Jump to content

Politia ne pune viata in pericol?!?


test225

Recommended Posts

... in caz ca mergeti pe autostrada, si politia sta cu un Logan cu veioza (radar) pe marginea drumului pe banda de urgenta (am vazut de ex vara ca stau sub poduri catre mare) si sa mai presupunem ca mergeti peste viteza legala. Intrebarea este, opriti daca va face ala semn? Ca eu am vazut masini oprite pe banda de urgenta, linga masina politiei si li se scria procesul verbal. Mi se pare periculos, chiar mortal de periculos. Eu nu as opri. Daca vor ceva pe autostrada, sa faca asa cum fac si altii in tari civilizate: vin dupa/linga tine cu o alta masina, iti fac semn, mergi dupa ei pina in prima parcare/iesire de pe autostrada, opresti in siguranta, vezi ce vor, iei amenda. Nu mai spun ca daca nu am avut bani cash, m-au condus pina la un bancomat, au fost foarte amabili, s-au oferit sa ma conduca si inapoi pe autostrada ca poate nu cunosteam locul (am refuzat ca aveam navi). Asta in Germania si Franta. Da' pe banda de urgenta nu opresc sub nici o forma, fie sefu sefilor lu' Garcea care imi face semn. Voi ce parere aveti?!?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si o sa iti treaca in proces si faptul ca nu ai oprit la semnalele acustice si vizuale.<_<

Tocmai asta e nelamurirea. Si asta vroiam sa dezbatem. Vi se pare OK sa va puna politia viata in pericol?!? Ca mie asta mi se pare ca e daca ma forteaza un cretin sa opresc pe banda de urgenta.

Link to comment
Share on other sites

si o sa iti treaca in proces si faptul ca nu ai oprit la semnalele acustice si vizuale.<_<

Tocmai asta e nelamurirea. Si asta vroiam sa dezbatem. Vi se pare OK sa va puna politia viata in pericol?!? Ca mie asta mi se pare ca e daca ma forteaza un cretin sa opresc pe banda de urgenta.

 

 

dupa cum vezi ..trebuie sa te supui legii din fiecare tara ...la noi asa e ..Tre sa opresti la semnalul lui mr officer ..ca ai vazut tu alte modalitati mai civilizate e altceva

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
... in caz ca mergeti pe autostrada, si politia sta cu un Logan cu veioza (radar) pe marginea drumului pe banda de urgenta (am vazut de ex vara ca stau sub poduri catre mare) si sa mai presupunem ca mergeti peste viteza legala. Intrebarea este, opriti daca va face ala semn? Ca eu am vazut masini oprite pe banda de urgenta, linga masina politiei si li se scria procesul verbal. Mi se pare periculos, chiar mortal de periculos. Eu nu as opri. Daca vor ceva pe autostrada, sa faca asa cum fac si altii in tari civilizate: vin dupa/linga tine cu o alta masina, iti fac semn, mergi dupa ei pina in prima parcare/iesire de pe autostrada, opresti in siguranta, vezi ce vor, iei amenda. Nu mai spun ca daca nu am avut bani cash, m-au condus pina la un bancomat, au fost foarte amabili, s-au oferit sa ma conduca si inapoi pe autostrada ca poate nu cunosteam locul (am refuzat ca aveam navi). Asta in Germania si Franta. Da' pe banda de urgenta nu opresc sub nici o forma, fie sefu sefilor lu' Garcea care imi face semn. Voi ce parere aveti?!?

 

as vrea sa vad cand apuca sa imi faca semn daca merg cu 270 - 300 la ora pe A2 <_< :)

Link to comment
Share on other sites

Deobicei nu te opreste ala care sta cu radaru, mai este inca unu mai incolo, ala te opreste.

Pai legea la noi zice clar: nu te poate sanctiona decit cel care a constatat infractiunea/contraventia.

 

poleposition: da... iti sare in fata, de 2 ori am patit asa.. la viteze de 61 respectiv 64 km/h in localitate, dupa curba hop a sarit in fata.. de a trebuit sa-l evit virand stanga si apoi sa opresc

Vorbim de autostrada aici!

Link to comment
Share on other sites

Ce te face sa crezi ca nu sare in fata cu bastonu ? sa nu crezi ca ala din fata sta in drum si asteapta...ca sta in masina si cand te aude sare-n drum...

Helău?!? Autostradă!!! Ce să caute cineva, fie el și milițian, perpedes pe autostradă?!? Așa ceva numai la noi se poate.

