehnicĂŁ.

 

 

asta la prima vedere

Link to comment
Share on other sites

in primul rand daca bugetul tau e 15000 orienteaza-te spre e90...pentru e60 trebuie ceva mai mult, daca vrei masina in mintile ei

 

Am vĂŁzut E60 foarte ok la 16 000 €.

 

MaÂşina nu avea opĂžiuni dar nu avea nici un fel de problemĂŁ tehnicĂŁ.

 

 

fara optiuni e useless din punctul meu de vedere.

 

as putea sa imi iau e60 chel oricand, dar prefer sa-mi iau ce vreau eu cand o sa-mi permit ...adica 525i sau 530i,steptronic, scaune sport, active steering, xenon, pachet M, navi mare si maxim 125.000 km...

 

on topic: e60 e alta clasa fata de e90, nu as sta pe ganduri....iar referitor la faptul ca 520i 170 cai e submotorizat eu zic sa faci un drive test si hotarasti singur pentru ca parerile sunt subiective...eu cred ca nu e puturos deloc.

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.