Jump to content

patineaza ca dracu...


andrey8606

Recommended Posts

Cum sa se descurce nu am condus inca pe zapada ca nu am avut unde doar printr-o parcare asa putin nu mi se pare ca nu ai controlu la masina dsc-ul isi face foarte bine treaba,dar cu el dezactivat e chiar nasol.Am incercat si pe gheata lucie frate zici ca e patinuar la viteza de 20 km/h ai control daca nu franezi nu accelerezi daca pui frana te duci vreo 7 -8m pana te opresti (cu cauciucuri de iarna)am incercat sa franez cu o roata pe gheata si una pe asfalt uscat masina ramane pe traictorie.

ps.ma salvat o data dsc chiar nu ma asteptam pe asfalt uscat eu tocmai ce iesisem de la spalatorie afara -5.5 grade cred ca aveam gheata pe cauciucuri veneam cu in jur de 70 km/h pe banda 2 sensu giratoriu e mic pe o sosea de 4 benzi au ocupat 2 benzi cu cercu lor,trebuia sa intru pe banda 1 si sa revin inapoi pentru ca urma statie de taxi si erau masini parcate.. bun,virez dreapta usor masina mergea tot inainte virez putin mai mult si incepe sa vireze masina apoi virez stanga putin mai brusc si incepe sa se balanseze nu intrase in derapaj dar tot misca cand stanga cand dreapta spatele usor,volanul se misca usor si el stanga dreapta becu de la dsc palpaia incontinuu mentionez ca nu am accelerat deloc si nici nu am franat deloc apoi si-a revenit masina iarasi pe traictorie in rest nu a mai intrat dsc doar cand vroiam eu sa vad cum functioneaza avand spatiu mare daca o scapam de sub control,am fost chiar impresionat :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca ai scrie si corect roamneste poate am intelege mai bine ce vrei sa zici.

 

cred ca e senzatie sa mergi cu cauciucuri F1 iarna...:)

azi dimi la stiri am vz unul rasturnat pe magheru...cica sa fi avut 80-100 km/h si a fugit de fund...nu a mai avut ce sa ii faca, s-a rasturnat de 3 ori

bine ca nu au patit nimic "baietasii teribilisti"..dar sper sincer sa se fi speriat zdravan si sa nu mai faca din astea, sa conduca cu capul pe umeri!!!

pacat de bijuteria aia de masina...

 

 

de aceea spuneam ca in primavara vor fi mai putini cei care vor posta pe acest forum. omul din greseli invata. pacat ca nu invata din greselile altora.

Link to comment
Share on other sites

Nasol! Bine ca nu ai patit tu ceva. Desi si cu masina, stiu cum e, m-ar durea inima si pe mine daca as lovi-o. De ce te-ai invartit de 2 ori? Cauciucuri necorespunzatoare am inteles ca aveai, si ca viteza mica, insa ai accelerato tu scurt sau ai prins o portiune de drum denivelat inghetat care ti-a aruncat masina? E pacat pt ca daca aveai cauciucuri de iarna e posibil sa fi putut sa o redresezi, sau sa nu fi derapat asa violent, sa nu fie sanie. Ce sa iti zic acum, bafta si sa iti repui masina cat mai repede pe sosea.

 

 

 

Deci sa va zic toata povestea....

Era 5 dimineata si trebuiua sa ma duc sa iau pe cineva de la gara...

M-am dus mai devreme la masina , mi-am sters geamurile, am incalzit motorul bla bla...

 

Am plecat din tineretului spre centru....

 

Am ajuns la Budapesta la semafor si cand s-a pus verde am plecat....

Cand am ajuns la pasaj m-am gandit.... : O iau prin pasaj sau pe afara ? Hai ca intru in pasaj dar sa vad daca mai ies.... Parca am avut o presimtire...

 

Inainte sa intru in pasaj am dat a 4 -a pt ca m-am gandit sa stea motorul in ture mai joase ca in caz ul in care o accelerez ceva mai tare sa nu aiba cuplu prea mare sa piarda aderenta....

