Jump to content

GPL pe E34


just_skyzzo

Recommended Posts

Salut

Am un 518i '93 si cineva m-a sfatuit sa-i pun instalatie Gpl

Dupa cum stiti motorul de 1.8 pe seria 5 nu este tocmai potrivit

cu hardughia de caroserie,in oras consumand destul de mult.

Daca motorului ii este destul de greu sa se descurce cu greutatea caroseriei in demaraj,fiind alimentat cu benzina,

cum credeti ca se va comporta motorul pe Gpl?

 

Exista 3 solutii

-GPL(acelasi motor dar consum mai mic)

-schimbarea motorului cu un 2,5 tds(multa bataie de cap:motor,mecanic,RAR)

-sau alt Bmw(nu este bani :) )

 

PARERI SI IDEI VA RUGAM

Link to comment
Share on other sites

Salut !

 

 

Este o idee foarte proasta, cu GPL pe seria 5, apai 518...

Parerea mea (cred ca si a celorlalti) este sa NU ii pui GPL !

 

Mai bine vinde-o, si daca vrei tot BMW, orienteaza-te spre un 318i, taxe mici, consum medium...:)

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

mai ales cand e vorba de acelas consum ?

 

Stiam ca iti consuma mai mult GPL decat benzina : la acelasi regim de mers, trebuie sa accelerezi mai mult cu GPL, decat cu benzina...

 

@Skyzzo, gandeste-te ca o instalatie GPL, cat de cat performanta costa undeva in jurul a 1500 - 2000 lei.... in cat timp scoti acesti bani, cu GPL ?

Link to comment
Share on other sites

la cluj e 2.5 lei GPL-u si cea mai ieftina benzina e 3L... merita sa pui GPL ? mai ales cand e vorba de acelas consum ?

 

In Severin ii 1.8 lei.

Balanta dintre Gpl si Benzina o sa se remedieze,diferenta de pret nu trebuia luata in calcul.

Ii la mintea cocosului ca gpl pe 518....

Poate nu am dato bine ca ii 518.

Haideti sa zicem GPL pe un motor mai mare benzinar.

Sau GPL pe BMW.

Link to comment
Share on other sites

GPL pe BMW nu suna deloc bine. BMW e o masina clasa premium...adica nu e Opel sau Hyundai. E BMW. Mai erau niste topicuri cu BMW pe GPL, marea majoritatea a userilor si-au exprimat parerea negativa....

 

Pe alte masini ar mai merge...de exemplu, a avut tatal meu mai demult un Jeep Grand Cherokee, de prin '96, pe care l-a cumparat cu GPL.

La ala mai mergea, avea motor de 4000 cmc, si lua cam 22-23 l\100 km, de benzina. Pe atunci GPL era mai ieftin, era cam 1.6 lei...

 

Dupa vreo 3-4 ani, nu mai tragea deloc bine, pentru aproape 200 cai pe care ii avea...nu mai trecea de 150, demaraj greoi...

 

 

Parerea mea e nu merita pus GPL, mai ales pe BMW....:)

Link to comment
Share on other sites

Salut !

 

 

Este o idee foarte proasta, cu GPL pe seria 5, apai 518...

Parerea mea (cred ca si a celorlalti) este sa NU ii pui GPL !

 

Mai bine vinde-o, si daca vrei tot BMW, orienteaza-te spre un 318i, taxe mici, consum medium...:)

 

Bafta !

 

318 nu mai vreau, am avut 2 deja si nu sunt prea multumit de spatiul dinauntru si confort.

Motorizare, demaraj , si un consum destul de k 7-8 afara, maxim 15 cand o calci....pe cand 518-ul meu ajunge si la 20 can o calc

Diferenta intre E34 si E36 este de la cer la pamant.Si pe langa asta .... din trei masini una este pisicutza...

cel putin aici sunt mii de pisicute conduse de toti tartanii care se dau si ei smecheri ca au BEMVEU.

Treaba cu GPL-ul era doar o idee ..ceream niste pareri sa ma conving.

Mai am o dacie papuc si un 1310 amandoua cu Gpl pa ele si se simte diferenta in mers.Ce sa mai zici la bmw .. si 518 pe deasupra.

post-14357-1228657314_thumb.jpg

post-14357-1228657337_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am spus 318i, pentru ca are taxele, si consum relativ mici..

 

Si mie imi plac E34, vorba aia...BMW incepe de la 6 pistoane in sus :)

 

Daca vrei si performante si spatiu interior, alege BMW E34 525i, 24v, vanos, 192 cp. Motorul 2.5i 24v este printre cele mai bune de la BMW...

Este adevarat, are si un consum pe masura, dar nu poti avea si performante si consum redus...trebuie sa alegi ce vrei..:)

 

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Am spus 318i, pentru ca are taxele, si consum relativ mici..

 

Si mie imi plac E34, vorba aia...BMW incepe de la 6 pistoane in sus :)

 

Daca vrei si performante si spatiu interior, alege BMW E34 525i, 24v, vanos, 192 cp. Motorul 2.5i 24v este printre cele mai bune de la BMW...

Este adevarat, are si un consum pe masura, dar nu poti avea si performante si consum redus...trebuie sa alegi ce vrei..:)

 

 

Bafta !

 

Cu Gpl-ul o las balta,vorba voastra in cat timp pot sa-mi scot eu banii pe instalatie.

 

Vreau sa-mi schimb jantele originale de pe 15" cu ceva mai mare 16-17" fara a modifica suspensiile.

ce-mi recomandati?

Link to comment
Share on other sites

Instalatiile secventiale nu-ti reduc performantele motorului...cel mult cresc consumul cu 1-2 litri... :) insa sunt mai scumpe decat instalatiile clasice...insa la 4 cilindri pe care-i ai tu cred ca poti sa pui modelul de gpl care e recomandat pt logan...era vreo 1800ron instalatia, cu tot cu montaj...acum tu fa-ti calculele si vezi, din diferenta de gpl/benzina (1.2-1.3LEI) adaugi ca pe gpl mai ia 1-2 litri in plus la 100km si vezi in cati km se amortizeaza instalatia...si daca consideri ca merita...nu sta pe ganduri....ca motor gasesti sh la catebva sute de euro sa-l schimbi cu totul la 100.000km daca intradevar apare fenomenul de uzura datorat gpl-ului...desi daca folosesti un ulei bun schimbat la 10.000-15.000km nu ar avea voie sa se uzeze motorul mai mult decat la mersul pe benzina.... Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.