Jump to content

Cutie Automata


xpander

Recommended Posts

Am condus un passat din 98 cu automata si e cu totul altceva, am inceput sa ma gandesc serios la un E34 sau E36 automat (care vad ca nu prea se cumpara la noi).

 

Am citit si topicul despre automata vs manuala si am vazut ca accentul se pune pe modelele noi SMG & co. Dar ce dezavantaje are o automata de generatie mai veche ('92-'95) ?

 

Din cate am inteles ar fi consumul mai mare cu cel putin 2 litri fata de manuala si pierdere de 10% din puterea motorului. Sunt reale datele astea ? Ce alte dezavantaje mai are fata de cea manuala ?

Link to comment
Share on other sites

Am avut mult timp E34 524td cu cutie automata,dupa 140 demii de kilometrii parcursi cu ea am aflat ca ar trebui schimbat uleiul si filtrul la cutie cam la 70 de mii :blink:,m-am grabit repede sa-l schimb (mai bine o lasam in pace) si la 3 zile a cazut,nu mai schimba treptele decit la turatie mica,asa ca am luat alta cutie dar masina nu a mai fost niciodata la fel (sint niste reglaje pe acolo);teoretic iti va consuma cu 1 l mai mult dar daca mergi mai mult in oras e f buna,,problema e ca dupa un numar de kilometrii nu mai prezinta incredere ca una manuala(daca se strica se repara greu si scump).Personal nu o recomand daca are multi kilometrii.(depinde si cit vrei sa tii masina)
Link to comment
Share on other sites

Bine, deci consuma 1l mai mult si trebuie intretinuta. Mai departe...

 

Alte impresii? Chestia aia cu 10% pierdere in putere e reala? Patineaza mult? Smuceste? Kickdown-ul este bun (adica reactioneaza cum te-ai astepta - Am mers cu un Espero automat cu motor de 90CP shi daca ii dadei blana, kickdown-ul o baga in 1, indiferent de viteza de mers. De cateva ori am zis ca explodeaza motorashul ala de 1,5DOHC) ? Care sunt diferentele intre modul Economic si Sport? Schimba aiurea in condus normal? Mai ulte detalii, va rog, cei ce aveti/(ati avut) automata aia de pe E34.

 

@xpander: de ce te referi la "cutia automata 92-95"? Inainte, pe E34 (adica 88-92) era alta cutie automata? - Ma intereseaza un E34 automat, shi sa stiu ce aleg...

 

10x

Link to comment
Share on other sites

la mine la e39 523i am 170 cp cu cutie automata, nu stiu ca cel cu cutie manuala sa aiba mai putini cp. o cutie automata menajeaza mereu motorul, pe cand cu cea manuala, mai menajezi motorul, dar mai si uiti, mai mergi subturat sau supra turat... plus ca funcita pilotului automat, se potriveste mult mai bine pe o cutie automata. kick downul e ok, schimba intr-o treapta inferioara. pe modul sport schimba la rosu, la 6300 rotatii. cateodata chiar simti ca smuceste ca schimba treapta, superioara sau inferioara. despre turatia la care schimba, am citit ca are un computer care inregistreaza stilul de condus si in functie de asta schimba diferit, isi da seama cand vrei sai dai mai tare asa sau cand vrei sa mergi mai linistit.

 

despre intretinere, ce sa zic, eu stiu ca la a mea nu trebuie sa schimb uleiul deloc. oricum nu vad ce legatura poate sa aiba, daca schimbi uleiul sa nu mai functioneze... ar ami fi un dezavantaj ca cica se duc ami repede placutele de frana...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.