 

 

Cand am intrat in curba din pasaj a intrat in derapaj dar nu mi-am dat seama.... ( Si cu o zi inainte am observat ca daca o acceleram nu tragea pt ca invartea in gol. dar fiind in linie dreapta nu s-a invartit...)

 

Aveam un Logan in fata care o cam calca (taxi )

 

... si ma rog... Cum am spus in curba a intrat in derapaj nu mi-am dat seama dar imi parea ca masina se cam unduieste ca sharpele.. In acel moment am avut proasta inspiratie sa trag in scurt stanga-dreapta sa ma conving daca am directie....

 

Gresala fatala ! A inceput sa intre in balans din ce in ce mai tare cu toate ca am scos-o din viteza.... N-am franat n-am accelerat. Am incercat sa o redresez dar dupa ce am balansat-o de 3 4 ori stanga dreapta m-am invartit cu ea.

 

S-a invartit spre stanga pt ca am tras de volan sa nu iau stalpii de pe mijloc si in invartire m-am izbit cu botul de perete . De la impact s-a mai invartit odata si s-a oprit.... Asta e tot ... Nimic spectaculos...

 

N-am avut nici o zgarietura nici o panica nimic.... Parca eram pe fotoliu si ma jucam NFS....

 

 

S-au dus dracu urmatoarele piese....

 

masca

structura de rezistenta din fibra

capota

faruri

Semnale

Aripi

vascocupla

radiator

radiator AC

armatura

 

 

tot pana la motor

 

Plus vopsitul.... daune estimate 1000 de euro..... o luna sunt pieton....

 

 

Inca o chestie.... Sa ma scuteasca toti moralistii de pe forum de idei de genul " teribilism" inconstienta etc.... cand e sa se intample stai pe banca in parc si intra unul cu Ferarri in tine.....

 

 

 

Complimente acasa si sarutari de maini doamnei....

 

 

 

 

 

 

si n-aveam decat 60....

 

...decat 60 km/h !!! :) :) :)

 

 

 

 

pai da frate :) Asta vara treceam prin pasajul ala cu 180 asa ca 60 mi-a parut mai mult decat decent.... ;)

 

Data viitoare nu mai intru prin pasaj.... Ii dau 180 pe sus prin fata pe la Unirea.... :) ( Sper sa glumesc.... )

Link to comment
Share on other sites

the rifle- pai tu singur ai zis ca ai avut prosta inspiratie s atragi stanga -dreapta de volan . cine te-a invatat sa fcai asa ceva cand nu stii daca carosabilul este alunecos? da , ce ai facut tu este inconstienta asa ca nu vad de ce sa te scutim , atata timp cat tu insuti recunosti acest lucru.

ceea ce ai facut tu se numeste inducerea fortata a derapajului, din nefericire ai ales cel mai naspa loc sa faci asa ceva.

poate din greseala ta invata si altii. sau macar tu.

inca o data spun ca experienta la volan este foarte importanta ( a se vedea cel cu taxiul din fata ta , care nu a bruscat directia si din cate zici tu conducea si cu ceva viteza dar totusi ala a iesit teafar din pasaj ).

pacat de masinuta si bine ca tu nu ai patit nimic. si sa nu spui ca nu ai avut nici o panica ca nu te cred. am trecut prin prea multe accidente si cunosc foarte bine acele clipe urate in care ti se tripleaza pulsul, instinctul de conservare facandu-si treaba.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa tragi frate stanga/dreapta de volan ca sa vezi daca ai aderenta? Hai, ca o faci la 20 km/h e una. Dar ce-ai facut tu.. Eu cand am sentimentul ca e alunecos pe jos 'ciup' un pic frana. Si in felul asta vad daca imi permit sa trag mai brusc de volan (sa fac o depasire, etc). Tu ai facut pe dos :))) Ai tras de volan ca sa vezi daca ai aderenta ca sa pui frana, sau cum? :)

 

Imi pare rau pentru masina ta. Insanatosire grabnica! Si.. invata din greseli ca altfel s-ar putea sa le repeti.

