Jump to content

Recommended Posts

...mai nou, la noi se poarta alta chestie....omul are masina noua, si intre doua schimburi de ulei, cat timp masina este in garantie, mai face el vreo 2-3 schimburi de ulei, fara sa mai treaca pe la reprezentanta, in acest timp dand kilometrajul inapoi cu cat este necesar, ca atunci cand merge la o revizie "normala" sa aiba kilometri putini, si astfel masina sa fie in garantie ceva mai mult timp....asa ca, cu cartea de service in mana, poti avea o masina cu mai multi kilometri "reali"...<_< Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Din testare nu poti sa vezi km reali. Dar poti sa vezi alte semne care te ajuta in 99% din cazuri sa iti dai seama daca o masina e buna sau nu.

Asa cum a zis si Ciupanezu km nu sunt relevanti.

 

Masina poate fi condusa de un teribilist care sa o rupa in doua (condus agresiv, burn-out etc) si sa aiba joc in transmisie la 70.000 km sau poate sa nu aiba joc la 150.000.

 

La VAG a ramas un modul pe care 99% din interfete nici nu il vad (cu atat mai putin sa il modifice). Si masina luata avea atat in serverul din germania, in verificarile din cartea service si in verificarile cu interfata 70.000 km reali. Masina adusa din germania.

 

Si are joc in planetare mai rau ca o masina de 150.000 km condusa in romania.

 

Ca sa concluzionez: eu as lua masina de 150.000 km in stare buna - adica masina condusa si servisata cum trebuie;

Daca as gasi una de 70.000 fara probleme evident as cumpara-o pe aceea. (pana la urma conteaza si nr. de km)

Eu am ales o masina cu multi km (150.000) dar cu multe optionale (scaune sport, navi, senzori de parcare, faruri, stergatoare, 6 viteze). Am gasit masina mai ieftina cu 2.000 de euro si cu 70.000 km dar fara toate cele de mai sus si nu am cumparat-o.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Si din tester si din cheie.

La reprezentanta baga cheia in dispozitivul special pentru a importa date despre masina. (la mine nu i-am cerut asta si tot a facut-o)

Nu a aparut pe factura.

Dar oricum solicitasem alte 2 lucruri.

 

Am fost ieri la reprezentanta BMW IT. Nu se pot citi orele de functionare ale motorului din cheie. Doar kilometrii. Clar. Poate tie ti-au pus mai inainte testerul si nu ai vazut.

 

Nu am avut timp sa stau la BMW si am plecat la un service particular care avea tester. In afara ca mi-au luat 30eu pt testare nu au reusit sa-mi spuna cate ore de functionare are motorul meu. <_<

 

Stiu ca am mai intrebat dar nu mi-a raspuns nimeni clar: orele de functionare se afla de la orice tester sau numai de la testerul reprezentanta BMW?

Si unde trebuie sa te uiti pe tester? Pt ca aia la service m-au lasat si pe mine sa ma uit dar nu mi-am dat seama unde sunt scrise orele alea. :)

Link to comment
Share on other sites

Ieri am fost la reprezentanta la BMW in IT sa activez maneta OBC (multumesc celui care a facut un DIY pe tema asta) si cand am plecat am intrebat pe d-soara draguta de acolo daca se pot verifica km reali la masina (am uitat sa le spun sa-mi citeasca si orele de funtionare <_< ). A zis cum sa nu: mi-a cerut cheia, a introdus-o in keyreader , a tras rezultatul la imprimanta si mi-a spus ca de pe cheie este aproape imposibil sa dai km inapoi. Eu am ramas cu gura cascata si m-am gandit ca ei saracii habar nu au ce pot face "romanasii". Bineinteles cititul kilometrilor de pe cheie a fost GRATIS! Nu cred ca este corect sa-ti ia bani pt asa ceva. Nici nu se ridica de pe scaun!

 

Tester

 

Cititul orelor de face de la orice tester de service? Sau neaparat de la testerul de reprezentanta?

 

Multumesc!

 

 

Era culmea sa-ti zica.. ca da domnule se pot rescrie km de pe cheie... deci da.. testu care ma pui sa-l fac acuma este inutil :)... tu ce zici :bashwall: ?

De multe ori nici cei cu testeru nu stiu :unsure:.. iau in ordine categoriile si cu asta basta...

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

De multe ori nici cei cu testeru nu stiu <_<.. iau in ordine categoriile si cu asta basta...

 

Asa au facut, au luat la rand categoriile si nu au gasit nimic. M-am uitat un pic si eu dar degeaba. Imi cer scuze, dar tot nu am inteles:cu testerul de service puteau sa-mi spuna orele de functionare si nu au stiut unde sa se uite? Sau orele se vad numai la testerul de reprezentanta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.