Jump to content

Detalii BMW 750i/iL E38!


raduch

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

parca trebuie doar model mai nou ca masina recarosata adica daca masina care se recaroseaza e 94 masina donatoare trebuie sa fie minim 94,motorul nu trebuie neaparat sa fie acelasi se presupune ca schimbi doar caroseria <_< binenteles de preferat e sa ai acelasi motor :)
Link to comment
Share on other sites

tu lipseai... sa mor, chiar ma intrebam cand apare Ciupanezu' :)

 

Acum, tu mai ramane sa te superi pe mine si cercul e complet.

 

Eu am vrut sa subliniez ca nu mai merita un e38 acum, decat daca esti colectionar, aceasta masina, in speta 750Li, are nevoie de o intretinere si de o ingrijire deosebita, asta daca vrei sa ai un e38 care sa reprezinte seria 7, nu o carpeala cum suntem obisnuiti pe aici...stii bine ce zic.

 

Nu am spus ca ar fi caruta, ba chiar am spus ca din punctul meu de vedere este cel mai "frumos" (un cuvant simplu dar adevarat) model BMW din toate timpurile, tocmai de aia, nu cred ca poate fi destinat oricui pentru folosinta si intretinere. Tocmai ca sunt fan e38 spun aceste lucruri.

 

<_<

 

Nu mă supăr.

 

Eu cred că merită dacă eşti pasionat, nu neapărat colecţionar.

Ştiu că sunt scumpe ca ĂŽntreţinere, ştiu ce ĂŽnseamnă să bagi bani ĂŽntr-o maşină de genul acesta.

 

Ănţeleg ce vrei să spui, ĂŽnsă sunt sigur că dacă unui pasionat ĂŽi place foarte mult acest model şi are un venit peste mediu, va fi foarte satisfăcut de această maşină.

 

Un E38 ĂŽntr-o stare impecabilă, foarte dotat şi cu un motor V8 sau V12 este o ĂŽncântare.

 

Spuneai că E38 este o maşină depăşită tehnic.

Un 750i face suta ĂŽn vreo 6.5 sau 6.6 secunde, eu cred că este ĂŽncă o maşină foarte rapidă comparativ cu alte maşini de pe străzi.

 

Ăn plus, dacă te referi la faptul că nu are decât 320 cp pentru cilindreea de 5400 cmc, chiar nu contează acest lucru.

Muscle car-urile au motoare mult mai mari pentru aceeaşi putere şi totuşi sunt foarte iubite şi căutate.

 

O astfel de maşină nu este cumpărată cu mintea ci cu inima.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

asa este ''o incantare''..ca sa te citez pe tine!....deci alta varianta nu am cu taxa asta ........de neam prost ca sa nu zic altceva in afara de recarosare dar masina inscrisa aici sa fie cel putin de acelasi an cu masina adusa daca am inteles eu bine..?multumesc..
Link to comment
Share on other sites

Tu vrei sĂŁ spui cĂŁ ĂŽĂži era ruÂşine sĂŁ mergi cu E34 acum 2 ani?

 

Nu-Ăži plĂŁcea sĂŁ mergi cu ea? Nu ai amintiri plĂŁcute legate de ea?

 

Nu conteazã cât de veche este maºina, conteazã ce senzaÞii ÎÞi provoacã.

 

Nu conteazã nici faptul cã o maºinã mai veche Înghite mai mulÞi bani decât una nouã atâta timp cât Þie ÎÞi place.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Tu vrei sĂŁ spui cĂŁ ĂŽĂži era ruÂşine sĂŁ mergi cu E34 acum 2 ani?

 

Nu-Ăži plĂŁcea sĂŁ mergi cu ea? Nu ai amintiri plĂŁcute legate de ea?

 

Nu conteazã cât de veche este maºina, conteazã ce senzaÞii ÎÞi provoacã.

 

Nu conteazã nici faptul cã o maºinã mai veche Înghite mai mulÞi bani decât una nouã atâta timp cât Þie ÎÞi place.

 

Sigur ca da, masina aia imi va ramane in suflet pentru vecie, dar am bagat bani in ea in mod constant si asta pentru ca am ales cu mintea nu cu inima sa fac asta... ala a fost primul meu BMW, aveam atunci si o masina mult mai noua la dispozitie, dar e34-ul ala m-a obsedat.

 

Nu l-as fi luat niciodata decat daca nu as fi stiut ca imi pot permite sa il intretin si sa il reconditionez...ca asta am facut practic.

 

Costa mai mult si cred ca suntem de acord, sa intretii sau sa reconditionezi o masina mai veche decat una noua.

