Jump to content

Inchidere e46


waZDer

Recommended Posts

Salutare,

 

Am si eu o problema cu un e46 de ceva timp nu mai imi merge inchiderea din butoanele de pe cheie decat dak bag cheia in use se inchid modelul este din '99 o fi vreo problema cu inchiderea sau din cheie, de fapt la ambele chei nu imi merge am shimbat si bateriile la cheii, ce trebuie sa ii fac ?

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am si eu o problema cu un e46 de ceva timp nu mai imi merge inchiderea din butoanele de pe cheie decat dak bag cheia in use se inchid modelul este din '99 o fi vreo problema cu inchiderea sau din cheie, de fapt la ambele chei nu imi merge am shimbat si bateriile la cheii, ce trebuie sa ii fac ?

 

VerificĂŁ siguranĂža.

 

DacĂŁ siguranĂža este bunĂŁ, reiniĂžializeazĂŁ cheile.

Link to comment
Share on other sites

VerificĂŁ siguranĂža.

 

Sistemul de inchidere centralizata la E46 are 3 (4 daca este touring) sigurante, nu una. Este vorba de 49, 52 si 60 (in plus si 58, varianta touring). La care anume te referi tu?

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema, nu are nici o legatura cheia. Problema este din modulul de inchidere centralizata (cred ca modul "confort" se numeste).

La mine, mai mult chiar, am alarma OEM si se declanseaza aiurea, si sunt convins ca tot din cauza acelui modul confort, sau releu.

Mai era un topic deschis pe tema asta... un baiat reusise sa ii dea de cap cu ajutorul unui electrician priceput, fara electrician cred ca trebuie cumparata piesa noua.

Link to comment
Share on other sites

si pe mine ma dispera maxim cheile astea de la bmw, una dintre chei nu merge de nici un fel (am schimbat acumulatorul in ea, m-am verificat butoanele si circuitul si tot nu pot sa o initializez) iar ce-a dea doua cheie merge dar nu pot sa inchid masina din cheie........
Link to comment
Share on other sites

si pe mine ma dispera maxim cheile astea de la bmw, una dintre chei nu merge de nici un fel (am schimbat acumulatorul in ea, m-am verificat butoanele si circuitul si tot nu pot sa o initializez) iar ce-a dea doua cheie merge dar nu pot sa inchid masina din cheie........

Eu am cele 2 chei tip diamant si merg perfect ambele in toate sensurile :)

Link to comment
Share on other sites

La sigurante te/ai uitat? Ti/am scris si numerele la care sa te uiti, ceva mai sus....

 

 

PS Modulul confort (daca il ai) il gasesti undeva pe langa blocul de sigurante. Lasa/l in pace!

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

la modelele pana in 2001 sau cel putin cele care nu au cheie diamant se schimba bateria!

tipul bateriei este Duracell DL2016, nu conteaza neaparat producatorul ci codul 2016.

astazi de dimineata am schimbat si eu bateria, acum se inchide/deschide perfect.

:) prietenilor de pe ocean!

Edited by wwl
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
panaa la urma care ar fi cauza ca nu am inteles nimic concret fiecare spune cate ceva :) sry dar dak poate sa explice cineva mai bine, acel mod confort unde il gasesc si nu cred ca am umblat eu pe la el, ma dispera chestia asta asa odata nu a vrut sa mai mearga <_<

 

da am verificat sigurantele tot nu merge :-s

Link to comment
Share on other sites

Remote Key Re-Initialise

If a key fails to operate remotely, it will have to be re-initialised (all keys must be done at the same time)

 

- Get in and “close all doors”

 

- Turn ignition on & off quickly ( no more than 5 seconds ) to start the process. Next action must take place within 30 seconds

 

- First key - hold down button #2 (unlock) while striking button #1 (lock) three times. Release button #2. Confirmed by door lock operation.

 

- Repeat for second key within 30 seconds.

 

- After last key then cycle the ignition on/off to finalise the process (not necessary to start the engine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.