Jump to content

probleme frane e36 help pls


pyto

Recommended Posts

salutare,am un bmw e36 coupe din 99 si am obs ca dk am viteza mai mare si incerc sa calc frana se simte un fel de trepidatie,la viteza pana in 40-50 e totul ok dar dk sar d 100 si calc frana ma cam sperie sincer trepidatia aceea,oriqm am carnetul doar d 3luni,oare ce se intampla?ma poate ajuta cineva?
Link to comment
Share on other sites

salutare,am un bmw e36 coupe din 99 si am obs ca dk am viteza mai mare si incerc sa calc frana se simte un fel de trepidatie,la viteza pana in 40-50 e totul ok dar dk sar d 100 si calc frana ma cam sperie sincer trepidatia aceea,oriqm am carnetul doar d 3luni,oare ce se intampla?ma poate ajuta cineva?

 

Unde simti trepidatia, in pedala? Daca este in pedala sunt discurile de frina ovalizate si trebuiesc schimbate (de obicei se schimba si placutele de frina), parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

salutare,am un bmw e36 coupe din 99 si am obs ca dk am viteza mai mare si incerc sa calc frana se simte un fel de trepidatie,la viteza pana in 40-50 e totul ok dar dk sar d 100 si calc frana ma cam sperie sincer trepidatia aceea,oriqm am carnetul doar d 3luni,oare ce se intampla?ma poate ajuta cineva?

 

Unde simti trepidatia, in pedala? Daca este in pedala sunt discurile de frina ovalizate si trebuiesc schimbate (de obicei se schimba si placutele de frina), parerea mea.

 

 

trepidatia se simte in partea din fata a masinii si usor la pedala,cam cat ar costa sa skimb discurile de frana?respectiv placutele dk asta e problema?

Link to comment
Share on other sites

jantele le ai echilibrate ? cauciucurile au galme ?

 

 

cauciucurile sunt f bune nu s obs nimiq ciudat,iar jantele nu stiu dk sunt echilibrate asa am luat masina in august si d atunci imi trepideaza la viteza mare cand pun frana,exista alt indiciu cum ca nu ar fi echilibrate adik c ar tb sa obs?

Link to comment
Share on other sites

poti sa mergi pt inceput sa echilibrezi rotile, daca tot face schimba discurile si placutele.

 

 

ideea e ca m-am uitat la discuri si nu se obs nimiq ciudat,cum ca ar fi ovalizate sau cv de genu.ar tb sa se observe?

 

 

mergi si da o tura cu masina, la viteza mica calca frana puternic. daca simti vibratia, atunci ala este ABS.

posteaza rezultatul.

Link to comment
Share on other sites

poti sa mergi pt inceput sa echilibrezi rotile, daca tot face schimba discurile si placutele.

 

 

ideea e ca m-am uitat la discuri si nu se obs nimiq ciudat,cum ca ar fi ovalizate sau cv de genu.ar tb sa se observe?

 

 

mergi si da o tura cu masina, la viteza mica calca frana puternic. daca simti vibratia, atunci ala este ABS.

posteaza rezultatul.

 

 

la viteza mica nu se simte nimiq,e totul ok

Link to comment
Share on other sites

echilibreaza si rotile . De la gropile patriei s-ar putea sa fie patrate :) Le iei prin eliminare

 

 

ok,o sa incerc sa le echilibrez si sa vad rezultatul desi nu cred ca e asta de vina deoarece dk iau mana de p volan masina merge bn nu trage in nicio parte si nici dk franez la viteza mare nu trage stanga dreapta doar trepideaza

Link to comment
Share on other sites

atunci pregateste 400-500RON si schimba discurile si placutele.. mai mult ca sigur de la ele e.

 

 

ok ms d sfat!app sty cumva de ce nu mi se seteaza ora la ceas?i-am scos bateria si aqm nu mai pot seta ceasul,am incerkt sa tin apasat p ambele butoane de sub el p "h" si "m" nimiq,am apsat p butonul din bord si am invartit in acelasi timp si nimiq,oare de ce?e posibil sa fie din cauza ca e bateria mai slaba sau?

Link to comment
Share on other sites

Eu am dat 450RON pe discuri ATE powerdisc si 180RON (parca) pe palcute ATE.

Gasesti discuri normale la 300-400RON setul.

La manopera n-am dat nimic ca mi le-am montat eu :)

Oricum maxim 100-150ron e manopera.

 

PArca in europa nu s-a mai fabricat e36 in 1999....

Citisem pe wiki ca doar in state.

 

toate s-au fabricat in europa. Poate vroiai sa zici pentru state.

Link to comment
Share on other sites

Eu am dat 450RON pe discuri ATE powerdisc si 180RON (parca) pe palcute ATE.

Gasesti discuri normale la 300-400RON setul.

La manopera n-am dat nimic ca mi le-am montat eu :)

Oricum maxim 100-150ron e manopera.

 

 

la mine: 140 placute fata, 180 spate, 480 discurile, sabotii de frana pana in 200, cu manopera undeva la 1200 lei. ca si pret, nu au fost cele mai scumpe, dar nici cele mai ieftine, oricum pretul este acceptabil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.