 

LE. ce-i drept, nu am văzut cum au fost opriți cei de pe A2, doar că era mașina cu veioza (ĂŽn sens invers traficului de pe autostradă, pe banda de urgență!) si niște mașini lângă ei - mai exact ĂŽn spatele mașinii polției, să nu le obtureze veioza de prins și alți __vitezomani__.

Edited by test225
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

uite aici contraventie, nu rahat viteza in localitate. in localitate/sate etc, merg cu 70 la ora maxim, nu vreau sa omor pe cineva.

 

da-i dracu de zlatari:

 

hai, astept comunicare. creiere netede. <_<

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

SUBIECTIV vorbind: polita din Ialomita (numai cum suna... ialomita) ma lasa rece. nu le raspund nimic da-i in epiderma mea.

 

bine ca acopera infractori, omoruri (era ceva la stiri acum scurt timp), cu ala de e inrudit sau ii era nas Stolojan...in sfarsit...bine ca a dat ordinea in ei si ma ia pe mine radarul...da' du-te <_<

Link to comment
Share on other sites

In Romania nu stie lumea cum trebuie folosit o autostrada, ca nu prea sunt. Nici la scoala de soferi nu sa invate. Nici nu ai voie pe autostrada cu o masina de scoala. Banuiesc ca la politia sa aplica la fel. Este necesar intai un accident mare, ceva cu un TIR care calca 3, 4 politisti si vreo 3 oameni care au fost opriti pe banda de urgenta, apoi o sa se da seamna ca e o prostie ce fac. Si eu consider ca e foarte periculos ce fac. Incostienta.
Link to comment
Share on other sites

Pai legea la noi zice clar: nu te poate sanctiona decit cel care a constatat infractiunea/contraventia.

Pai stiu. Si cum atunci functioneaza cu amenzi pe care le platesti la sectia de accidente usoare? Ca eu am constatat ca am lovit pe ala. Nu polititstul care imi da amenda... Ma crede pe cuvant?

Link to comment
Share on other sites

aia este... si eu sunt frustrat cand ma prind cu 61 km/h in localitate , da pe autostrazi sau asa nu-mi are nimeni treaba...sa-mi ia permisul...

 

PS: si eu am primit o recomandata din bihor.. probabil am omis o camera cand ma intorceam intr-o noaptea... da oricum <_< corectie.. am primit aviz.. ca recomandarea e la posta ... sa astepte mult si bine sa o ridic..

Link to comment
Share on other sites

ON TOPIC: conform legii, exista obligatia sa opresti la semnalul politistului (observatie: nu se face vorbire doar de agentul de politie rutiera, ci la POLITIST!) indiferent de locatia unde iti face semn sa opresti ...

 

asa ca daca esti pe autostrada, pe drum national, in parc sau pe plaja, esti obligat sa opresti !

 

cu conditia sa nu faceti ca mine: din cauza imbecilitatii unui agent de circulatie roman, am "reusit" performanta sa il calc pe picior in timp ce il evitam, de fapt, pentru ca se "aruncase" in drum sa ma opreasca... viteza pe radar 58 km/h !

 

l-am imprumutat cu Nurofen sa-i treaca durerea pana iese din seviciu... <_>

Link to comment
Share on other sites

Art. 15. La semnalul dat cu bratul sau cu bastonul de circulatie, prin balansarea acestuia in plan vertical, de catre un ofiter sau subofiter de politie sau de controlul circulatiei din Ministerul Apararii Nationale, care se afla intr-un autovehicul ce insoteste o coloana oficiala de autovehicule ori prin folosirea prelungita a avertizoarelor spectale sonore si luminoase, conducatorii de vehicule sunt obligati sa opreasca de indata vehiculele in afara partii carosabile sau cat mai aproape de bordura sau acostament, pana la trecerea coloanei.
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Art. 15. La semnalul dat cu bratul sau cu bastonul de circulatie, prin balansarea acestuia in plan vertical, de catre un ofiter sau subofiter de politie sau de controlul circulatiei din Ministerul Apararii Nationale, care se afla intr-un autovehicul ce insoteste o coloana oficiala de autovehicule ori prin folosirea prelungita a avertizoarelor spectale sonore si luminoase, conducatorii de vehicule sunt obligati sa opreasca de indata vehiculele in afara partii carosabile sau cat mai aproape de bordura sau acostament, pana la trecerea coloanei.

 

asta daca il vezi pe bulangiu <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.