Jump to content

Comenzi pe volan


b10sct

Recommended Posts

Cine vrea pasii detaliati + poze, poate trage un ochi si aici:

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=53720&hl=

de geaba se uita la ce a facut bobo ca la e39 nu este la fel. acelasi lucru trebuie sa faci doar ca cele trei fire de la mufa volan le tragi in alta parte si anume ; pinul 8 i-l tragi la calculatorul motor in mufa cu 40 de pini la pinul 27, pinul 9 i-l tragi in partea dreapta dupa torpedou este o cutie unde ajung mai nulte fire i-l legi la firul alb galben gri, este singurul in trei culori , iar pinul 10 i-l tragi tot in dreapta si i-l legi la sigurante la firul verde cu maro. bafta.

Link to comment
Share on other sites

atunci gandeste-te daca o sa mearga pus pe E46 318i M43 cruise control, in conditiile in care am montat volanul MFL/GRA ulterior...

 

si poate imi faci si un pret pt lucrarea asta <_<

 

merci !

pret la instalatie complecta 100 euro, iar montajul este 50 euro.

PS.uita-te daca clapeta de acceleratie este prevazuta cu doua locuri pentru cablu.

Link to comment
Share on other sites

merci @batory...

 

Gabi, ma uit maine si iti comunic daca are doua locuri pentru cablu... azi nu am masina cu mine si nu pot sa vad chestia asta !

 

oricum, daca am cele 2 orificii acolo, iti las pe PM datele mele de contact ca sa ma poti anunta cand iti vine masina la dezmembrat...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut,

As vrea sa-mi pun si eu comenzile pe volan dar nu stiu daca o sa-mi mearga si pilotul automat.

Am din fabrica volan in 3 spite si masina avea casetofon pe care l-am schimbat cu un cdplayer bussiness.

Nu am maneta de OBC.

 

Masina este modelul asta:

You Have Selected: 10/2001 E46 320d Saloon M47N Europe Left hand drive N

Production Code: AS71

 

Intrebari:

- se pot monta comenzile pe volan si sa-mi mearga toata butoanele (fara cel de telefon)?

- cum pot afla daca am sau nu modulul de pilot automat pe masina? (am citit mai multe variante pe aici pe forum...ba toate dupa 2000 au , ba dupa 2002...si-s confuz)

- ce piese mai exact imi trebuiesc ca sa mearga toata jucaria asta?

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

salutare!

 

Ma bag si eu aici ca sa nu mai deschid alt topic.

 

e39 523i volan in patru spite+comenzi.

 

Nu mai merg cum trebuie comenzile. Totul a inceput de vreo luna.

La inceput "dispareau" functiile cu randul - odata luminiile de la butoane, apoi comenziile in sine si apoi claxonul (asta e partea care ma supara cel mai tare <_< ) - bineinteles ordinea era random :bashwall:.

De cele mai multe ori dispareau cand luam un viraj mai strans si roteam volanul mai tare, apoi trebuia sa indrept volanul si sa iau contactul/pun contactul si isi reveneau - nu mereu dar cam asa se intampla.

 

De vreo saptamana am schimbat banda circulara de sub volan cu una sh (o aveam eu) dar cand a fost data jos de pe masina nu a fost data cum trebuie si cred ca a fost rasucita sau nu stiu ce... dar acum imi merg, permanent, claxonul si luminile si din cand in cand recircularea - restul nu.

 

O sa-l mai desfac in weekend odata sa ma uit la legaturi.

 

Poate fi alta cauza pentru problema pe care o am si nu ma uit unde trebuie?

Comenzile de la volanul trec prin banda asta circulara care e prinsa sub volan si care am inteles ca de la uzura se mai rupe/intrerupe... eu acolo m-am oprit cu problema...

Alte idei?

 

Mersi! :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu cred ca problema ta se afla la piesa din poza:

 

post-24135-1242808683_thumb.jpg

 

Incearca sa o schimbi si vezi apoi rezultatul.

