Jump to content

Comenzi pe volan


b10sct

Recommended Posts

Vreau sa-mi cumpar un volan sport (oem) cu comenzi.

Eu am volan normal fara comenzi, si vreau sa stiu daca imi vor functiona.

 

Si-a pus cineva?

 

Am vazut pe e-bay doar partea cu butoanele, si niste cabluri care se monteaza la cel sport fara comenzi.Deci ar trebui sa mearga. Probabil trebuie activate doar functiile la un sevice bmw.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie activat nimic. Iar legaturile le poti face si tu.

 

Eu am avut pe e46 volan cu comenzi, dar se pare ca fostul proprietar schimbase volanul, probabil pentru ca masina suferise un accident. Si am cumparat cablurile de la AB cu 15 euro si le-am legat. Pilotul automat nu mergea pentru ca masina nu avea asa ceva, insa comenzile de la cass si telefon mergeau.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie activat nimic. Iar legaturile le poti face si tu.

 

Eu am avut pe e46 volan cu comenzi, dar se pare ca fostul proprietar schimbase volanul, probabil pentru ca masina suferise un accident. Si am cumparat cablurile de la AB cu 15 euro si le-am legat. Pilotul automat nu mergea pentru ca masina nu avea asa ceva, insa comenzile de la cass si telefon mergeau.

66199[/snapback]

pentru ca nu ai activat nimic nu a mers pilotu legaturile le poti face si iti va merge casu si telefonul daca ai dar ca sa mearga si pilotul trebue sa intri in soft-ul masinii si sa reprogramezi modulul de caroserie si o sa mearga si pilotu automat.

Link to comment
Share on other sites

pentru ca nu ai activat nimic nu a mers pilotu legaturile le poti face si iti va merge casu si telefonul daca ai dar ca sa mearga si pilotul trebue sa intri in soft-ul masinii si sa reprogramezi modulul de caroserie si o sa mearga si pilotu automat.

66201[/snapback]

 

Vorbesti prostii. Masina mea NU avea instalatie de pilot automat. Numai la unele modele merge. Nu trebuie sa tragi decat un fir in mufa de la computer. ATAT. Asta cu activarea este fabulatie. Ce sa activez, EML-ul care nu il aveam?

 

http://www.angelfire.com/myband2/ds/3543en.pdf

Link to comment
Share on other sites

wlf cum zici tu asa o fi eu nu am scris decat ce mi sa spus de la AB eu comand la ei volanul si cablurile si ei au garantat ca o sa fie totul functional acum mai departe asteptam si vedem rezultatele

66209[/snapback]

 

E atat de simplu incat nu merita sa le dai la aia de la reprezentanta bani pe manopera. Kitul de fire contine absolut totul, de la pinii care trebuie adaugati in mufa pana la mufele de legatura la firele pe care le tai. Iar acel document care ti l-am dat explica care din fire trebuiesc taiate si in care mufe trebuie adaugate fire. Iti da totul mura in gura, tu doar tre sa ai un cleste cu care sa tai firele si sa strangi mufa pe capatul taiat.

Si nu trebuie activat nimic. Daca masina ta are EML, pilotul automat va functiona. Daca nu are EML si nici computer separat de pilot automat, nu va functiona indiferent ce fac aia de la reprezentanta. Va trebui adaugata instalatia de pilot automat.

 

In documentatia aia spune clar la care masini va functiona pilotul automat. A ta fiind 2004, va merge 100%.

Link to comment
Share on other sites

b10sct ... vrei sa'ti comanzi la filaret ????? zi-mi si mie ce preturi ti-au zis ??? pe mine ma intereseaza mai mult pilotul automat... restul nu prea... si chiar vreau sa schimb volanul... dar oricum cred trebuie sa comanzi si aribagul..... nu stiu daca airbagul asta vechi iti va merge ??

 

uite ca nu mai retin.. ai volan in 3 sau 4 spite ?!?!?!? in 4 e cam greu ... cica cel mai usor e la ala in 3 spite....

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-mi cumpar un volan sport (oem) cu comenzi.

Eu am volan normal fara comenzi, si vreau sa stiu daca imi vor functiona.

 

Si-a pus cineva?

 

Am vazut pe e-bay doar partea cu butoanele, si niste cabluri care se monteaza la cel sport fara comenzi.Deci ar trebui sa mearga. Probabil trebuie activate doar functiile la un sevice bmw.

66184[/snapback]

salut , am vazut schitele si pare destul de simplu , stiti cumva de unde as putea sa imi comand si eu panoul cu butoanele si cablurile si aprox cit costa ? eu am volan in 3 spite . Chiar ma gindeam demult sa imi pun comenzi pe volan dar credeam ca e mai complicat

Link to comment
Share on other sites

salut , am vazut schitele si pare destul de simplu , stiti cumva de unde as putea sa imi comand si eu panoul cu butoanele si cablurile si aprox cit costa ? eu am volan in 3 spite . Chiar ma gindeam demult sa imi pun comenzi pe volan dar credeam ca e mai complicat

66257[/snapback]

 

In jur de 150 de euro comenzile si inca 15 euro cablurile. La AB le poti comanda.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-mi cumpar un volan sport (oem) cu comenzi.

