Jump to content

Curs Pilotaj dedicat BMWClub Romania


X X L

Recommended Posts

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ma indoiesc ca cineva se astepta sa fie moca , nu cred ca asta ar fi una din probleme , eu sunt din Bacau si unu nu as veni din simplu considerent ca nu vreau sa-mi dau masina sa mi-o ''testeze'' nimeni chiar fiind el pilot de curse.

Am vazut din pacate ce respect au pilotii astia pentru masinile altora si nu le-as da masina pt nimic in lume.

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca n-ai inteles nimic din tot ce am scris eu mai sus... reiese de undeva ca trebuie sa dai pilotului masina ta sa ti-o faca praf ???

 

dimpotriva, am spus ca pentru limitarea costurilor acestui curs, cel mai potrivit e sa vina fiecare cu masina lui...

 

oricum, daca nici in varianta de 800 EUR cu Danny UNGUR si nici varianta de 400 EUR cu Claudiu DAVID nu va convine, e EVIDENT ca nu aveti idee ce inseamna un curs de pilotaj...

 

mai era unul p-aici care zicea ca vine cu masina pe un teren prin Bucuresti, sa o testeze, mai multe week-enduri la rand... <_>

 

scuze, dar pilotajul nu se rezuma la a conduce o masina printre jaloane sau la a face intoarceri/drifturi controlate si sa dai 200 EUR/zi pt asta...

 

v-o spun din proprie experienta... eu am facut karting de mic, am trecut prin mai multe faze, ultima fiind BMW Winter Fahrer Training...

 

oricum, m-am lamurit cu privire la orice tip de initiative de genul asta...

 

cine doreste un curs de pilotaj, are de unde alege pe piata libera...

 

bafta maxima tuturor !

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa te superi pe mine eu doar mi-am spus parerea ,stiu ,da nimeni nu mi-a cerut-o doar mi-am exprimat-o asta nu inseamna ca si ceilalti colegi mi-o impartasesc.

Nu am vrut sa supar pe nimeni dar uite un exemplu :

in urma acestui test a trebui sa lase masina in camp ca a reusit sa rupa o roata pe campurile alea din pacate nu e filmat.

Inca o data imi cer scuze nu am vrut sa supar pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Ma intereseaza si pe mine;

 

Variantele ar fi:

 

1. 350 euro 2 zile / locatie Titu la http://www.pilotaj-auto.ro/cursuri.htm

Pretul mic are neajunsurile lui - Masinile puse la dispozitie sunt Dacii Nova motor 1600 cmc

2. 1000 euro+TVA 2 zile Titi Aur / locatie ciolpani la http://www.titiaur.ro/cursuriscoala

Insa are masa de pranz inclusa :) Masinile puse la dispozitie: Mitsubishi Lancer EVO IX 350 cp; subaru, bmw, clio

 

Sunt convins ca nu e nimeni suficient de naiv sa isi inchipuie ca o sa lase un incepator cu Mitsubishi Lancer EVO IX 350 cp;

Probabil pentru incepatori vom beneficia doar de clio sau bmw (160 CP)

 

Acestea sunt extremele ca sa zic asa; Aproape de bucuresti

 

Ar mai fi:

450 cu renault GT in covasna http://www.autocrono.ro/modules.php?name=P...p=show&id=6

Asigura si:

Sesiuni de antrenamente

Clubul Auto Crono, asigurĂŁ inchiderea unor porĂžiuni de drum pentru antrenamente si teste echipajelor de raliu si de viteza in coasta.

La antrenamente se asigurĂŁ: lampa de start, fotocelulĂŁ, comunicare si salvare.

 

Deci putem inchiria traseul si merge cu masinile noastre (eu nu vreau sa trag de masina personala - cu bmw-ul pe macadam e cam tras de par; nici pe astfalt nu as fi prea incantat sa conduc la limita).

 

Oferta gasita-negociata de XXL e buna - avand in vedere tot ce ofera. Preturile e clar pe unde se invart.

