Jump to content

Curs Pilotaj dedicat BMWClub Romania


X X L

Recommended Posts

LISTA PARTICIPANTILOR

(deocamdata cu username, urmand ca in paralel cu postarea aici, sa imi trimita fiecare un PM cu datele personale:

nume, prenume, de cand detine permis de conducere, adresa de domiciliu, si nr. de telefon pt contact):

 

1. X X L

2. pie

3. paco

4. Robert D.

5. ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

se mai anunta cineva ca amator / profesionist pentru senzatii tari ?

 

cu cat e gasca mai mare, cu atat creste si discountul...

am vazut ca este un curs dedicat BMWclub, dar mai sunt si altii doritorii care au auzit ca o merg eu si ....... apropo, sunt toti posesori de bmw, dar deocamdata ma abtin de la detalii pt ca e dedicat!!!!

 

ar fii frumos o intalnire asa de primavara cu ceva mai special!!!!

Link to comment
Share on other sites

dedicat sau nu, nu impiedica pe nimeni sa participe chiar daca nu e membru BMWClub, mai ales ca sunt posesori de BMW...

 

de principiu, am discutat sa facem un pas in directia asta pe la jumatatea lui aprilie, adica in 11-12.04.09

 

daca nu se vor anunta cel putin 5-7 participanti (o grupa), atunci va spun clar ca e foarte greu sa facem vreo economie la costuri...

 

 

L.E.

ar mai fi o varianta pentru un curs (de data asta nu de pilotaj WRC), dar intrucat e inca in discutii, vom vedea cand, cum si cu cine reusim sa o punem in practica...

 

oricum, sper ca va fi o mare si placuta surpriza <_>

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

LISTA PARTICIPANTILOR

(deocamdata cu username, urmand ca in paralel cu postarea aici, sa imi trimita fiecare un PM cu datele personale:

nume, prenume, de cand detine permis de conducere, adresa de domiciliu, si nr. de telefon pt contact):

fac o modificare aici:

1. X X L

2. pie ???

3. paco

4. Robert D.

5. ...

 

am fost in week-end la straja si mi-am pus piciorul in ghips ca am cazut cu schiurile destul de nasol (nu e rupt dar e problema cu ligamentele incrucisate de la genunchi) figurile se platesc intotdeauna. pt cateva secunde de placere stau imobilizat vreo cateva zile (sper eu sa nu fie mai mult)<_< :)

imi pare rau......vineri merg sa imi scoata ghipsul si sa vad ce urmeaza sa fac: daca mai trebuie sa tin ghipsul sau nu!!! sper sa nu :bashwall:

 

atat de mult imi doresc!!!!

 

sper sa nu fii influentat negativ....oricum nu am vrut sa ma sterg de pe lista inca!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

NOUTATI !!!

 

lucrurile au luat totusi o intorsatura favorabila, in sensul ca, dupa tentativa de curs cu Danny UNGUR (WRC) la Ciolpani, am mai primit o serie de raspunsuri pozitive, atat de la BMW Fahrer Training, cat si de la alt pilot roman care colaboreaza foarte strans cu BMW Grup AG, Claudiu David...

 

cu acesta am discutat despre cursul de pilotaj si la lansarea cartii "Never stand still" si s-a aratat foarte dispus sa ne ajute...

 

costurile per-diem/persoana cu BMW Fahrer Training ar ajunge undeva la 350-400 euro, iar cu Claudiu David (+ 1 pilot asistent) ar insemna aprox.200 Euro de persoana, pentru o zi de training cu masina proprie...

 

calculele sunt estimative, si au fost efectuate pe o serie de 10 persoane, timp de 2 zile...

 

personal, stiu cam ce pot cei de la BMW Fahrer Training, care au niste programe de instruire destul de bune, dar totusi costisitoare... din acest punct de vedere, cu exceptia programului de WinterFahrer Training care este spectaculos, nu as insista cu recomandari in aceasta directie... :)

 

in consecinta, va supun atentiei aceste 2 posibilitati, desi inclin sa o iau in calcul doar pe cea "romaneasca", adica sa mergem pe varianta Claudiu David... e mai simpla de realizat, mai putin costisitoare si de ce nu, chiar mai bogata in informatie <_>

 

detalii de principiu:

1. locul organizarii: - Bacau, pistele de la clubul Selena...

