Jump to content

Clima 1 sau 2 zone ?


waterresistro

Recommended Posts

Salut, am si eu o mare nelamurire... am un E36 si nu inteleg daca am pe masina clima cu 2 zone sau una. Dupa cum se vede am setari de temperatura pe stanga si pe dreapta. Cu toate astea fanta unde presupun eu ca e senzorul de temperatura e una singura(partea dreapta). am lasat ventilatorul pe "auto" si observ ca isi modifica turatia doar cand modific temperatura pe partea soferului.

Sa fie oare clima pe o singura zona si sa fi fost schimbat panoul de comanda ??

post-13321-1232041712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai exista 2 senzori,fiecare pt cate o parte, in carcasa aerotermei, in spatele OBC-ului, fiecare pt cate o parte a habitaclului,unu pt pasager si unu pt sofer.

 

Cel din interiorul modulului de climatronic ma gandesc eu ca ia temperatura din masina(toata masina),iar daca se vrea aer mai cald sau mai rece pe diferite zone, se intervine prin valorile celor 2 senzori de care am scris mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg....

 

Omu se intreaba cum de este clima bizonala cand el vede un singur senzor,respectiv cel din spatele acelei grile mici de pe modulul climatronic. Si eu am explicat ca mai sunt inca 2 senzori.In functie de astia se fac temp. inauntru, NU de cel din canalul de aer al barei fata!Ala este doar pentru a indica temp exterioara.

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg....

 

Omu se intreaba cum de este clima bizonala cand el vede un singur senzor,respectiv cel din spatele acelei grile mici de pe modulul climatronic. Si eu am explicat ca mai sunt inca 2 senzori.In functie de astia se fac temp. inauntru, NU de cel din canalul de aer al barei fata!Ala este doar pentru a indica temp exterioara.

Numai bine.

Si eu am un e36 325tds cu acelas model de clima si as vrea sa stiu daca senzorul din bara fata trebuie sa imi indice temperatura exterioara si in interiorul masini.  Unde anume ar trebui sa imi apara temperatura? mersi
Link to comment
Share on other sites

@dinu.negrean scuze,am crezut ca faci referire la ultimul post. :)

 

@sckhreech.....e clima bizonala sigur? :) Cat despre initiatorul topicului s-a exprimat cat se poate de corect si a intrebat de senzorul acela din climatronic, care este doar unu,de ce este doar unu cand clima este pe 2 zone.....?! Si am dat si raspunsu.

 

@Nony . La e46 au gandit ei la vremea aia ca nu mai este nevoie de dublu clima pt ca habitaclul este destul de mic si diferenta intre 2 temp ajunge sa nu prea fie...ceea ce nu prea e adevarat, drept urmare la e90 au trecut din nou pe 2 zone.

 

@ariciul Temperatura exterioara trebuie sa ti-o arate pe OBC daca ai, daca nu ai OBC ai un ecran cu mai putine functii,tot sub modulul de clima,pe care ar trebui sa iti arate.Daca ai ceas analogic inseamna ca nu ai senzor de temp ext.

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

@dinu.negrean scuze,am crezut ca faci referire la ultimul post. :)

 

@sckhreech.....e clima bizonala sigur? :) Cat despre initiatorul topicului s-a exprimat cat se poate de corect si a intrebat de senzorul acela din climatronic, care este doar unu,de ce este doar unu cand clima este pe 2 zone.....?! Si am dat si raspunsu.

 

@Nony . La e46 au gandit ei la vremea aia ca nu mai este nevoie de dublu clima pt ca habitaclul este destul de mic si diferenta intre 2 temp ajunge sa nu prea fie...ceea ce nu prea e adevarat, drept urmare la e90 au trecut din nou pe 2 zone.

 

@ariciul Temperatura exterioara trebuie sa ti-o arate pe OBC daca ai, daca nu ai OBC ai un ecran cu mai putine functii,tot sub modulul de clima,pe care ar trebui sa iti arate.Daca ai ceas analogic inseamna ca nu ai senzor de temp ext.

 

Numai bine

nu am obc :)  si la mine este ca si in poza de mai sus. ceasul nu este digital . si daca nu am senzor de temp exterioara cum se face regaljul la ac fata de temp de afara? mersi

Link to comment
Share on other sites

Ce legatura are temp aerului de afara cu cea din masina? Chiar am spus mai sus ca NU are nicio treaba senzorul din gura de aerisire a barei fata cu temperatura care "o face" climatronicul in masina !! Acel senzor(daca este) este doar pt a vedea tu cate grade sunt afara! Daca nu este, nu o sa sti cate grade sunt afara! Atata tot..... Daca citeai toate posturile ai fi inteles ca sunt 3 senzori care lucreaza pt cele 2 zone alea masinii. Citeste intai tot topicul.Salut.
Link to comment
Share on other sites

@dinu.negrean scuze,am crezut ca faci referire la ultimul post. :)

 

@sckhreech.....e clima bizonala sigur? :) Cat despre initiatorul topicului s-a exprimat cat se poate de corect si a intrebat de senzorul acela din climatronic, care este doar unu,de ce este doar unu cand clima este pe 2 zone.....?! Si am dat si raspunsu.

 

@Nony . La e46 au gandit ei la vremea aia ca nu mai este nevoie de dublu clima pt ca habitaclul este destul de mic si diferenta intre 2 temp ajunge sa nu prea fie...ceea ce nu prea e adevarat, drept urmare la e90 au trecut din nou pe 2 zone.

 

@ariciul Temperatura exterioara trebuie sa ti-o arate pe OBC daca ai, daca nu ai OBC ai un ecran cu mai putine functii,tot sub modulul de clima,pe care ar trebui sa iti arate.Daca ai ceas analogic inseamna ca nu ai senzor de temp ext.

