Jump to content

5er E60 dupa 1 an ii fac si eu prezentarea


xfil3s

Recommended Posts

Dupa 1 an si jumatate va prezint E60-ul meu

 

De prea mult timp visam sa am un BMW , an de an incercam sa fac pasul acesta dar in 2007 am reusit si am achizitionat un superb exemplar BMW E60 - 530D. Intr-o prima faza doream un 3er nou , dupa nenumarate drumuri si intalniri si review-uri ... am fost sa-mi comand ... un 318d cu ceva optiuni . Am ezitat o vreme , apoi am hotarat sa merg la test , am testat , mi-a placut numai ca am zis totusi sa incerc si 320d . Cum la AB nu prea gasesti toate modelel din gama am apelat la cineva sa fac testul . Ideea a fost ca inainte de a incerca 320d-ul am testat la AB un 330xi full - mi-a sucit mintile si am hotarat sa incerc un 325i si tot asa ... ideea era ca nou ma ajungea de la 32mii CIP in sus ....ca sa nu devin plictisitor in mica mea prezentare am hotarat sa-mi iau unul SH ... Am plecat in scurt timp in Germania , acolo negasind ceva pe placul meu si dotari si km putini si culoare etc , ce am gasit la momentul respectiv pretul sarea cam in 25.000 eur . Alt vis de al meu era clar un SERIA 5 - E39 si E60. Cum noaptea e un sfetnic bun , am hotarat peste noapte ca visul sa devina realitate si sa nu mai pierd vremea sa iau un 530d full asa pe placul meu . Dupa 3 zile e cautari am gasit si l-am luat . A fost dragoste la prima vedere. Masina n-a apucat sa ajunga pe mobile.de a fost rezervata inainte de a fi incarcate pozele pe site. Am batut palma dupa o mica negociere, i-am facut plata la ora 13:30 iar dimineata m-a sunat omul sa merg s-o ridic. Problema era ca inca nu venise brief-ul de la Leasing de la Munchen de la BMW. Acolo am cunoscut un tip, tot roman , plecat de 18 ani acolo care avea business-uri diverse cu cel ce avea parcul . Ne-am imprietenit , am stat la el , si asa am luat-o cu numerele de germania la o plimbare : Germania-Belgia-Olanda-Belgia-Franta-Luxemburg-Germania cand am revenit ca sosise cartea masinii. Am facut numerele de zoll si am plecat spre casa . A fost o luna de vis . Visul mi s-a indeplinit , aveam propriul meu BMW.

 

Cateva date despre bestia neagra :

 

fabricatie decembrie 2004

prima inmatriculare 2005 aprilie

achizitie iunie 2007

E60 530d 218hp 500nM Black Saphire

 

Optiuni :

 

xenon dynamic adaptive

piele neagra

iDrive cu navi Proffesional

TV

clima

cruise control

full electric , geamuri fata-spate electrice, scaune electrice cu memorie , tetiere electrice

scaune incalzite

dynamic drive

active steering

bluetooth

volan multifunctional

comenzi vocale

senzori lumini

senzori ploaie

jante 17'' cu cauciucuri vara 245/45R17 si iarna 225/50R17

parktronic - PDC - fata - spate

trapa electrica

navigatie

alarma

 

si daca mai mi-a scapat ceva ... revin cu detalii

 

Pretul a fost 22.000 euro fara TVA in Germania.

 

 

si acum gata cu vorba , cateva poze :

 

 

more

 

alte poze

post-6141-1231780051_thumb.jpg

post-6141-1231780105_thumb.jpg

post-6141-1231780126_thumb.jpg

post-6141-1231780155_thumb.jpg

post-6141-1231780307_thumb.jpg

post-6141-1231780336_thumb.jpg

post-6141-1231780365_thumb.jpg

post-6141-1231780466_thumb.jpg

post-6141-1231780511_thumb.jpg

post-6141-1231780582_thumb.jpg

post-6141-1231780619_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 508
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

multumesc , multumesc , multumesc

 

asa este este o placere sa o conduci ... poate de aceea a trecut un an si ceva pana sa o prezint :)

 

Masina a primit la inceputul iernii presuri de cauciuc , ca deh` a venit iarna. De cateva luni a primit vorba unui prieten de mai sus ... un discret eleron spate ... revin cu poze

 

In rest multumiri inca odata , sa ne bucuram toti de BMW-urile pe care le avem !

