Jump to content

schimb bucse fata e36


Recommended Posts

Bun si daca sunt mai dure nu iti afecteaza pivoti ? M-am uitat si eu la astea cu poliuretan si am retineri... O sa fie mai precisa directia dar o sa iti omoare mai repede pivoti si capetele de bara.Ele de la mama lor au un anumit grad de deformare .Iar cu alea de poliuretan acel grad dispare complet.

Pe masina mea am cauciucuri cu talon mai mare deci alea de m nu o sa fie o problema.Prefer comfortul si mai putin sportivitatea.Deh..varsta !

Link to comment
Share on other sites

Bun si daca sunt mai dure nu iti afecteaza pivoti ? M-am uitat si eu la astea cu poliuretan si am retineri... O sa fie mai precisa directia dar o sa iti omoare mai repede pivoti si capetele de bara.Ele de la mama lor au un anumit grad de deformare .Iar cu alea de poliuretan acel grad dispare complet.

Pe masina mea am cauciucuri cu talon mai mare deci alea de m nu o sa fie o problema.Prefer comfortul si mai putin sportivitatea.Deh..varsta !

 

rigiditatea lor este asemanatoare celor de M...Poliuretan nu inseamna plastic sau material rigid..Acel exterior negru este intradevar mai dur dar nu rigid..Si miezul acela albastru deasemeni...

Acum 5 minute m-am intors din "probe". Am suspensie rigida si chiar si cu bucsele astea nu ma deranjeaza..Tot ce pot sa-ti spun este ca pivotii nu sufera mai mult. Un grad de libertate asemanator solutiei de fabrica este rotatia usoara a bucsei albastre solidare cu bascula in interiorul celei negre asigurata de un lubrifiant special cu care se livreaza setul, nu mai spun ca bucsa albastra are niste canale care retin acest agent de ungere in interior (pot sa-ti fac un desen daca vrei si nu intelegi). Se pare ca si aia de cauciuc face la fel numai ca aici torsiunea e preluata de masa de cauciuc, iar cea de M fiind compacta, da cam acelasi efect. Pe drum nasol, ma asteptam sa troncane puternic si sa se zdruncine fata masinii...dar surprinzator nu....

Inca o chestie...rotatia asteia albastre m-a absolvit de pozitionarea suportului de pe inelul exterior..ala care se prinde in doua suruburi pe caroserie...interiorul la e46 e hexagonal dar totusi schimband interiorul si pastrand suportul, trebuia pozitionat in cazul schimbarii numai a bucsei interioare...altfel pretensionarea ducea la deteriorare prematura

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

here we go...PM la tine acum...cahhhh...over <_<

Dane,Daneee...caaahh...over...nu am semnal la "uachi-tochi"...cahhh

 

 

 

 

ia zi cat te-au costat jucarelele in bani romanesti!? 270ron setu?!

 

304 cu transport cu tot...de la bucuresti la ploiesti...(am vazut pe recipisa aia ca banii s-au dus in capitala..care este)

Link to comment
Share on other sites

Merci Dan pt explicatii !!! Mai mult de atat chiar nu am ce sa mai cer .Da-mi si mie un pm unde gasesc chestile astea sa bag comanda.Deci zici ca la gropi nu se intampla nimic cand treci cu masina peste ele ? Mda ... Explicatia ta e absolut logica si imi lamureste mie nedumerirea.Eu am folosit asa ceva cand faceam off road extrem si intradevar astea de poli sunt super rezistente.Durata lor de viata depasea lejer echivalentul a 3-4 bucsi de cauciuc.Singurul dezavantaj acolo e ca nu prea preluau socurile si transmiteau chestia asta in alte subansamble.Dar acolo ideea era sa termini cursa nu sa ai confort.

Da-mi te rog pe PM sursa .

SI inca odata multumesc frumos pt o explicatie super pertinenta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.