2. perioada: - de stabilit, in functie de optiunile voastre...

3. avantaje: - limba ROMANA la instruire (cei care mai au idee despre asta, stiu ca e vitala intelegerea cu instructorul), masinile sunt cele proprii (pana la o posibila obtinere a unora de la sponsori sau BMW Grup), iar inscrierea se face in ordine, fara prioritati ...

4. costuri: - 200 euro/pers./zi.

 

cu cat sunt mai multe persoane pe serie, sau mai multe serii, cu atat costurile individuale/zi se pot diminua...

 

pe scurt, beneficiem de sprijinul nemijlocit al BMW Grup Romania, asa incat demersurile noastre sa aiba o anumita "greutate"... e posibil sa angrenam in acest demers si cativa sponsori, asa ca si din acest punct de vedere lucrurile vor fi putea fi apreciate ca pozitive...

 

totul depinde DOAR de noi !

 

este foarte important sa stim numarul de participanti, inainte de a ne angaja in orice demers cu pilotii, sponsorii, etc...

 

doar daca sunteti doritori de a participa la acest curs, v-as ruga sa va postati AICI, display-name-ul, in ordine, impreuna cu perioada pentru care optati (recomand sfarsituri de saptamana din luna IUNIE), urmand ca sa imi dati ulterior prin PM si datele de contact (nume, prenume, adresa, nr.telefon, marca/tip/nr.masina, etc...)

 

1. XXL - oricand

2. ...

Link to comment
Share on other sites

NOUTATI !!!

 

lucrurile au luat totusi o intorsatura favorabila, in sensul ca, dupa tentativa de curs cu Danny UNGUR (WRC) la Ciolpani, am mai primit o serie de raspunsuri pozitive, atat de la BMW Fahrer Training, cat si de la alt pilot roman care colaboreaza foarte strans cu BMW Grup AG, Claudiu David...

 

cu acesta am discutat despre cursul de pilotaj si la lansarea cartii "Never stand still" si s-a aratat foarte dispus sa ne ajute...

 

costurile per-diem/persoana cu BMW Fahrer Training ar ajunge undeva la 350-400 euro, iar cu Claudiu David (+ 1 pilot asistent) ar insemna aprox.200 Euro de persoana, pentru o zi de training cu masina proprie...

 

calculele sunt estimative, si au fost efectuate pe o serie de 10 persoane, timp de 2 zile...

 

personal, stiu cam ce pot cei de la BMW Fahrer Training, care au niste programe de instruire destul de bune, dar totusi costisitoare... din acest punct de vedere, cu exceptia programului de WinterFahrer Training care este spectaculos, nu as insista cu recomandari in aceasta directie... :bashwall:

 

in consecinta, va supun atentiei aceste 2 posibilitati, desi inclin sa o iau in calcul doar pe cea "romaneasca", adica sa mergem pe varianta Claudiu David... e mai simpla de realizat, mai putin costisitoare si de ce nu, chiar mai bogata in informatie :)

 

detalii de principiu:

1. locul organizarii: - Bacau, pistele de la clubul Selena...

2. perioada: - de stabilit, in functie de optiunile voastre...

3. avantaje: - limba ROMANA la instruire (cei care mai au idee despre asta, stiu ca e vitala intelegerea cu instructorul), masinile sunt cele proprii (pana la o posibila obtinere a unora de la sponsori sau BMW Grup), iar inscrierea se face in ordine, fara prioritati ...

4. costuri: - 200 euro/pers./zi.

 

cu cat sunt mai multe persoane pe serie, sau mai multe serii, cu atat costurile individuale/zi se pot diminua...

 

pe scurt, beneficiem de sprijinul nemijlocit al BMW Grup Romania, asa incat demersurile noastre sa aiba o anumita "greutate"... e posibil sa angrenam in acest demers si cativa sponsori, asa ca si din acest punct de vedere lucrurile vor fi putea fi apreciate ca pozitive...

 

totul depinde DOAR de noi !

 

este foarte important sa stim numarul de participanti, inainte de a ne angaja in orice demers cu pilotii, sponsorii, etc...