 

Am atasat toate scolile acreditate de FRAS in fisierul atasat

 

Pentru cei care nu vor nici sa vina cu masina din dotare, nu vor nici sa mearga departe, nu vor sa dea mai mult de 10-20 de euro ar fi varianta karting tunari

post-9166-1251556569_thumb.jpg

post-9166-1251556592_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si eu zic acelasi lucru; Fara bani nu se poate. Sa inchiriezi un logan costa 70 euro pe zi sau chiar mai mult.

Din motive de siguranta (lipsa roll cage) eu nu as vrea sa merg cu masina personala la limita. As vrea cu masina scolii. Prefer o dacie cu roll cage si scaune atestate si centuri in 5 puncte decat bmw-ul. Cu Stefan Vasile deja am facut un curs cu masini ceva mai puternice si tractiune fata (seat ibitza).

 

As vrea si eu ceva cu tractiune spate. (asa cum isi doresc multi).

 

Cu masina personala nu as merge decat in afara romaniei unde sunt piste speciale ci spatii mari de degajare; Preturile de inchiriere sunt chiar convenabile (includ si un tur cu un trainer; sedinte teoretice; asigurare; casca de protectie).

http://sachsenring.de/index.php?id=33&L=1

http://sachsenring.de/index.php?id=91&L=1

Costurile legate de deplasare-hotel fac afacerea putin profitabila. 250 euro motorina; 80x2 hotelul; + mancarea

Link to comment
Share on other sites

motanule, ideea e frumoasa...oamenii dau inapoi cand e de dat bani.Toti se asteapta sa fie gratis :lol: . Ce gasise XXL era suuperb si aveam si masini de la Bavaria.DEH , nu ai cu cine :)

mare adevar ai grait, @paco !!!

Link to comment
Share on other sites

deocamdata, nici nu mai indraznesc sa mai redeschid subiectul cu niciun pilot...

 

oamenii au inteles ca exista pasionati adevarati pentru un curs de pilotaj, dar din pacate nu isi puteau imagina cum de se retrag pe capete cand e vorba de costuri...

 

oricum, in momentul de fata, sunt prins cu intalnirea anuala si apoi cu deschiderea clubului / lansarea revistei BMWMagazine...

 

vara e cam pe terminate, poate reusim ceva la iarna, asta daca vreti...

 

eu anul trecut am fost la WinterFahrer Training la Lungau si a fost placut... interesant, chiar :)

 

in sensul ca am invatat sa dau atentie unor aspecte minore, dar foarte importante in conditii de criza...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

interes exista peste tot, preocupare mai nicaieri... :)

 

no offence, please ... :lol:

 

ONTOPIC:

 

daca totusi reusim si "incropim" o serie de 8-10 parrticipanti, cursul de pilotaj poate fi realizat... si e ceva diferit de ceea ce stie majoritatea sa faca...

Link to comment
Share on other sites

ufffff.... sorry ca in ultima perioada n-am mai avut timp de nimic si ca de-abia acum am mai aflat noutati in legatura cu cursul...

 

evident, ma inscriu pe lista. Singura rugaminte ar fi sa ma anuntati (telefon, mail) in clipa in care s-a stabilit ceva si ne-am strans destul de multi pentru a organiza o grupa.

 

:)

 

@ XXL: lasa ca incet, incet ne strangem... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
ufffff.... sorry ca in ultima perioada n-am mai avut timp de nimic si ca de-abia acum am mai aflat noutati in legatura cu cursul...

 

evident, ma inscriu pe lista. Singura rugaminte ar fi sa ma anuntati (telefon, mail) in clipa in care s-a stabilit ceva si ne-am strans destul de multi pentru a organiza o grupa.

 

:)

 

@ XXL: lasa ca incet, incet ne strangem... :)

XXL, fa o lista cu toti cei care au spus ca sunt doritori la orice ora sa vedem cati sunt....3-5-7...

 

hai sa vedem, totusi...

1. suri

2. OanaS

3. PityWPN

4. Paco

5. sorinnn

6. ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.