Jump to content

soft close?


log in

Recommended Posts

pot sa imi pun soft close pe e65 2002? daca da...cum ?multumesc

 

m-am interesat eu pentru soft close la un bmw730d E765 din 2004 seria WBAGM21090DR6XXXX si trebuiesc montate niste motorase pe fiecare usa in parte ,mai exat o iala electrica care are rolul de a trage usa,dar costa undeva la 400euro anul trecut la BMW Frankfurt in Germania,deci se poate pune la orice BMW E65 SAU E66

Link to comment
Share on other sites

pot sa imi pun soft close pe e65 2002? daca da...cum ?multumesc

 

m-am interesat eu pentru soft close la un bmw730d E765 din 2004 seria WBAGM21090DR6XXXX si trebuiesc montate niste motorase pe fiecare usa in parte ,mai exat o iala electrica care are rolul de a trage usa,dar costa undeva la 400euro anul trecut la BMW Frankfurt in Germania,deci se poate pune la orice BMW E65 SAU E66

 

400 pentru toate usile nu??...cum se numesc aceste motorase?? sa stim ce cautam :)

Link to comment
Share on other sites

400 pentru toate usile nu??...

 

 

400 de euro pentru o usa, banuiesc. :)

Totusi este un E65...

nu,costa 400 euro pt toate 4 usile si inca 182euro instalatia pt porbagaj si butonul care trage porbagajul jos.astea sunt preturile fara manopera la reprezentanta bmw

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu ma refeream la noul seria 5 daca exista soft close , nu am vazut la nici o masina

 

la portbagaj am vazut eu, la usi nu am vazut dar sincer sa fiu eu unul as evita o astfel de optiune, nu ii vad rostul, la portbagaj in caz ca este plin ochi, risti sa nu il poti inchide, la usi trebuie sa ai grija ca cum trantesti usa ca risti sa defectezi sistemul pneumatic, este o chestie pneumaitica si nu se schinba doar iala, se mai monteaza un telescop electric intre balamalele usilor, eu nu ii vad rostul.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Merge si pe E60.

Parca m-ar tenta si pe mine ideea.

Costa in jur de 500 euro toate 4 modulele (noile broaste ce vor inlocui cele existente pe masina). Instalarea n-ar fi mare bataie de cap.

Am gasit si documentatia dar nu merge incarcata aici.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

la e39, nu dar se poate pune cel de e38 !

 

ExistĂŁ soft close pe E38? <_<

 

Sa nu zici ca nu ai stiut.

 

A existat soft-close pe E38 ? Am intrebat pe toata lumea 2 ani la rand despre chestia asta...iar nimeni dintre cei cu care am discutat nu a stiut ca ar fi existat, sau nu a vazut vreodata un E38 cu soft-close. Stiti sigur ca a existat ? Daca da, fac orice, caut oriunde sa-mi pun. E una dintre cele mai folositoare optiuni, dupa parerea mea. Am doar la porbagaj soft-close, iar usile trebuie sa le trantesc...si chiar ma deranjeaza lucrul asta.

Cei care stiti ca a existat optiunea prezenta pe E38, ati putea sa-mi dati ceva detalii ? Va rog frumooos ! :worthy:

Ce modele, ce ani (poate pe modele de America)? Sa stiu ce sa caut. Volan incalzit am cautat foarte mult, si tot de pe modele de America am gasit :D

Link to comment
Share on other sites

- pe e38 soft-close a fost optiune doar pentru portbagaj. alta optiune pentru portbagaj pe e38 era cu inchidere hidraulica. O sa ma uit daca modelul L7 a fost inzestrat cu soft-close pentru portiere.

- volan incalzit la e38... este o optiune rara care poate fi intalnita si pe modelele fabricate pentru Europa(in speta pentru tarile mai reci. vezi Germania, UK).

Link to comment
Share on other sites

- pe e38 soft-close a fost optiune doar pentru portbagaj. alta optiune pentru portbagaj pe e38 era cu inchidere hidraulica. O sa ma uit daca modelul L7 a fost inzestrat cu soft-close pentru portiere.

- volan incalzit la e38... este o optiune rara care poate fi intalnita si pe modelele fabricate pentru Europa(in speta pentru tarile mai reci. vezi Germania, UK).

+1. eu am urcat si intr un e38 l7 si tot nu avea soft close la usi deci ..... portbagajul cu softclose este standard din cate stiu eu. Inchiderea hidraulica este destul de rara si extrem de rara pe un model diesel ( a mea are).

Volan incalzit are un baiat la mangalia de vanzare cu tot cu modul. ( sau cel putin avea acum vreo cateva luni)

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Volan incalzit mi-am pus. Spuneam ca am cautat mult, iar in final am gasit pe ebay, provenind de pe un E38 de America. L-am montat, merge, e totul in regula.

 

La porbagaj am acel soft-close. La usi m-ar fi interesat, ma deranjeaza sa le trantesc.

Ce inseamna acea inchidere hiraulica ? Atenueaza in vreun fel trantitul usii ? Este vorba despre inchisul usii, sau incuiatul ei ? Imi poti explica pe scurt cum functioneaza, pentru a intelege mai bine despre ce e vorba ? M-ar interesa orice modalitate care sa ajute la atenuarea acelui trantit al usii...

Link to comment
Share on other sites

Aaah, voi cu inchiderea hidraulica va referiti la inchiderea si deschiderea portbagajului din buton, fara a fi necesara folosirea mainii, cu ajutorul acelei unitati hidraulice prezente in portbagaj langa baterie ? Aceasta o am si eu, si am tot 730d. Am crezut ca exista ceva hidraulic si pentru usi.

 

Intreb pentru ca am ramas surprins cate optiuni putea avea inca de pe vremea aceea... Cand am cumparat E38 meu acum multi ani, avand destul de multe optiuni, chiar nu-mi imaginam ce alte optiuni ar mai putea fi, avand in vedere ca masina e facuta cand alte fabrici nici nu visau la scaune electrice. Pana cand am vazut pe alte E38... geamuri duble, bord imbracat in piele, bancheta spate reglabila electric, masaj in scaune fata, EDC...si chiar inca multe altele...

Link to comment
Share on other sites

Aaah, voi cu inchiderea hidraulica va referiti la inchiderea si deschiderea portbagajului din buton, fara a fi necesara folosirea mainii, cu ajutorul acelei unitati hidraulice prezente in portbagaj langa baterie ? Aceasta o am si eu, si am tot 730d. Am crezut ca exista ceva hidraulic si pentru usi.

 

 

soft close:

 

hidraulic:

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

soft close:

 

hidraulic:

 

Da, exact. La astea doua lucruri m-am gandit si eu ca va referiti. Le am pe amandoua pe masina. Si soft-close, si hidraulic.

Credeam ca exista ceva si pentru usi. Ar fi fost foarte folositor, parerea mea.

Edited by Sherifu'
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.