Jump to content

muzica e39


quicksilver

Recommended Posts

vreau sa imi schimb difuzoarele..pe masina(bmw e39)..si nu stiu de care sa imi iau!as mai vrea si un cd player..ce imi recomandati?!sau daca si-a schimbat cineva boxele..sa imi spuna si mie ce si-a pus!ms!

 

Vezi ca sunt ceva topicuri deschise pe acest subiect ! Foloseste search ....

 

L.e. Si eu vreau sa le schimb ! :)

Edited by AndreiBMW
Link to comment
Share on other sites

si ce iti pui?

 

Pai inca nu m-am hotarat , nu stiu care e treaba cu telefonul , n-as vrea sa-l "tai" ... ma intelegi ? Nu inteleg care e treaba cu boxele , cum e legat acolo ... Probabil o sa vizitez un atelier si o sa vada aia care e treaba ...

 

P.S. Ma gandeam la niste difuzoare de la Rockford Fosgate :) ... posibil un woofer under-seat , eu nu vreau "bubuiala" , imi doresc doar sa scap de sunetul ala de carton al difuzoarelor originale ... atat !

 

L.E. Vorbeste cu Cristi M.D ... el si-a pus ceva cu bani putini ... parca asa tin minte ! Avea si un fel de DIY undeva pe aici ..:)

Edited by AndreiBMW
Link to comment
Share on other sites

PRINCIPIU' UNU: daca schimbati difuzoarele, schimbati si head unitul masinii, altminteri le schimbati degeaba.

PRINCIPIU' DOI: mai bine canta un alt head unit cu difuzoarele originale, decat ala original cu alte difuzoare. Principiul unu e o consecinta e principiului doi.

PRINCIPIU' TREI: daca nu aveti bani de cheltuit pentru alt head unit, modificat usile, cabluri, aplificatoare, sigurante, condensatoare si insonorizant, cea mai bun avarianta este cea care a aratat-o mai sus Cristi.

 

De fapt, este cea mai buna. :)

Link to comment
Share on other sites

PRINCIPIU' UNU: daca schimbati difuzoarele, schimbati si head unitul masinii, altminteri le schimbati degeaba.

 

Sunt sigur ca nu se mai aude cartonul boxelor alea originale daca schimb difuzoarele !

 

Nu vreau bass ( MTX ) , nu vreau claritate ( bose / bang & olufsen ) , VREAU SA NU MAI DISTORSIONEZEEEE !

Link to comment
Share on other sites

din pacate din HU ai filtru pe fiecare canal sa scoata doar anumite frecvente, orice dif pui va scoate aceleasi frecvente.. dar pot suna mai rau....

 

daca vrei o solutie ieftina si buna, cumperi un DSP aftermarket si scoti incintele de la fiecare difuzor, si se imbunatateste sunetul simtitor...

 

Dar ceea ce am vrut eu sa realizez, este sa pot regla din HU, inalte la maxim, si bas "+2"... astfel incat difuzoarele stock sa scoata medii + inalte foarte bine, si de bas sa se ocupe wooferele in portbagaj.

Link to comment
Share on other sites

dar nu din difuzoaree distorsioneazaaaaaaaaaa!!!

 

Este ca si cum ai avea aplificare de 1000 W si difuzoare de 200 si le dai la maxim ... si zici "nu dif distorsioneaza" .... ?

 

Gresesc ? :)

 

 

Nu sunt cumva difuzoarele de carton prea slabe pentru amplificarea HU-ului ?

Edited by AndreiBMW
Link to comment
Share on other sites

Nu, ci 'amplificarea" HU e ...proasta. Adica distorsioneaza foarte repede, pe masura ce dai volumul tare.

Ce zic eu e...pe probate. La inceput si eu m-am incapatanat sa dau vina pe difuzoare. Si m-a costat muult :) incapatanarea asta.

Link to comment
Share on other sites

Eu aveam cd player oem si am pus doar amplif + 2 suwfoofere free air de 10" in portbagaj sub luneta... Cost total in jur de 300 euro si sunt foarte multumit de cum suna. Intr-adevar esti diy la audio/video ptr instalarea subwooferului + amplif

 

Poti da te rog ceva detalii? Ai decupat tabla de la luneta? Ce inseamna ca efort? Eventual niste poze...M-ar interesa si pe mine solutia asta.

Ai fost la un atelier specializat sau ai facut tu toata operatiunea...

Multam mult

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...t=0&start=0 asta am facut, mergeti pe linku ala, si e detaliat toata procedura, cu poze, de unde sa iei semnal, etc...

