Jump to content

DIY: Lumini picioare


cristivw

Recommended Posts

Asa este, sunt cam puternice ca intensitate, dar nu deranjeaza la ochii pentru ca nu merg cu luminile aprinse in masina :twoup:) , sunt legate pe luminile de la plafoniera. Vrusesem sa pun niste leduri mai apropiate ca, culoare cu luminile din bord, portocaliul acela, dar nici galbenu ala si nici rosu asta nu sunt nici macar pe aproape. M-am mai gandit la o varianta si anume sa le acopar pe cele rosii cu un autocolant mai transparent, ceva de culoare galbena, asa ii mai ia din intensitate si poate da spre portocaliu. Sa gasesc ceva si incerc sa vad cum iese. Daca nu le pun pe cele galbene de moment ca tot le-am cumparat si pe parcurs daca ma satur de ele le fac albe neon. Va multumesc pentru parerile acordate.
Link to comment
Share on other sites

pe spate nu se pot pune? de ex a4 sau a6 are lumini si in spate la picioare la pasageri

Se pot pune si in spate, asta intentionez si eu sa fac, numai ca e mai mult de munca la "ascunsul" firelor si siguranta lor (pt ca scaunele culiseaza) insa merita. zilele astea ma apuc sa-i pun si in spate.

Link to comment
Share on other sites

pe spate nu se pot pune? de ex a4 sau a6 are lumini si in spate la picioare la pasageri

Se pot pune si in spate, asta intentionez si eu sa fac, numai ca e mai mult de munca la "ascunsul" firelor si siguranta lor (pt ca scaunele culiseaza) insa merita. zilele astea ma apuc sa-i pun si in spate.

 

ceva cu inductie prin sistemul ala care se culiseaza nu se poate face? adica sa tragi firele numai pana la partea de jos a sistemului de culisat, ala fix, ca sa nu se miste firele odata cu scaunul.

nu stiu daca m-am exprimat corect, ca nu le am cu sistemele astea electrice, dar cred ca ai inteles ce vreau sa zic. oare se poate asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Care culoare s-ar potrivi mai bine la o masina albastra?

M-am gandit la alb, sau albastru. Vreau sa schimb si becurile din plafon, sa pun aceeasi culoare, m-am saturat de galbenul asta...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ceva cu inductie prin sistemul ala care se culiseaza nu se poate face? adica sa tragi firele numai pana la partea de jos a sistemului de culisat, ala fix, ca sa nu se miste firele odata cu scaunul.

nu stiu daca m-am exprimat corect, ca nu le am cu sistemele astea electrice, dar cred ca ai inteles ce vreau sa zic. oare se poate asa ceva?

Ba da, se poate pune, numai ca va trebui sa montezi ledurile sau lampile in podea si sa bata in sus, insa eu vruiam sa le montez sub scaune si sa bata in jos.

 

Care culoare s-ar potrivi mai bine la o masina albastra?

M-am gandit la alb, sau albastru. Vreau sa schimb si becurile din plafon, sa pun aceeasi culoare, m-am saturat de galbenul asta...

Parerea mea e (si te sfatuiesc totodata) ca sunt mai frumoase cele albe si in interior si la picioare. Eu le am albe in interior si sunt super atat din punct de vedere estetic cat si din punct de vedere al functionalitatii pt, ca cu cele albastre nu cred ca mai vezi mare lucru in habitaclu.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Am si eu o intrebare pt cei care si-au facut DIY-ul: in cutiutele de la torpedou, unde se leaga + si - mai exista locuri pentru a introduce fir cu tot pin/conector pe el sau trebuie sa ma leg pe un fir existent??

 

P.S.: pt cine mai e interesat, am fost azi la Bavaria si m-a costat totul 135 lei (lampile, mufele de la lampi si 8 fire cu conector in cap). Am incercat si la dezmembrari dar am gasit cu 100 lei doar lampile...si ma abtin de la orice comentariu pe tema asta.

 

Bafta tuturor

Link to comment
Share on other sites

M-am apucat de treaba si am 2 probleme:

1 - am desfacut torpedoul mare si nu vad unde-i tubu prin care trag fir catre partea soferului....si cum trag firele pana acolo prin tub (am 2 fire cam moi nu merg impinse...)??