Eu am volan normal fara comenzi, si vreau sa stiu daca imi vor functiona.

 

Si-a pus cineva?

 

Am vazut pe e-bay doar partea cu butoanele, si niste cabluri care se monteaza la cel sport fara comenzi.Deci ar trebui sa mearga. Probabil trebuie activate doar functiile la un sevice bmw.

66184[/snapback]

salutare,

am fost ieri la cluj la ab , ei bine mi-am comandat comenzile pe volan , practic nu e mare lucru , totul a fost 198 de eur si din cite am inteles costa cam 70 de eur manopera , in fine , dupa ce le montez am sa va spun o mica istorioara despre cit de "buni" si documentatzi sunt domnii din cluj , pina la urma cred ca daca toti de pe forum v-ati aduna intr-un singur loc cred ca a-ti face cea mai tare reprezentanta bmw din romania

Link to comment
Share on other sites

salutare,

am fost ieri la cluj la ab , ei bine mi-am comandat comenzile pe volan , practic nu e mare lucru , totul a fost 198 de eur si din cite am inteles costa cam 70 de eur manopera , in fine , dupa ce le montez am sa va spun o mica istorioara despre cit de "buni" si documentatzi sunt domnii din cluj , pina la urma cred ca daca toti de pe forum v-ati aduna intr-un singur loc cred ca a-ti face cea mai tare reprezentanta bmw din romania

66740[/snapback]

 

Functia "pilot automat" de pe volan e functionabil?... sau aveai si inainte de a pune volanul? ... ce an e masina ta?

M-ar interesa si pe mine sa instalez comenzi pe volan (e in 3 spitze) dar mai intai as vrea sa stiu daca e posibil sa mearga si functia pilot automat de pe volan, avand in vedere ca eu pe masina (320d -2002) nu am optiunea asta in acest moment.

???

Link to comment
Share on other sites

Functia "pilot automat" de pe volan e functionabil?... sau aveai si inainte de a pune volanul? ... ce an e masina ta?

M-ar interesa si pe mine sa instalez comenzi pe volan (e in 3 spitze) dar mai intai as vrea sa stiu daca e posibil sa mearga si functia pilot automat de pe volan, avand in vedere ca eu pe masina (320d -2002) nu am optiunea asta in acest moment.

???

66743[/snapback]

ei bine asta nu stiu , dar tot ce stiu e ca am eml si cei de la ab mi-au spus ca , c onsola cu comenzi e compatibila pt masina mea , eu am 320i din 2001 , volan in 3 spite , deci ..... acum astept sa vad , oricum voi scrie pe forum ...

Link to comment
Share on other sites

se pot pune si pe un volan normal dar trebue inlocuit si airbag-ul este mai mic pe volanul cu comenzi in rest iti trebue butoanele si cablurile din spate

67543[/snapback]

Dra airbag-ul nu e pe mijloc?Cu ce afecteaza comenzile pozitia airbag-ului de trebuie unul mai mic?Daca e asa cum zici sti unde gasesc comenzi?Se pot lega si la CD bussines?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

...si totusi unde gasesc si eu un volan in spite cu comenzi cu tot si cu airbag?Sau se pot atasa comenzi si pe cel clasic(4 prinderi)?

67536[/snapback]

 

 

Volan sport piele in 3 spite cu comenzi, original BMW, in jur de 300 euro.

Comenzile de pe volan:

1. Phone Control

2. Cruise Control On/Off (Tempomat)

3. Cruise Speed Control

4. Stereo Volume

Airbag-ul mai costa vreo 300 euro in plus.

Link to comment
Share on other sites

De unde ai tu preturile astea pt ca eu am sunat la Bavaria si doar airbag-ul rotund costa 800de euroi? :blink:

68117[/snapback]

 

 

Sunt preturi speciale pt. cei de pe forum. Cine e interesat, pot aduce din UK... sunt second hand dar nu cred ca are vreo importanta din moment ce nu sunt consumabile!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Nu trebuie activat nimic. Iar legaturile le poti face si tu.

 

Eu am avut pe e46 volan cu comenzi, dar se pare ca fostul proprietar schimbase volanul, probabil pentru ca masina suferise un accident. Si am cumparat cablurile de la AB cu 15 euro si le-am legat. Pilotul automat nu mergea pentru ca masina nu avea asa ceva, insa comenzile de la cass si telefon mergeau.

66199[/snapback]

 

 

wlf .... eu am intrebat la filaret ... mai acu vreo luna si mi'a zis tipu ala ca de la volanul multifunctional pleaca trei fire ... unu la cas, unu nu stiu unde si unu la motor... probabil nu ai luat cablu pentru motor ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.