Jump to content

Resetare placute de frana e90


edy haos

Recommended Posts

Am schimbat mai devreme placutele de frana, am resetat placutele si acuma in loc de km si data cand trebuiesc schimbate imi da "....". In bord e aprins simbolul de la frana de mana si cand opresc motoru si scot cheia imi apare simbolul cu masina rosie pe rampa.

 

Stie cineva cum fac sa dispara, sau tresa ma duc la Bavaria?

Link to comment
Share on other sites

eu am fost la un service unde lucreaza un fost angajat bmw si mi le-a resetat din bord toate...inclusiv verificarea noxelor,simbolul ce arata masina ridicata pe rampa si altele...care trebuiau facute la revizia de la 2 ani sau 60 000 km ...resetarea consta in apasarea butonului practic de langa vitezometru si cel de pe maneta de semnalizarea insa nu stiu exact procedeul...
Link to comment
Share on other sites

Pai mai zicea ca mai duc 1000 km pe fatza si mai mult pe spate.

 

 

Mecanicu a zis ca nu trebuie schimbat si senzoru, ca mai merge, pentru ca nu era distrus, doar atins putin.

 

 

Masina rosie pe rampa a aparut dupa ce am reset intervalul de service de la placute.

asa am patit si eu! am schimbat frumos placutele, senzorul neatins, mai aveam cateva sute de km pana sa le schimb. plec frumos acasa, cand ajung am resetat intervalul de service si surpriza mi s-a aprins senzorul (!) rosu in bord si nu mai scapam de el.si cand opream masina exact aceeasi masina urcata pe rampa de culoare rosie. si mie tot asa imi arata la intervalul de km "------".

pana nu am schimbat senzorul nu am rezolvat problema.am resetat de n-ori si tot degeaba.

trebuie sa schimbi si tu senzorul.

 

eu am fost la un service unde lucreaza un fost angajat bmw si mi le-a resetat din bord toate...inclusiv verificarea noxelor,simbolul ce arata masina ridicata pe rampa si altele...care trebuiau facute la revizia de la 2 ani sau 60 000 km ...resetarea consta in apasarea butonului practic de langa vitezometru si cel de pe maneta de semnalizarea insa nu stiu exact procedeul...

asta este procedeul. insa degeaba resetezi intervalul la placutele de frane daca ai senzorul (!) rosu aprins in bord si nu schimbi senzorul de la placute.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Cat costa senzorul, se schimba greu ?

pe care punte iti trebuie, fata sau spate? eu am dat pentru spate 87 lei original de la grozadan, la reprezentanta am dat 90lei fara TVA, n-au vrut senzorul meu. pe spate nu se schimba greu, dar trebuie sa scoti 1-2 suruburi sa indepartezi putin carenajele de la roata sa ai acces la cutia unde se mufeaza senzorul.

daca vrei iti vand senzorul meu, dar i-am pierdut lamela aia. tu nu mai ai lamela aia de la senzorul vechi? cred ca ar merge:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 3 weeks later...

Pai mai zicea ca mai duc 1000 km pe fatza si mai mult pe spate.

 

 

Mecanicu a zis ca nu trebuie schimbat si senzoru, ca mai merge, pentru ca nu era distrus, doar atins putin.

 

 

Masina rosie pe rampa a aparut dupa ce am reset intervalul de service de la placute.

Va rog sa ma ajutati, daca aveti 5 minute de pierdut. Am o discutie in contradictoriu cu un prieten. Am un 320 d Touring din 2001, io zic (asa cum ama auzit), ca daca mergi sa schimbi placutele inainte de a ajunge la senzor, il salvezi. El sustine ca senzorul nu se strica nici daca se aprinde becul in bord. Repet, sunt altii care au probleme mai mari, dar daca aveti un moment de timp liber, dati-va cu parerea. Va multumesc anticipat!

PS: Am "alergat" un pic pana sa ajung la topic-ul asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
De curand am efectuat revizia la al meu E90, 320 D,( ulei, filtre, lichid de frana, placute spate plus senzor).Resetarea uleiului si a lichidului de frana l-am efectuat manual, din B.C, dar nu merge se resetez senzorul de la placute! Imi sta masina aia rosie suspendata in bord si nu merge deloc.Precizez ca am incercat si cu un tester si nu merge deloc, nu gasesc nicio explicatie! Care sa fie problema? orice raspuns e bine venit!
Link to comment
Share on other sites

senzor incorect montat sau defect. Cablu intrerupt. Cred...

 

P.S. ai schimbat doar senzorul pe spate?

nu cred ca a fost montat aiurea ca nu e mare scofala procedura asta, senzorul l=am luat nou este marca ATE la fel ca si cu placutele!!! doar pe spate l-am schimbat ca pe fata sunt bune placute si senzorul la fel!

Link to comment
Share on other sites

nu. adica e posibil sa fie cablul intrerupt undeva.

 

Poate ca ar fi ok sa incerci alt senzor, daca ai gasi pe cineva disponibil sa ti-l imprumute, ca sa nu il iei si apoi sa vezi ca problema persista (oricum, nu e o avere).

aveai aprins indicatorul de placute de frana inainte sa schimbi placutele si senzorul?

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

nu. adica e posibil sa fie cablul intrerupt undeva.

 

Poate ca ar fi ok sa incerci alt senzor, daca ai gasi pe cineva disponibil sa ti-l imprumute, ca sa nu il iei si apoi sa vezi ca problema persista (oricum, nu e o avere).

aveai aprins indicatorul de placute de frana inainte sa schimbi placutele si senzorul?

da aveam aprins in bord, placutele erau uzate intr-adevar!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.