 

Inca ceva: e bine ca ai impartasit cu noi experienta ta. Chiar daca primesti astfel de comentarii, e bine ca mai citesc si altii si invata.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

De acord cu chriss. La fel procedez si eu daca mi se pare ca e cam alunecos pe jos, insa la o viteza micuta, calc frana, si nu inainte de a ma uita bine in jurul meu si in oglinzi, sa am spatiu pe langa mine daca fuge putin masina. Ba chiar au fost dati cand am oprit efectiv masina pe dreapta si m-am dat jos din masina, sa vad cu picioarele mele cum este pe jos. Chestia cu volanul stanga/dreapta o mai fac si eu insa daca e liber in jurul meu, daca am spatiu, si doar in situatiile in care mi se pare ca ar fi ceva in neregula la directie (stiti cu totii cum e directia la bmw si simti orice denivelare din asfalt in volan, ba chiar cateodata trage volanul intr-o parte datorita suprafetei de rulare). Nu cred ca e bine sa sarim in capul omului ca a facut ce a facut, nu poti indrepta nimic si nu cred ca discutia se va indrepta spre ceva constructiv daca esti putin ironic pe forum, nimanui nu ii place sa greseasca sau sa admita ca a gresit, si cred ca omul a inteles pe propria piele, si din pacate cu anumite costuri, si nu va mai face pe viitor asa. Eventual isi va lua si "incaltari" potrivite pentru iarna. Cred ca e foarte important acest aspect, din cate am citit din relatarea ta, nu cred ca masina s-ar fi comportat asa daca ai fi avut "incaltarile" potrivite. E ca si cum ai merge in slapi de casa pe gheata, in loc de bocanci, aluneci ca naiba. In ultimele 3 zile am vazut 3 accidente, in fiecare zi cate unul, 2 dintre ele la stiri (cred ca le-ati vazut mai toti), toate 3 fiind bmw-uri. V-ati uitat la cauciucurile alora de au derapat? La toti erau de vara :) Ba chiar ieri seara, am vazut in direct un x5 intrand in gardul de pe mijlocul bulevardului Iuliu Maniu. A sifonat-o serios. Si de ce? Cu tot 4x4-le lui, tot pentru ca avea cauciucuri de vara.
Link to comment
Share on other sites

..si incepatorii cum se descurca?:D

Foarte bine, si cu cauciucuri de vara :) :) :)

Nu am facut nici o derapare neintentionata :)

 

 

 

....pai la rashnitza aia de 100 de cai si o speranta nici nu ma mira.... ( nu o lua ca pe o ofensa ca nu asta e ideea )

Ia sa ai 200 de cai sa vedem daca pleci de pe loc fara sa patinezi cu cauciucuri de vara.... Reusheshti dar mai greu....

 

the rifle- pai tu singur ai zis ca ai avut prosta inspiratie s atragi stanga -dreapta de volan . cine te-a invatat sa fcai asa ceva cand nu stii daca carosabilul este alunecos? da , ce ai facut tu este inconstienta asa ca nu vad de ce sa te scutim , atata timp cat tu insuti recunosti acest lucru.

ceea ce ai facut tu se numeste inducerea fortata a derapajului, din nefericire ai ales cel mai naspa loc sa faci asa ceva.

poate din greseala ta invata si altii. sau macar tu.

inca o data spun ca experienta la volan este foarte importanta ( a se vedea cel cu taxiul din fata ta , care nu a bruscat directia si din cate zici tu conducea si cu ceva viteza dar totusi ala a iesit teafar din pasaj ).

pacat de masinuta si bine ca tu nu ai patit nimic. si sa nu spui ca nu ai avut nici o panica ca nu te cred. am trecut prin prea multe accidente si cunosc foarte bine acele clipe urate in care ti se tripleaza pulsul, instinctul de conservare facandu-si treaba.