 

Eu am alt tip de volan - in 4 spite - si manetele sunt pe alta piesa care este prinsa pe coloana.

Piesa de care vorbesc eu are codul asta 32341161912 - slip ring

Are cineva asa ceva?

Mersi! <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

 

Am si eu o problema, respectiv o intrebare <_< legata de instalarea comenzilor pe volan. Pt inceput o sa va spun ca am un 318i din 2004, si cand l-am cumparat avea volan in 3 spite fara comenzi. Am cumparat panoul cu comenzile si cablul care conecteaza panoul. Am scos airbagul si am inlocuit blocul fara comenzi cu cel cu comenzi...am vazut ca am in volan mufa care se potrivea exact cu mufa cablului, am conectat cele 2 mufe, totul bine pana aici...problema este ca nu merg butoanele de pe volan...intrebarea ar fi...sunteti sigur ca nu trebuie activate butoanele din calculator?...intreb asta pt ca am vazut aici diferite opinii, ba ca trebuie activate, ba ca nu trebuie facut nimic si ca trebuie sa mearga....stiti cumva ce ar trebui sa mai fac ca sa functioneze butoanele? Multumesc mult;)).

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-mi cumpar un volan sport (oem) cu comenzi.

Eu am volan normal fara comenzi, si vreau sa stiu daca imi vor functiona.

 

Si-a pus cineva?

 

Am vazut pe e-bay doar partea cu butoanele, si niste cabluri care se monteaza la cel sport fara comenzi.Deci ar trebui sa mearga. Probabil trebuie activate doar functiile la un sevice bmw.

SALUT eu am facut chestia cu comenzile multifunctionale de pe volanul sport. se poate ai nevoie de un set de echipare de la bmw inclusiv instructiunile de montaj. partea mai complicata sa spunem e ca trebuie sa mai pui o siguranta si sa tragi un cablu in cutia cu sigurante si relee din partea soferului de sub capota si la modulul de lumini adica de unde aprinzi luminile tre sa legi inca 2 fire. nu e nevoie de tester sau de codat la bmw. nr meu 0744222330 daca ai nevoie de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

pai a scris ca a cumparat si panoul cu comenzi si cablul... cred ca e vorba de cel retrofit...

 

problema ar putea fi ca nu ai facut legatura cu blocul de lumini, de unde se alimenteaza panoul cu comenzi... <_<

eu cred ca vorbea de cablul de la comenzi, la banda de la volan , nu de cel ce se leaga la lcm si la calculatorul motorului.

Link to comment
Share on other sites

pai a scris ca a cumparat si panoul cu comenzi si cablul... cred ca e vorba de cel retrofit...

 

problema ar putea fi ca nu ai facut legatura cu blocul de lumini, de unde se alimenteaza panoul cu comenzi... <_<

eu cred ca vorbea de cablul de la comenzi, la banda de la volan , nu de cel ce se leaga la lcm si la calculatorul motorului.

 

am atasat o poza de pe realOEM cu volanul meu....deci am cuparat panoul cu butoanele si cablul 5 din poza...am gasit in volan o mufa care se potriveste exact cu ce a cablului 5 (mufa respectiva are pini)...si am conectat cu cablul asta volanul (sa zicem asa) cu panoul cu butoane....totul se potriveste exact, dar nu stiu de ce nu functioneaza totusi...ma gandesc ca in mod normal ar trebuie sa mearga fara sa trag alte cabluri nu?...ce rost mai are sa fie mufa ceia in volan, daca eu trebuie sa mai trag si alte cabluri prin masina. Zic si eu, nu ma prcep...deci credeti ca trebuie sa mai trag vreun cablu?

post-26726-1246777465_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

citeste postul #301, trebuie sa cumperi cablul retrofit si trebuie legate cele trei fire de la el , deci tu ai cumparat doar cablul ce face legatura intre panoul cu comenzi si banda de la volan dar mai ai de legat cablul retrofit si totul va functiona perfect. bafta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.