 

Multi cumpara masini vechi, dar foarte putini o fac din pasiune pt marca. :)

 

Se cumpara masini SH de 16 ani si se folosesc pise sh la frane sau directie, se apeleaza la ciurucuri si combinatii din demolari sau furturi... asta e o porcarie si asta e porcaria, pasiunea nu exista aici <_<

Link to comment
Share on other sites

Sunt total de acord.

 

Eu mã refer la situaÞia când ÎÞi permiÞi cu adevãrat sã ai o asemenea maºinã, când nu te zgârceºti la piese, când chiar iubeºti acea maºinã ºi vrei sã o aduci la o stare tehnicã ºi opticã cât mai bunã.

 

Este clar cã decât sã iei o maºinã veche doar pentru faptul cã este ieftinã ca apoi sã tragi de ea ºi sã o cârpeºti, mai bine cumperi o maºinã mai nouã dar mai banalã pe care sã Þi-o permiÞi cu adevãrat.

 

Degeaba ai seria 7, degeaba ai un BMW, dacĂŁ este vorba de un cazan.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Sunt total de acord.

 

Eu mã refer la situaÞia când ÎÞi permiÞi cu adevãrat sã ai o asemenea maºinã, când nu te zgârceºti la piese, când chiar iubeºti acea maºinã ºi vrei sã o aduci la o stare tehnicã ºi opticã cât mai bunã.

 

Este clar cã decât sã iei o maºinã veche doar pentru faptul cã este ieftinã ca apoi sã tragi de ea ºi sã o cârpeºti, mai bine cumperi o maºinã mai nouã dar mai banalã pe care sã Þi-o permiÞi cu adevãrat.

 

Degeaba ai seria 7, degeaba ai un BMW, dacĂŁ este vorba de un cazan.

 

putini care gandesc ca tine sunt :) (Yoda style)

 

din punctul meu de vedere, cine isi cumpara un e38 si vrea sa il tin sus si verde, trebuie sa aiba o situatie materiala atat de buna incat asta sa fie un hobby...stim bine ca nu este cazul aici <_<

 

nu voi mai continua.

 

Bafta cu alegerea initiatorului, sper din tot sufletul sa nu am dreptate in privinta ta si o spun cu toata sinceritatea.

Link to comment
Share on other sites

eu as zice chiar SENZATIONALA!!!!!!!!!!!!!!

 

sau am pe cineva in germania si ma gandeam daca se poate sa o inscriu pe numele lui si sa merg asa cu numere de germania dar nu stiu cat este taxa si acolo...(mentionez ca masina este din olanda...)...si daca se poate..

Link to comment
Share on other sites

taxa in Germania pentru tot ce depaseste 5L capacitate cilindrica e mare, sare de 1000 de euro pe an indiferent de ce euro e. Poti da in judecata statul si sa iti iei taxa inapoi. Dar trebuie sa ai totusi banii sa o platesti initial. Stiu sigur ca ai sanse sa o inmatriculezi fara taxa, dar trebuie sa dai in judecata si prefectura deci devine mai costistor si acolo poti pierde. COnsulta un avocat. La 5000 de euro taxa cu siguranta merita 1-2 mil sa vorbesti macar cu un avocat bunicel.

Mai e o posibilitate, taxa oricum dispare pana la sfarsitul anului.

I-ati niste numere zoll pe o luna si cu inca 3 luni numere rosii in Romania ai scapi . Poti face o pauza intre astea 2 intervale si te ocopi de ea, cu siguranta o sa trebuiasca cate ceva reparat/reconditionat la ea.

Link to comment
Share on other sites

asta e ca nu cred ca o sa mai bag ceva bani decat cred niste jante..masina arata foarte bine...an 2000 si dupa cate mi-a zis totul merge perfect...eu ma gandeam sa fac ceva fara sa dau taxa la inceput dar nu cred ca se poate ceva...
Link to comment
Share on other sites

toate masinile SH merg perfect si sunt impecabile. Eu unul ma mir de ce lumea le mai vinde. Probabil 95% din cumparatorii de masini noi care isi vand masinile vechi le cumpara doar ca chestie de fashion sau snobism....

O sa descoperi sigur ceva dupa ce faci 1000 de km. Cateodata e ceva marunt dar poate fi costisitor sau daca ai ghinion e ceva mai scump. Lasa jantele pe mai tarziu.. daca o cumperi mergi cu masina 1-2k km si apoi mai vezi.

Eu am patit-o cu un rahat de scaun pe care imi cer astia aici 600 de euro in service la un e34... sper sa gasesc un service care sa schimbe piesele defecte nu sa il schimbe cu totul. Asta e doar un exemplu. In rest masina e ok .. dar tot mai am mici maruntisuri de bagat asa de vreo 600 - 700 de euro cel putin doar sa o fac tehnic OK....consumabile ce e drept dar costa si alea..ca de exemplu discuri de frana, curele auxialiare.. se aduna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.