 

 

 

pai ala cu taxiul avea cauciucuri de iarna presupun si cu siguranta tractiune pe fata ca era logan.... Cat despre instinctul de conservare ... ma ingrijoreaza faza ca asa cum am spus n-am avut nici un stres. E a doua oara cand ar trebui sa ma panichez si nu reushesc,,,, ;)

 

 

 

oricum..... Acum am comis-o :) degeaba mai vorbim... :D

 

Am un prieten cu un audi 4x4 care s-a invartit iarna trecuta in acelasi loc..... Cred ca mai tine si de bafta fiecaruia....

 

 

 

cat despre vorbe de genu..... " Frate eu incerc directia cu mare atentie la 20 la ora..... " Pai frate tu crezi ca eu sunt retardat ? Bineinteles ca si eu fac la fel dar in acel moment nefericit capul meu comanda asta a dat-o..... sa trag de volan stanga dreapta. !!!! Crezi ca eu nu stiu acum cand stau in fata calculatorului care e teoria ? Crezi ca pe aia de-i calca trenul de-ar fii sa-i intrebi de-ar fi in viata ti-ar spune ca asa intentionau sa faca ???? Pur si simplu e o chestie de sub o secunda. Daca alegi varianta proasta o comiti.

 

 

ori faci o scoala de pilotaj si iti intra in reflex sa redresezi masina in situatii limita ori o trosnesti daca ai inspiratie proasta.

 

 

Mai e o vorba..... Dupa razboi multi viteji se-arata..... presupun ca astia deshtepti de pe forum sunt scutiti din start de orice eveniment in trafic pt ca sunt prea destepti sa fie in stare de accidente..... Bravo lor dar ma indoesc cu riscul de a ma frange.....

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

ma ingrijoreaza faza ca asa cum am spus n-am avut nici un stres.

 

Asta e un lucru bun ! Conteaza foarte mult sa iti mentii calmul in situatii limita .

 

 

 

Vezi tu..... N-am avut nici stres dar nici n-am redresat-o...... Asta vara cand calcam ambreiajul revenea pe traiectorie.... De data asta nu s-a mai intamblat la fel pt ca n-am prins deloc aderentza.... :) Ghinion cum s-ar spune... :)

Link to comment
Share on other sites

De data asta nu s-a mai intamblat la fel pt ca n-am prins deloc aderentza....

 

60 este viteza mare pentru polei ! :)

 

Eu acum 2 ierni m-am rasturnat cu o Skoda ( eram pasager ) pe un drum de munte . Eram incepatori si am vrut sa facem un mini-traseu. Am ajuns la o rampa mare, masina nu mai putea sa urce, ne-am dat jos din masina, eu m-am urcat pe capota, am ajuns in varful rampei. Ne-am suit in masina si am mai mers 50 de metri, dupa care soferul a luat hotararea sa ne intoarcem, pentru a evita un posibil accident. Intoarce el masina, demareaza, o baga pe a 2a si cand a ajuns pe panta masina a continuat sa ia viteza . Tipul a pierdut controlul, ne-am rasucit, am intrat usor intr-un copac de pe marginea drumului, am iesit de pe drum, ne-am dat peste cap... si pe urma ne-am chinuit sa ne dam jos din masina !:)

Link to comment
Share on other sites

....pai la rashnitza aia de 100 de cai si o speranta nici nu ma mira.... ( nu o lua ca pe o ofensa ca nu asta e ideea )

Ia sa ai 200 de cai sa vedem daca pleci de pe loc fara sa patinezi cu cauciucuri de vara.... Reusheshti dar mai greu....

Adica la 100 de cai nu reusesc nici pe zapada sa derapez, nu?

Link to comment
Share on other sites

....pai la rashnitza aia de 100 de cai si o speranta nici nu ma mira.... ( nu o lua ca pe o ofensa ca nu asta e ideea )

Ia sa ai 200 de cai sa vedem daca pleci de pe loc fara sa patinezi cu cauciucuri de vara.... Reusheshti dar mai greu....

Adica la 100 de cai nu reusesc nici pe zapada sa derapez, nu?

reusesti, cu siguranta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.