 

si ca un preview.. nu, nu am decupat tabla din portbagaj, difuzoarele sunt in portbagaj... e39 are gauri cu "dop".. si canal.. ca "tubu de bas reflex".... care conduce pana in compartiment sub luneta prin alea 2 guri mari de aer..

Link to comment
Share on other sites

PRINCIPIU' UNU: daca schimbati difuzoarele, schimbati si head unitul masinii, altminteri le schimbati degeaba.

PRINCIPIU' DOI: mai bine canta un alt head unit cu difuzoarele originale, decat ala original cu alte difuzoare. Principiul unu e o consecinta e principiului doi.

PRINCIPIU' TREI: daca nu aveti bani de cheltuit pentru alt head unit, modificat usile, cabluri, aplificatoare, sigurante, condensatoare si insonorizant, cea mai bun avarianta este cea care a aratat-o mai sus Cristi.

 

De fapt, este cea mai buna. :)

Si daca ai navi, tv, telefon ce head unit schimbi ?

 

Solutii pe care le analizez eu :

1. Schimbi difuzoarele cu unele care se potrivesc : http://nl.youtube.com/watch?v=zEZ-bcEYdRA . Stai linistit cu telefonul ca nu e mare filozofie, boxele au 4 fire. Solutia o vezi daca urmaresti filmul, baiatul explica ce sa faci cu ele .

Sunt multe lucruri interesanta in seria de mai sus. Poti gasi niste idei interesante si aici http://www.bavariansoundwerks.com/

 

2. Se gasesc fete de usa modificate cu 2 difuzoare mari, am vazut in germania, aspect OEM, pret destul de piperat si probabil amplificator.

 

3. Faci rost de un Subwoofer OEM si il amplifici separat dintr-un amplif conectat printr-un filtru. Se potriveste perfect, nu trebuie sa tai nimic, iti trebuie numai curent pentru amplificator, si trase fire cu semnal audio de pe unde gasesti. Am mai vazut ceva ce se punea in locul capacului de la baterie si arata frumos OEM, dar nu sunt sigur daca pentru e46 sau e39.

 

4. Cu subwoofer activ sub scaun nu prea merge, am incercat la o firma vreo 5 modele ( max 6 cm grosime) si nu se potrivesc pentru ca exista o nervura direct sub scaun , si nu ai loc.

 

5. Acelasi subwoofer activ s-ar potrivi frumos in gaura dreptunghilara de la ski-sac si cotiera spate, si iti iti poti face o rama din MDF ca sa il fixezi, iar "capacul" original il poti monta la loc in caz ca vinzi masina si noul posesor nu agreaza improvizatiile.

 

6. Iti iei alta masina de preferat cu Logic 7 , Harman, Boose, Electrecord :)

Link to comment
Share on other sites

DSF: iei subwooferu de M.. adica upgrade-ul la subwoofer.. cel ptr M5 e39... cu 2 subwoofere free air de 10" :)... si o faci lata..

 

DSF: principiul meu este ca daca faci ceva sa fie permanent, ori ceva in locul de ski-sac.. numa permanent nu e, in fiecare iarna, folosesc skisack-ul..

 

e drept cu wooferele alea 2.. incap doar placile si bagaje ptr o saptamana ptr 2 oameni.. da e ok..

Link to comment
Share on other sites

DSF, daca ai navi, telefon, etc, faceti exact ce-a facut CristiMd. Schimbatul difuzoarelor originale care sa genereze imbunatatirea sunetului este doar o fantezie. Nu vorbesc din auzite, eu am incercat mai toate variantele, am cheltuit foarte multi bani si timp (ce-i drept, mi-a placut, ma simteam...in concediu). In momentul de fata, de exemplu, cu un sub Kicker de 450 W in incinta inchisa, in portbagaj, cu gaura in cotiera spate (facuta de mine :) ), amplificat cum trebuie, nu am senzatia aia de bas adanc incat sa-mi vibreze scaunele...decat daca-l bag in masina. Nu va spun cat s-a umblat la insonorizarea capacului portbagajului, ca vibra precum clopotul bisericii... Ceea ce-a facut Cristi a fost....destept facut, zic eu. :) :)
Link to comment
Share on other sites

PRINCIPIU' UNU: daca schimbati difuzoarele, schimbati si head unitul masinii, altminteri le schimbati degeaba.

PRINCIPIU' DOI: mai bine canta un alt head unit cu difuzoarele originale, decat ala original cu alte difuzoare. Principiul unu e o consecinta e principiului doi.

 

Headunit-ul aftermarket ar merge montat ĂŽn torpedou.

AÂşa nu se stricĂŁ linia bordului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.