2 - an dat jos panoul cu sigurante si pe el mai e prinsa o cutiuta cu mai multe cutiute mici. In 2 din ele tre sa ma leg eu. Intrebare: in ele pot infinge cablu cu mufa sau tre sa dezizolez un fir si sa ma lipesc pe el?!?

Link to comment
Share on other sites

1. daca nu poti impinge firele, atunci trage-le ! introdu o sarma tare dinspre sofer spre pasager, astfel incat sa i se vada ambele capete... legi cu banda izolatoare firele de unul din capetele sarmei si le tragi in cealalta parte...

 

recomandare: izoleaza firele care trec pe sub bord!

 

2. da jos cutia aia de pe tablooul de sigurante, si vei gasi in ea mai multe "cutiute" cu contacte comune pt firele de aceeasi culoare.

pui un papuc in capatul firului dorit, il introduci pe lama libera a contactului comun, apoi introduci metalul la loc in "cutiuta" si gata... poti face si treaba aia cu dezizolatul/lipitul firului, dar e o improvizatie... daca tot ajungi acolo, de ce sa nu faci o treaba corecta si de calitate ?

 

succes !

Link to comment
Share on other sites

1. daca nu poti impinge firele, atunci trage-le ! introdu o sarma tare dinspre sofer spre pasager, astfel incat sa i se vada ambele capete... legi cu banda izolatoare firele de unul din capetele sarmei si le tragi in cealalta parte...

 

recomandare: izoleaza firele care trec pe sub bord!

 

Mersi frumos. Problema era ca nu gaseam gaura tubului...era ascunsa dupa un burete. Am reusit sa trec firele izolandu-le la capate. Dar te-ai referit cumva sa imbrac ambele fire in banda izolatoare sau doar capetele cand le trag?!? Oricum, cred ca tubul ala era gol ca au trecut destul de usor (le-am tras cu o sarma mai rezistenta).

Am reusit sa dau jos si cutiuta cu cutiute :) si spre surprinderea mea acolo intra papuci nu conectori ca cei de intra in mufele de la bec.

Adica, eu am cumparat cabluri cu conectori pt ambele capete: 61 13 0 006 663 si 61 13 0 005 197. Iar la cutiute nu se potrivesc astia. Ai idee ce cod au papucii care intra acolo?

 

LE: l-am gasit intre timp. Este: 61131387144

 

Mersi inca o data

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

gata, le`am si montat pe masina.. mi`a luat toata treaba cam o ora, abia astept sa vina seara sa vad cum arata, o sa pun si poze

Stiu ca e de mult postul, dar vreau sa stiu daca e nevoie de vreo rezistenta ca sa pui leduri.daca da ce valoare?

Link to comment
Share on other sites

O sa-ti bata in spatele picioarelor si n-o sa mai ai lumina in zona pedalelor :p

 

Mai bine iti pui lampile originale pe fata si apoi tragi cate 2 fire de la fiecare, le duci pe sub mocheta pana sub scaun (cum ies firele pt incalzire/senzori) si pui un led doar pt spate.Si lasi firul mai lung sa poata ajunge cand misti scaunul. Vezi pe unde-l lipesti sa nu ti-l ia in picioare pasagerii sau sa ti-l rupa la spalatorie. Cre ca cel mai bine e pe undeva pe langa una din sine.

Bafta si sa ne arati cum a iesit ;)

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

ironm spune-mi te rog cati conectori mama si cati tata e nevoie pt instalatia asta de lumini picioare si codurile conectorilor te rog

Cam tarziu raspunsul, dar:

 

-lampile 63 31 6 962 040 (2 buc);

 

-mufele 61 13 8 377 072 (2 buc);

 

-firele 61 13 0 005 197 (2 buc) si 61 13 0 006 663 (2 buc).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Inafara de ce-a spus Ice_man mai trebuie sa cumperi inca 4 papuci pentru conectarea firelor in cutiuta din torpedou.

Codul ar fi asta: 61131387144 doar ca io n-am gasit la nicio reprezentata in Bucuresti asa ca, ajutat de un nene amabil de la Filaret care mi-a dat o cutie cu mai multe fire...am luat prin incercare si am gasit un tip de papuc care s-a potrivit, pentru ca ma grabeam si nu vroiam sa astept 3sapt pt 4 papuci...

 

Eu am facut lucrarea dupa DIY-ul din primul post: link

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.