 

 

 

colega te-am vazut in seara asta (12.01.20090 pe la orele 20 in intersectie la Icil te indreptai spre casa de cultura, dar prea tarziu ca sa te atentionez !

 

fff misto masina, de apreciat motorizarea si o dotare pe masura, sa ai parte de ea !

 

 

exact ... trebuia sa ajung sa ma vad cu niste prieteni si deja era 8 si intarziasem :)

Link to comment
Share on other sites

Motorul 6 cylinders 3000cc este un motor echilibrat , puternic , se deslantuie la turatii mici , cuplul este fantastic , 500nM practic nu ai nevoie sa o treci pe modul DS - drive sport.

 

Consumul este unul pe masura puterii si capacitatii cilindrice , eu am undeva in jur de 8-9 % afara la mers intins iar in oras , din pacate , fac distante scurte , unde motorul nu se incalzeste , iar consumul e pe masura :) in jur de 15-16% . Pe distante mai mari in oras consumul scade in jur de 11-13%.

Link to comment
Share on other sites

Un tunning la motor ar mari usor puterea la ~ 250 cp si ar ridica cuplul cativa zeci de nm .... Plus un box ce se conecteaza la iDrve si-ti da posibilitatea sa ai IGO8 si sa reulezi fisiere DVD .... http://autohifidiszkont.hu/bmw-tuning.hu/

Felicitari pentru achizitie! Foarte frumoasa si bine dotata. Oricum nu iti recomand un tunning la motor. Lasa-l asa ca e mai mult decat suficient. Drumuri bune si fara incidente!

Link to comment
Share on other sites

acum vine si poza cu eleronul , nu stiu cat de concludenta e dar o sa fac altele ca sa se vada mai bine ...

 

 

anti talent poza :) era sa-mi stea inima cand am vazut poza ... ca am trimis pe cineva sa-mi puna eleronu ...:) dar o sa vedeti ca e super ok pus ... dar in poza asta pare aiurea rau ... dar la cerere s-a pus o poza:)

post-6141-1231872945_thumb.jpg

Edited by xfil3s
Link to comment
Share on other sites

Un tunning la motor ar mari usor puterea la ~ 250 cp si ar ridica cuplul cativa zeci de nm .... Plus un box ce se conecteaza la iDrve si-ti da posibilitatea sa ai IGO8 si sa reulezi fisiere DVD .... http://autohifidiszkont.hu/bmw-tuning.hu/

 

si cunosti unde se face treaba cu igo??

Link to comment
Share on other sites

deocamdata nu am gasit nici eu nici paulgsm detalii referitoare la rularea igo8 pe displayul de la e60... mai cautam ... aici nu stim ungureste si ne e mai greu sa vedem ce este exact ... poate cine mai e intereast sa facem ceva sapaturi :)

 

ideea e ca pe e39 in spate sta un modul de windows ... iar la e60 si e90 e ceva mai complicat , deaia e greu sa fie si modificate hartile , etc

Edited by xfil3s
Link to comment
Share on other sites

@baronu25, aici ai mai multe detalii despre interfata; ulterior la ea se leaga un modul pe care se instaleaza si igo8. Nu cred ca este exact ceea ce ai vazut pe siteul unguresc dar, oarecum, un produs similar. Cred ca voi deschide un topic nou in aria multimedia cu acest subiect pt ca intereseaza pe multa lume.

 

http://www.xcarlink.co.uk/product.php?prod...t=16&page=1

 

Aici alt produs asemanator:

 

http://blackboxi.en.ec21.com/Video_Interfa...61_2409473.html

Edited by paulgsm
Link to comment
Share on other sites

@baronu25, aici ai mai multe detalii despre interfata; ulterior la ea se leaga un modul pe care se instaleaza si igo8. Nu cred ca este exact ceea ce ai vazut pe siteul unguresc dar, oarecum, un produs similar. Cred ca voi deschide un topic nou in aria multimedia cu acest subiect pt ca intereseaza pe multa lume.

 

http://www.xcarlink.co.uk/product.php?prod...t=16&page=1

 

Aici alt produs asemanator:

 

http://blackboxi.en.ec21.com/Video_Interfa...61_2409473.html

 

o da! in sfarsit a aparut asa ceva! ati deschis topic nou? ma bag sa caut ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.