 

doar daca sunteti doritori de a participa la acest curs, v-as ruga sa va postati AICI, display-name-ul, in ordine, impreuna cu perioada pentru care optati (recomand sfarsituri de saptamana din luna IUNIE), urmand ca sa imi dati ulterior prin PM si datele de contact (nume, prenume, adresa, nr.telefon, marca/tip/nr.masina, etc...)

 

doar atatia ?

1. XXL

2. Paco

3. Robert D.

4. ...

 

unde sunt restul de doritori care au umplut primele pagini ale acestui topic ?

<_>

Link to comment
Share on other sites

pacat, poate reusim sa facem cumva sa mearga treaba in continuare....deh criza asta nu e benefica pt toata lumea....dar cu o suta doua in plus reusim sa facem acest curs de pilotaj posibil, eu chiar imi doresc si afara ar fi un pic prea scump pt mine <_<
Link to comment
Share on other sites

in principiu m-as baga si eu dar am nevoie de o informatie si anume data exacta a acestui proiect am un program haotic care se schimba de pe o zi pe alta si trebuie sa stiu sigur cand sa anulex orice pt cele 2 zile de training asca ca atunci cand hotarati data exacta da-ti un pm sau scrieti pe topic
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Si eu visez de mult timp la un curs de pilotaj.

Din pacate, cursul ce se va organiza la Bacau nu mi se prea potriveste deoarece masina mea nu se preteaza la asa ceva (un E34 diesel de 14 ani si cu 400.000 de km la bord nu prea este de condus de circuit + ca masina personala se menajeaza din instinct).

 

Astazi, de ziua mea, am primit cadou din partea sotiei o participare la un curs de pilotaj la scoala lui Titi Aur (mai bine spus banii necesari pentru asta).

Daca la cursul organizat de BMWCLUB exista posibilitatea de a participa pe alta masina decat cea proprie, voi participa si eu, daca nu, atunci voi alege cursurile organizate de Titi Aur.

 

Va multumesc si astept cu nerabdare detalii suplimentare, cand vor fi disponibile.

 

Dani.

Link to comment
Share on other sites

@Dani, succes !

 

se pare ca orice initiativa, indiferent de sustinere, e lovita de lipsa participantilor (intr-un numar minim suficient)... <_>

 

asta este...

 

eu voi mai incerca sa gasim si alte variante, dar credeti-ma ca nu ne poate organiza nimeni, nimic, in mod GRATUIT...

Link to comment
Share on other sites

se pare ca este foarte scump 200 euro doar pentru o zi. as fi vrut sa merg si eu si m-am anuntat pe paginile celelalte, insa la bucuresti chiar nu se poate organiza sau mai aproape? asta pana la urma nu e un impediment insa eu as veni pentru 2-3 ore in week-end cu masina sa invat cate ceva, contra cost binenteles , si astfel costurile ar fi mai mici. si putem repeta la 2 week-enduri. e doar o parere, sper ca nu a deranjat. si eu am o masina foarte veche din 96 dar cred ca o sa reziste foarte bine. bafta
Link to comment
Share on other sites

200 de euro.

 

Totul depinde cu ce se face comparatia.

 

De exemplu o ora de meditatii pentru un elev costa 40 de lei.

Atunci e scump 200 de euro /zi pentru a invata tehnici de condus / pilotaj? eu zic ca nu.

 

Daca cineva nu-si permite suma asta ... e clar: E SCUMP.

Dar nici nu se face chestia asta lunar ...

 

Eu tocmai am vorbit la telefon cu Titi Aur. In 30-31 mai voi fi prezent la cursul organizat la scoala lui de pilotaj.

Aveam si alte variante:

 

Stefan Vasile - dar era doar o masina (Dacia Nova GTI cu tractiune fata)

Dan Gartofan - nu avea masini cu tractiune spate, doar fata si integrala (Logan si Impreza)

 

La Titi Aur sunt toate cele 3 tipuri de tractiuni.

 

Eu fiind din Arad, vor fi si costuri suplimentare (drum, cazare hotel, mancare seara, etc.) dar eu sper ca merita.

 

Oricum voi reveni cu detalii si poze dupa efectuarea cursului.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.