 

Numai bine

nu am obc :) si la mine este ca si in poza de mai sus. ceasul nu este digital . si daca nu am senzor de temp exterioara cum se face regaljul la ac fata de temp de afara? mersi

Cred ca tu faci 2 mari confuzii.

 

Poza de mai sus este a unui modul de climatronic,mai exact IHKA, NU A UNUI OBC!!

 

 

Uitate aici http://bmwfans.info/original/E36/Lim/325i-.../1992/10/mg-62/ sa vezi care e treaba cu OBC-u si cu MID-urile(displayurile alea cu putine butoate)

 

Sub climatronic ai ceas dinala analogic sau display?Daca ai display trebuie sa ai si functia care iti arata temp ext.Daca ai ceas analogic si langa ai loc de depozitare,nu ai senzor de temp exterioara.Dar repet: ASTA NU ARE NICIO LEG CU AERUL CARE-L FACE CLIMATRONICUL INAUNTRU!!! Ala este pur informativ

Edited by roby_sme
Link to comment
Share on other sites

@dinu.negrean scuze,am crezut ca faci referire la ultimul post. :)

 

@sckhreech.....e clima bizonala sigur? ;) Cat despre initiatorul topicului s-a exprimat cat se poate de corect si a intrebat de senzorul acela din climatronic, care este doar unu,de ce este doar unu cand clima este pe 2 zone.....?! Si am dat si raspunsu.

 

@Nony . La e46 au gandit ei la vremea aia ca nu mai este nevoie de dublu clima pt ca habitaclul este destul de mic si diferenta intre 2 temp ajunge sa nu prea fie...ceea ce nu prea e adevarat, drept urmare la e90 au trecut din nou pe 2 zone.

 

@ariciul Temperatura exterioara trebuie sa ti-o arate pe OBC daca ai, daca nu ai OBC ai un ecran cu mai putine functii,tot sub modulul de clima,pe care ar trebui sa iti arate.Daca ai ceas analogic inseamna ca nu ai senzor de temp ext.

 

Numai bine

nu am obc :) si la mine este ca si in poza de mai sus. ceasul nu este digital . si daca nu am senzor de temp exterioara cum se face regaljul la ac fata de temp de afara? mersi

Cred ca tu faci 2 mari confuzii.

 

Poza de mai sus este a unui modul de climatronic,mai exact IHKA, NU A UNUI OBC!!

 

 

Uitate aici http://bmwfans.info/original/E36/Lim/325i-.../1992/10/mg-62/ sa vezi care e treaba cu OBC-u si cu MID-urile(displayurile alea cu putine butoate)

 

Sub climatronic ai ceas dinala analogic sau display?Daca ai display trebuie sa ai si functia care iti arata temp ext.Daca ai ceas analogic si langa ai loc de depozitare,nu ai senzor de temp exterioara.Dar repet: ASTA NU ARE NICIO LEG CU AERUL CARE-L FACE CLIMATRONICUL INAUNTRU!!! Ala este pur informativ

mersi am inteles acuma :) . acolo langa ceas eu am spatiu de depozitare  :) dar imi placea sa am ca la e34  sa vad tem exterioara. mersi pentru informati la toti

Link to comment
Share on other sites

Mai exista 2 senzori,fiecare pt cate o parte, in carcasa aerotermei, in spatele OBC-ului, fiecare pt cate o parte a habitaclului,unu pt pasager si unu pt sofer.

 

 

Ok, dar atunci nu ar fi logic sa reactioneze(toata instalatia de climatizare) si la modificarile de temperatura de pe partea pasagerului ?(intre 16 si 30 de grade nu se vede nici o diferenta)

Edited by waterresistro
Link to comment
Share on other sites

Si eu m-am "speriat" la un moment dat ca nu se simte dar dupaia am observat ca atunci cand muti pe punctele extreme, respectiv 16 si 32(praca) gr. , intradevar pe ambele zone baga la fel, dar uite incearca si da la sofer pe urmatoarea temperatura dupa cea mai rece, si la pasager la penultima temp pana in cea mai calda, si ai sa vezi ca functioneaza.

 

Cu mentiunea sa faci chestia asta dupa ce e destul de cald in masina, pt ca daca faci asta cand in masina este foarte frig,respectiv sub temperatura care ai setat-o la sofer, pe ambele zone va baga caldura la maxim pana ajunge la temp setata. Este testata de mine chestia asta.

 

Daca m-am incurcat prea mult in explicatii si nu intelegi, reformulez. Salut.

Edited by roby_sme
Link to comment
Share on other sites

Da asa e.Motivul pt care nu au pus 2 senzori,cred, ca este si motivul pt care au renuntat la dublu clima pe serie 3, adica pt ca spatiul era destul de mic fata de e34,e39. Si de aceea totusi la e36 cu dblu clima au ales metoda asta cu 1 senzor afara si 2 in carcasa aerotermei. Nu este o metoda tocmai exacta de a regla temperaturile ,cum e la modelele noi, dar e un sistem si asta.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Salutare tuturor. Dupa ce am inlocuit piesa cu tepi ca nu mai mergea aeroterma deloc, am scos filtrul de polen, ca era mega-imbacsit si am lasat locul lui gol. Am observat ca nu imi baga aer rece decat pe jumatatea soferului, chiar daca am dat rotita la maxim pe albastru si daca am selectat 16 grade pe ambele parti. In schimb, pe gurile din bord merge si cald si rece, doar la parbriz si la picioare nu baga rece. S-a mai intamplat cuiva la fel?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.