Jump to content

Detalii BMW 750i/iL E38!


raduch

Recommended Posts

aia zic ca are 113.600km..acum eu nu am de unde sa stiu daca sunt reali sau nu....ei zic ca au acte tot....saptarul meu avea peste 200.000km si amortizoarele erau bune...nu perfecte dar bune..mai mergeau ceva...

Nimeni nu vrea sa te sperie, banuiesc ca ai inteles idea. Din cate am inteles nici nu ai vazut live masina inca . Socoteala de acasa cu aia din targ..mai greu. Eu unul nu as miza ca nu mai bag nici un ban intr-o masina SH. Fa un testdrive, du-o la reprezentanta sa ii fac un test la sange cu o estimare a costului eventualelor probleme si vezi si tu ..oricum nu as da toti banii pe ea fara nici o rezerva, si apoi sa tragi de ea avand tot felul de probleme ca nu o poti baga in service. Dar ma rog e treaba ta.

Iti doresc mult noroc la achizitie si sa te vedem la "masina mea"

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cine are idei cum sa scap de taxa sau stie altceva .....il astept cu vadit interes!!!multumesc

am si eu un e38 dar l-am inmatriculat pe firma mea din germania si acum chiar vreau sa il vand pt k mi-as dorii si eu un 740 sau 750, pt k am gasit niste masini superbe in germania si la bani putini si ffff ingrijite de niste mosi pasionati dar ii cam rup impozitele. hai sa te invat ce m-o invatat si pe mine cineva de la finante. SE POT INMATRICULA MASINI PE HANDICAPATI initial se specifica la lege ca doar CEI CU HANDICAP LOCOMOTOR dar dak ai tu pe cineva cu orice alt haidicap te treci pe foia aia k insotitor al aluia cu handicap si poti inmatricula masina cu max 500 lei. si scapi si de impozit pt k hadicapatii nu platesc in romania impozit, adica costu ar fii cam asigurarea dar cred ca nu mai ii cazu sa te uiti la valoarea ei dupa ce ai scapat de alte cheltuieli. Dar crede-ma in romania orice problema ai ii fff costisitoare, eu am patit pe pielea mea.

Edited by Stefan M
Link to comment
Share on other sites

am un prieten care a terminat drept administrativ si lucreaza la o prefectura. NU am inteles exact pe ce lege se bazeaza dar se poate imatricula masina fara taxa, pana cand castigi procesul cu fiscul.

Pentru asta trebuie sa te judeci cu prefectura, pentru ca institutiile din subordinea ei sunt raspunzatoare de inmatriculari.

Iti faci Rar aduni actele necesare, faci dosarul tot in afara de taxa de prima inmatriculare. Te prezinti cu el, il refuza, ii rogi sa dea in scris motivul refuzului si cu ala te duci la avocat si dai in judecata prefectura somandui sa iti inmatriculeze masina pana te lamuresti cu fiscul daca taxa aia e legala sau nu. E mai dificil si complicat dar eu stiu 3 persoane care au reusit treaba asta, ajutate de prietenul asta al meu.

Nu e garantat ca vei castiga, spre deosebire de procesul impotrica fiscului unde si un avocat vai de mama lui in principiu castiga fara probleme. Dar trebui sa ai banii initiali de taxa.. si cheltui ceva si pe avocat oricum.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Nu se mai poate .

Nici cu persoanele cu deficiente,nici cu veterani de razboi,nici cu insotitor.

Din cate ne-am interesat aici in Bh,nu mai merge treaba.

Daca cineva are date elocvente,CLARE,asupra legii in vigoare,il rog sa le publice!

se poate eu stiu pe cineva care a facut ce am mentionat eu mai sus. Se poate ori unde. Nu numai in jud timis. eu am vb cu un prof de la mine de la scoala (drept administrativ) si mi-a explicat el cam ce acte trebuiesc facute, exista si treaba cu judecata dar necesita timp. nu am date CLARE cum se procedeaza dar eu dupa ce imi vand masina si merg si aduc motor mai mare am sa o inmatriculez cu acea lege si atunci am sa va spun ce si cum am facut. stiu persoane care au inmatriculat asa si nu platesc nici impozitu si nici macar nu is ruda cu persoana pe care o inmatriculat masina el nu ii proprietar dar are ceva act notarial in care se specifica ca are toate drepturile asupra masinii. deci ii cam proprietar dar nu si cu numele, ii un contract facut la notar cu 3 martori si cu acordul rudelor celui care au inmatriculat masina. nu stiu exact cum se porcedeaza stiu k nu are drept sa schimbe proprietaru timp de 5 ani. contactati un avocat sau cineva pt ca eu nu siut sa va explic amanuntit

Edited by Stefan M
Link to comment
Share on other sites

eu as astepta sa vedem ce se intampla cu taxa. de scos o vor scoate, dar cine stie ce impozit o sa puna pe capacitate corelata cu norma de poluare.

 

e38 mi se pare unul din cele mai frumoase modele facute vreodata. prima data l-am vazut in filmul "the game", fiind condus de Michael Douglas. cred ca era un 740i.

 

mie personal nu intretinerea mi se pare cel mai greu de suportat. daca ai noroc si aduci o masina buna, la care intretinerea sa nu fie dublata de plimbari neprevazute prin service, o sa ai o masina destul de rara, chiar si pt germania.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

radiator nou 137 euro+ 5 transport ( germania) pacat doar ca pt modelul meu nu potriveste <_< asa ca deocamdata este la pastrare in beci

~al 2-lea radiator 6oo ron din tara

~ ulei - 3 schimburi ( 25 ron /l la negru)

~filtru benzina 80 ron

~filtre ulei 3 la cca 40 ron /buc

~2 testari 85 ron ( restul fiind barter)

~freon 50 ron

~6 bujii BERU TITAN 80 RON ( 20 pt suc cafea tigari la mecanici)

~separator gaze 130 ron ,schimbat garnituri evacuare gaze + manopera 180 ron (+ 50 ron pt promptitudine si vreo 2-3 pizza)

~si benzina cam de 1800-2000 euro pt 22-2300km

~6-8 spalari + ceara /luna la 15 ron ( 5 + 1 gratis)

~ fitru K&N vreo 320 ron

~antigel 150 ron

~lichid spalare parbriz 6-8 bidoane la 4 l

si cam atit imi aduc aminte sa fi cheltuit intr-un an de cand am masina

-urmeaza un capat de bara , schimbat filtre polen si verificarea unui senzor de parcare .

 

Masina a fost intretinuta de unicul proprietar si nu a trebuit sa indes banii in ea, asa ca nu mi-a fost greu pana acum. Fiind un model mai mare si putin mai vechi costurile de intretinere vor fi cel putin egale cu ale mele ( lasand la o parte consumul de benzina :)). Dar daca are vicii ascunse un venit de 1500-2000/luna ron s-ar putea sa nu te ajute prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.